وبلاگ

هر آنچه که باید از کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی بدانید!

کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن با درجه مواد غذایی، یکی از مواد پرکاربرد است که دارای مزایا و معایبی نیز می باشد. اما اگر مصرف کننده نهایی، به درستی از آن با درصدهای مناسب برای کاربرد صحیح استفاده کند، قطعاً می توان آن را با خیال راحت به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده نمود. بنابراین، هر شخص یا کسب و کاری که می خواهد از یک محصول ضدعفونی کننده غیر سمی و 100% زیست تخریب پذیر استفاده کند که باعث بیماری نمی شود، ممکن است بخواهد آن را امتحان کند. در اینجا کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی و دیگر صنایع آورده شده است.

 

معرفی آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه، کاربردهای شیمیایی، عملکرد بیولوژیکی، مصارف خانگی و مصارف درمانی دارد. همچنین، به عنوان یک عامل ضد میکروبی و اکسید کننده مورد استفاده قرار می گیرد. پراکسید هیدروژن در کاربردهای فاضلاب شهری و کنترل مقرون به صرفه سولفید هیدروژن در لجن شهری استفاده می شود.

ضمن آنکه آب اکسیژنه، به عنوان روشی برای مقابله با بوهای ناشی از فاضلاب و تصفیه خانه ها جایگزین پیش کلره شده است. این ماده، برای کاربردهای صنعتی مانند سفید کردن خمیر و کاغذ استفاده می شود و نزدیک به 50 درصد از تولید جهانی آب اکسیژنه، برای این منظور استفاده شد.

پراکسید هیدروژن برای اکسیداسیون سولفید، جهت پیش تصفیه فاضلاب با استحکام بالا و همچنین برای کاهش نیاز اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) و نیاز شیمیایی اکسیژن (COD) فاضلاب های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اما یکی از پرکاربرد ترین موارد، استفاده در صنایع غذایی است.

 

کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی

اکثر محصولات پراکسید موجود در بازار حاوی مواد شیمیایی خطرناک (معمولا استانیلید یا نقره) هستند تا عمر مفید آن ها را طولانی تر کنند و سود خود را به حداکثر برسانند. متأسفانه، همین مواد شیمیایی برای انسان، حیوانات خانگی و محیط زیست مضر هستند و باعث بیماری هایی مانند سرطان می شوند.

کاربرد آب اکسیژنه در صنایع  غذایی گوناگون

اصطلاح آب اکسیژنه با درجه مواد غذایی (H2o2)، عاری از این مواد شیمیایی خطرناک و مواد سمی تعریف شده است. به این معنی که هیچ چیز به پراکسید هیدروژن اضافه نشده، بنابراین حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی، تثبیت کننده و یا سموم نیست.

این تمیزترین و خالص ترین شکل H2o2 است که می توانید برای نیازهای ضد عفونی خود خریداری کنید. از آنجایی که H2o2 بدون مواد شیمیایی اضافه شده به سرعت در بدن تجزیه می شود، نمی تواند مسمومیت مزمن ایجاد کند.

 

استفاده صحیح با غلظت مناسب از آب اکسیژنه

اما باید توجه داشت که هنگام استفاده از این محصول به عنوان ضد عفونی کننده، باید از اشکال و خطرات آن آگاه باشید. این موارد عمدتاً مربوط به غلظت ها و درصدهای مختلفی است که به صورت تجاری در دسترس هستند.

اما اگر از روش ‌های ایمنی ساده پیروی کنید و از درصد مناسب طبق دستور استفاده نمایید، می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی در مورد مواد شیمیایی سمی موجود در هوا و سطوح ابتلا به آسم یا سرطان، از این محصول استفاده نمایید.

پراکسید هیدروژن  یا آب اکسیژنه درجه مواد غذایی، عمدتاً در هنگام تمیز کردن، ضدعفونی کردن، تولید و یا پختن محصولات غذایی استفاده می شود. با این حال، در پزشکی، دندانپزشکی و سایر محیط ‌های تجاری که در آن افراد نگران تماس با مواد شیمیایی مضر در طول فرآیند تمیز کردن و در نتیجه قرار گرفتن در معرض گازهای سمی هستند، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

شما می توانید مقاله خطرات استفاده از سدیم کربنات را مطالعه کنید.

 

اهمیت استفاده از آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن که به عنوان یک ماده در محصولات ضدعفونی کننده شناخته شده است، اکنون برای کنترل آفات میکروبی روی محصولاتی که در داخل و خارج از خانه رشد می کنند و برخی محصولات پس از برداشت نیز تایید شده است.

این ماده فعال، از رشد باکتری ها و قارچ هایی که باعث بیماری های جدی گیاهی می شوند جلوگیری و کنترل می کند. آب اکسیژنه، به سرعت در محیط به اکسیژن و آب تجزیه می ‌شود و انتظار نمی ‌رود که با دنبال کردن دستورالعمل‌ های برچسب روی محصول، اثرات نامطلوبی برای انسان یا محیط‌زیست ایجاد کند.

این دلیل روشنی است که پراکسید هیدروژن درجه مواد غذایی، به ماده ضدعفونی کننده ترجیحی نسبت به دی اکسید کلر تبدیل شده است، برای بسیاری از افراد در دوره هایی همچون همه گیری کرونا، این نکته اهمیت داشته که هیچ ماده شیمیایی سمی در محصول یا بطری ها وجود نداشته باشد و نتواند به محصول در معرض نفوذ نماید.

 

کاربرد آب اکسیژنه در صنایع مختلف

آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن (H2O2) مایعی بی رنگ با بوی تند است. این ماده می تواند باعث تحریک چشم، بینی، پوست و گلو شود. کارگران ممکن است از قرار گرفتن در معرض پراکسید هیدروژن آسیب ببینند. میزان درگیری با این ماده، به مدت زمان و نحوه کار با آن و دوزی که مصرف می شود، بستگی خواهد داشت.

با این حال، از آب اکسیژنه در بسیاری از صنایع استفاده می شود. در صنایع مختلف، از این ماده در غلظت های بیشتری استفاده می شود که می توان از آن جمله به سفید کنندگی منسوجات و انواع کاغذ اشاره کرد. همچنین، جهت تولید مواد شیمیایی آلی، ساخت لاستیک های فوم و قسمتی از سوخت موشک نیز بهره برده می شود.

کاربرد آب اکسیژنه در صنایع مختلف

ضمن آنکه در کاربردهای دارویی و سفید کردن لباس و مو به کار گرفته می شود. در کنار تمامی موارد مفید و موثر در کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی و دیگر صنایع، این احتمال وجود دارد که کارگران از طریق استنشاق یا تماس با پوست در معرض این ماده قرار بگیرند. نمونه هایی از کارگرانی که ممکن است در معرض پراکسید هیدروژن قرار گیرند عبارتند از:

  • پرسنل تولید کارخانه های طیور، هنگامی که در حال استفاده از ضدعفونی کننده های شیمیایی هستند.
  • استایلیست ها در سالن های زیبایی که از محصولات رنگی استفاده می نمایند.
  • بیمارستان ها و کارکنان مراقبت های بهداشتی که از آن به عنوان ضد عفونی بهره می برند.
  • کارگران در کارخانه هایی که لاستیک فوم تولید می کنند.

 

خرید آب اکسیژنه صنعتی

آب اکسیژنه که عمدتا در بطری قهوه‌ای رنگ یافت می‌ شود، یک مایع ضد عفونی ‌کننده است که در گذشته برای درمان بریدگی ‌ها یا سایر زخم ‌های پوستی و از بین بردن میکروب ‌ها استفاده می ‌شد. با این حال، این ماده اغلب در شرایط غیر پزشکی، از جمله برای تمیز و ضد عفونی کردن و از بین بردن لکه به کار گرفته می شود. در واقع، پراکسید هیدروژن کاربردهای فراوانی دارد که برخی از آنها بسیار مفید هستند.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. آب اکسیژنه یا پراکسید هیدروژن (H2O2) مایعی بی رنگ با بوی تند است. این ماده می تواند باعث تحریک چشم، بینی، پوست و گلو شود. کارگران ممکن است از قرار گرفتن در معرض پراکسید هیدروژن آسیب ببینند. میزان درگیری با این ماده، به مدت زمان و نحوه کار با آن و دوزی که مصرف می شود، بستگی خواهد داشت.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

مطالب مرتبط:

تری اتیلن گلایکول

مونو اتیلن گلایکول

 

سوالات متداول

  • انواع کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی به چه صورت است؟

از جمله کاربرد آب اکسیژنه در صنایع غذایی می توان اشاره کرد که ضمن آنکه آب اکسیژنه، به عنوان روشی برای مقابله با بوهای ناشی از فاضلاب و تصفیه خانه ها جایگزین پیش کلره شده است. این ماده، برای کاربردهای صنعتی مانند سفید کردن خمیر و کاغذ استفاده می شود و نزدیک به 50 درصد از تولید جهانی آب اکسیژنه، برای این منظور استفاده شد

  • قیمت خرید و فروش آب اکسیژنه صنعتی به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان آب اکسیژنه که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید و فروش آب اکسیژنه مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *