وبلاگ

آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده و کاربردهای آن

آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده

آب اکسیژنه با فرمول H2O2 به‌عنوان یک ماده اکسنده و سفید کننده در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب دارای نقطه جوش ۱۱۴ درجه سانتی گراد و دمای انجماد ۵۲- درجه سانتی گراد است. آب اکسیژنه یک ماده شیمیایی غیر قابل اشتعال و کاملاً محلول در آب است که فشار بخار آن در ۳۰ درجه سانتی گراد برابر با  ۱۸ میلی متر جیوه بوده و دارای چگالی ۱٫۲۱ g/cm3 می باشد. امروزه استفاده از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده به میزان زیادی افزایش یافته است.

 

تاریخچه تولید آب اکسیژنه

تاریخچه تولید آب اکسیژنه

در دهه ۱۹۵۰، برای اولین ‌بار از هیدروژن پراکسید برای ضدعفونی آب آشامیدنی استفاده شد. معمولاً از هیدروژن پراکسید به تنهایی به میزان وسیع برای ضدعفونی آب آشامیدنی استفاده نمی شود. غالباً از این ماده، در ترکیب با ازن، نقره یا اشعه ماورا بنفش استفاده می‌شود. در صنعت، از پراکسید هیدروژن در غلظت های بالاتر به عنوان ماده سفیدکننده منسوجات استفاده می شود. از این ماده به عنوان یکی از اجزای سوخت های موشکی نیز استفاده می شود. در تهیه محصولات فومی و مواد شیمیایی آلی نیز از پراکسید هیدروژن استفاده می شود. اخیراً، استفاده از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده در مصارف خانگی و صنعتی افزایش یافته است. از دیگر کاربردهای این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی رنگ کردن لک های لباس و بی رنگ کردن پنبه، پشم، کاغذ و …
 • سفید کننده در فرآیند تولید روغن های گیاهی و حیوانی
 • استفاده به عنوان سفیدکننده در لباسشویی
 • کاربرد پراکسید هیدروژن برای بین بردن مخمرها، قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها
 • استفاده به عنوان پاک کننده و سفید کننده دندان در خمیر دندان
 • کاربرد در ضدعفونی سازی آب استخرها و برای حذف مواد آلی و معدنی از آب استخر
 • استفاده از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده سبزیجات
 • استفاده از آب اکسیژنه برای حذف لک های پوستی
 • کاربرد آب اکسیژنه در کشاورزی و از بین بردن قارچ ها و باکتری های مضر در کشاورزی و …

 

معرفی آب اکسیژنه

معرفی آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن، در دمای اتاق به صورت مایع بی رنگ و دارای طعم تلخ است. یکی از کاربردهای آب اکسیژنه، ضدعفونی سازی می باشد. پراکسید هیدروژن ناپایدار بوده و با واکنش گرمازا به اکسیژن و آب تجزیه می شود.

هیدروژن پراکسید دارای کاربردهای متنوعی بوده و در شرایط عادی یک ماده غیر قابل اشتعال است؛ ولی یک عامل اکسیدکننده قوی است که در صورت تماس با مواد آلی، می تواند موجب وقوع احتراق خود به خودی شود. هیدروژن پراکسید به صورت محلول آبی تولید می شود و به صورت تجاری در غلظت های ۳ تا ۹۸ درصد به بازار عرضه می شود. پراکسید هیدروژن به صورت خالص و در دمای کمتر از  ۱۲ درجه فارنهایت به صورت جامد بلوری و در دمای بالاتر از ۱۲ درجه فارنهایت به صورت مایع بی رنگ است. هیدروژن پراکسید هم می تواند به عنوان اکسنده و هم به عنوان کاهنده عمل کند.

محلول های آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده موجود در بازار، به صورت هیدروژن پراکسید ۳ %، 12 % و ۳۰ % می باشند. از محلول های آبی محتوی ۳۵٪ ، ۵۰٪ ، ۷۰٪ یا ۹۰٪ در کاربردهای صنعتی و آزمایشگاهی استفاده می شود.

 

اهمیت استفاده از آب اکسیژنه

از آب اکسیژنه برای پاکسازی و ضدعفونی کردن زخم های کوچک و بریدگی ها استفاده می شود. این ماده ضمن پاک سازی سلول های مرده پوستی، موجب توقف خونریزی می شود. کاربردهای آب اکسیژنه بسیار وسیع است. از این ماده در زمینه بهداشتی، پزشکی و غیره استفاده می شود. می توان از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده محل جراحی و جلوگیری از عفونت آن استفاده کرد. شستشوی محل زخم با آب اکسیژنه به کاهش درد نیز کمک می کند. در برخی موارد برای روشنی پوست و از بین بردن لکه ها از این ماده استفاده می شود.

اهمیت استفاده از آب اکسیژنه

همچنین از پراکسید هیدروژن، در شرکت های تولید محصولات لبنی و آب میوه، برای بسته بندی محصول استفاده می شود. برای نظافت سطوح تجهیزات تولیدی صنایع غذایی که مستقیماً در تماس با مواد غذایی قرار دارند نیز می توان از آب اکسیژنه استفاده کرد. این ماده دارای خاصیت اکسیدکنندگی قوی است و به همین دلیل در پزشکی و مصارف خانگی، به عنوان سفید کننده پارچه و ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استفاده از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده

آب اکسیژنه به دلیل ویژگی های متنوع، دارای کاربردهای زیادی می باشد. از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده برای ضد عفونی محل جراحی و زخم استفاده می شود. در زمینه خانه داری و کاربردهای خانگی آب اکسیژنه، می توان به قابلیت افزودن آن به مایع ظرفشویی برای تمیز و درخشان کردن ظروف ماشین ظرفشویی اشاره کرد. همچنین برای تمیز کردن توالت و کاشی های حمام و ضدعفونی کردن آنها می توان از مقدار کمی آب اکسیژنه استفاده کرد. این کار علاوه بر ضد عفونی سطوح موجب جرم گیری سطوح حمام و توالت خواهد شد.

 

کاربرد آب اکسیژنه صنعتی در مواد شوینده

علاوه بر کاربردهای گسترده فوق الذکر، از این ماده در زمینه پزشکی، تولید مواد شوینده و مواد آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. همچنین ترکیب این ماده با مواد دیگر از قبیل پربورات سدیم، موجب به وجود آمدن یک اکسنده ملایم می شود که از آن برای تولید شوینده های لباسشویی و محصولات سفید کننده بدون کلر استفاده می شود.

 

خرید آب اکسیژنه صنعتی

کاربردهای گسترده آب اکسیژنه موجب شده که خرید هیدروژن پروکسید حجم بالایی از بازار مواد شیمیایی را به خود اختصاص دهد. خرید محصول با کیفیت و خلوص کافی از  شرکت های معتبر اهمیت زیادی دارد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

سخن پایانی

در این مقاله تمامی نکات آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده توضیح داده شد. شرکت بامدادپتروپارسان با سال ها تجربه در زمینه تولید و بازرگانی مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع، مفتخر است که محصول آب اکسیژنه را با ضمانت اصل بودن در کمترین زمان ممکن و بهترین قیمت در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد. برای مشاوره و استعلام قیمت و اطلاع از موجودی محصول با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

مطالب مرتبط:

تری اتیلن گلایکول

مونو اتیلن گلایکول

 

سوالات متداول

 • آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده به چه صورت است؟

آب‌ اکسیژنه با خاصیت ضدعفونی‌کنندگی خود به میزان بسیار زیادی در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پراکسید هیدروژن در محلول لنزهای تماسی نیز استفاده می شود. همچنین از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کننده برای جلوگیری از عفونت و به ‌عنوان ضدعفونی‌کننده وسایل دندانپزشکی و جراحی استفاده می شود.

 • قیمت خرید آب اکسیژنه صنعتی به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان آب اکسیژنه که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید آب اکسیژنه مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *