وبلاگ

با آب اکسیژنه به طور کامل آشنا شوید + 4 کاربرد اساسی

آب اکسیژنه

اگر شما هم مانند اکثر باغبانان باشید، همیشه به دنبال راه های جدید و بهتر برای حفظ سلامت و شکوفایی گیاهان خود هستید. اگر در مورد مزایای استفاده از آب اکسیژنه برای ریشه گیاهان شنیده اید، ممکن است از خود بپرسید که آیا ارزش امتحان کردن را دارد یا خیر. در این مقاله، نگاهی دقیق‌ تر به آنچه که این ترکیب شیمیایی می‌تواند برای گیاهان شما انجام دهد و نحوه استفاده مؤثر از آن خواهیم داشت. ما در این مقاله علاوه بر معرفی جامع آب اکسیژنه، نحوه به کار گیری و استفاده های این ماده در باغبانی را نیز بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

 

معرفی آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یک ترکیب شیمیایی با فرمول H2O2 است. در شکل خالص خود، یک مایع آبی کم رنگ بوده که کمی چسبناک تر از آب می باشد. پراکسید هیدروژن، در دمای اتاق به صورت مایع بی رنگ و دارای طعم تلخ است.

این ماده به عنوان اکسید کننده، عامل سفید کننده و ضد عفونی کننده معمولاً به عنوان محلول رقیق (3 تا 6 درصد وزنی) در آب برای مصرف کننده و در غلظت های بالاتر برای مصارف صنعتی استفاده می شود. آب اکسیژنه غلیظ، یا پراکسید تست بالا، هنگامی که حرارت داده می شود، به صورت انفجاری تجزیه می شود و به عنوان پیشران در موشک ها استفاده می شود.

معرفی آب اکسیژنه

هنگامی که آب اکسیژنه در معرض نور قرار می گیرد و در حضور ترکیبات آلی یا واکنشی به سرعت تجزیه می شود. معمولاً در یک بطری تیره با یک فیکساتور در محلول اسیدی ضعیف برای جلوگیری از نور ذخیره می شود. این ماده حتی در سیستم های بیولوژیکی از جمله بدن انسان یافت می شود. آنزیم هایی که از پراکسید هیدروژن استفاده یا تجزیه می کنند به عنوان پراکسیداز طبقه بندی می شوند.

اهمیت استفاده از H2O2

آب اکسیژنه در بسیاری از صنایع استفاده می شود. در صنعت، این ماده در غلظت های بالاتر به عنوان سفید کننده برای منسوجات و کاغذ، به عنوان جزئی از سوخت موشک و برای تولید لاستیک فوم و مواد شیمیایی آلی استفاده می شود. همچنین در کاربردهای دارویی و سفید کردن لباس و مو استفاده می شود. پراکسید هیدروژن، کاربردهای شیمیایی، عملکرد بیولوژیکی، مصارف خانگی و مصارف درمانی نیز دارد.

 

کاربرد هیدروژن پراکسید

 • به عنوان یک عامل ضد میکروبی و اکسید کننده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پراکسید هیدروژن در کاربردهای فاضلاب شهری و کنترل مقرون به صرفه سولفید هیدروژن در لجن شهری استفاده می شود.
 • آب اکسیژنه برای اکسیداسیون سولفید، جهت پیش تصفیه فاضلاب با استحکام بالا و همچنین برای کاهش نیاز اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) و نیاز شیمیایی اکسیژن (COD) فاضلاب های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این ترکیب شیمیایی برای سفید کردن خمیر شیمیایی، خمیر مکانیکی و خمیر بازیافتی (جوهر زدایی) استفاده می شود.
 • استفاده از آن در سفید کردن خمیر و کاغذ باعث افزایش سطح روشنایی، بهبود پایداری روشنایی و کاهش هزینه تولید می شود، زیرا تنها ماده شیمیایی مورد نیاز است.
 • ترکیبات هالوژنه مضر و پساب های موجود در خمیر کاغذ به دلیل استفاده از آب اکسیژنه به حداقل می رسد. علاوه بر این، رنگ پساب نیز روشن می شود.
 • از خاصیت سفید کنندگی آن در بسیاری از صنایع استفاده می شود.
 • شاید آشناترین استفاده روزانه آن در محصولات اختصاصی مورد استفاده در شستشوی لباس ها باشد.
 • مقادیر زیادی آب اکسیژنه برای تولید سدیم پربورات و سدیم پرکربنات استفاده می شود که به عنوان عامل سفید کننده در شوینده های مایع و جامد استفاده می شود.
 • در حالی که استفاده از H2O2 در مواد شوینده حاوی مقادیر زیادی آب اکسیژنه است، بیشتر در محلول برای سفید کردن کاغذ (افزایش روشنایی آن)، خمیر چوب و پارچه ها استفاده می شود.
 • سومین کارخانه بزرگ در ساحل شرقی عربستان سعودی، در خلیج فارس، در جبیل در حال ساخت است. هر سه کارخانه آب اکسیژنه تولید می کنند که برای ساخت اپوکسی پروپان (اکسید پروپیلن) با اکسیداسیون مستقیم پروپن استفاده می شود. اپوکسی پروپان به نوبه خود عمدتاً برای تولید پلی یورتان ها استفاده می شود.

 کاربرد آب اکسیژنه در باغبانی

در یک باغ ارگانیک، ما همیشه در تلاشیم تا راه ‌هایی برای مقابله با آفات، مشکلات و گیاهان بیابیم که شامل استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی که می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند، نباشد. اینجاست که H2O2 در باغبانی به طور بالقوه می تواند وارد شود. آب اکسیژنه یک ماده طبیعی است و در صورت استفاده صحیح می تواند کاملا سازگار با محیط زیست و پایدار باشد. این ماده همیشه بهترین راه حل نخواهد بود. و همیشه باید با احتیاط از آن استفاده کنید. با این حال، هنگامی که به غلظت های مناسب رقیق می شود و به روش های مناسب استفاده می شود، می توانید به تاثیرات آن اعتماد کنید.

H2O2 در باغبانی

استفاده از آب اکسیژنه صنعتی در باغبانی به طوری است که از آب اکسیژنه به عنوان یک کود عمومی نیز استفاده می شود یا در طول آبیاری به آن اضافه می شود یا روی شاخ و برگ پاشیده می شود، آب اکسیژنه یک کود نیست، اما می تواند به تقویت رشد گیاه کمک کند. آب اکسیژنه به دلیل مولکول اکسیژن اضافی به رشد سالم ریشه کمک می کند. اکسیژن می تواند به ریشه گیاه کمک کند تا مواد مغذی را از خاک جذب کند. بنابراین، این مقدار اکسیژن اضافی، ریشه ها را قادر می سازد تا مواد مغذی بیشتری را جذب کنند، که به معنای رشد سریع تر، سالم تر و قوی تر است. به عنوان یک امتیاز اضافی، آب اکسیژنه می تواند به جلوگیری از باکتری ها و قارچ های ناخواسته ای که ممکن است در باغچه کمین کرده اند کمک کند.

کاربرد در صنایع غذایی

اکثر محصولات پراکسید موجود در بازار حاوی مواد شیمیایی خطرناک (معمولا استانیلید یا نقره) هستند تا عمر مفید آن ها را طولانی تر کنند و سود خود را به حداکثر برسانند. متأسفانه، همین مواد شیمیایی برای انسان، حیوانات خانگی و محیط زیست مضر هستند و باعث بیماری هایی مانند سرطان می شوند.

کاربرد پراکسید هیدروژن در صنایع غذایی گوناگون

اصطلاح آب اکسیژنه با درجه مواد غذایی (H2o2)، عاری از این مواد شیمیایی خطرناک و مواد سمی تعریف شده است. به این معنی که هیچ چیز به پراکسید هیدروژن اضافه نشده، بنابراین حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی، تثبیت کننده و یا سموم نیست.

این تمیزترین و خالص ترین شکل H2o2 است که می توانید برای نیازهای ضد عفونی خود خریداری کنید. از آنجایی که H2o2 بدون مواد شیمیایی اضافه شده به سرعت در بدن تجزیه می شود، نمی تواند مسمومیت مزمن ایجاد کند.

استفاده برای ضدعفونی کننده

آب اکسیژنه به دلیل ویژگی های متنوع، دارای کاربردهای زیادی می باشد. از آب اکسیژنه برای ضد عفونی محل جراحی و زخم استفاده می شود. شستشوی محل زخم با این ماده به کاهش درد نیز کمک می کند. در برخی موارد برای روشنی پوست و از بین بردن لکه ها از آن استفاده می شود. در زمینه خانه داری و کاربردهای خانگی هیدروژن پراکسید، می توان به قابلیت افزودن آن به مایع ظرفشویی برای تمیز و درخشان کردن ظروف ماشین ظرفشویی اشاره کرد. همچنین برای تمیز کردن توالت و کاشی های حمام و ضدعفونی کردن آنها می توان از مقدار کمی آب اکسیژنه استفاده کرد. این کار علاوه بر ضد عفونی سطوح موجب جرم گیری سطوح حمام و توالت خواهد شد.

 

کاربرد در مواد شوینده

علاوه بر کاربردهای گسترده فوق الذکر، از این ماده در زمینه پزشکی، تولید مواد شوینده و مواد آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. همچنین ترکیب این ماده با مواد دیگر از قبیل پربورات سدیم، موجب به وجود آمدن یک اکسنده ملایم می شود که از آن برای تولید شوینده های لباسشویی و محصولات سفید کننده بدون کلر استفاده می شود.

خرید این ماده شیمیایی

آب اکسیژنه می تواند به ضد عفونی کردن محیط های رشد، مبارزه با عفونت های قارچی، تقویت رشد ریشه و دفع حشرات و در باغبانی کمک کند. روش کار این است که آب اکسیژنه باکتری ‌هایی را که باعث پوسیدگی ریشه در گیاهان می ‌شوند را از بین می ‌برد و در مخلوط خاک تجزیه می ‌شود تا اتم ‌های اکسیژن اضافی آزاد شود و رشد ریشه ‌های سالم و جدید را تشویق کند. شما می توانید آب اکسیژنه صنعتی را از سایت بامدادپتروپارسان تهیه کنید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تمامی نکات درباره استفاده های آب اکسیژنه صنعتی در باغبانی پرداختیم. همچنین بامدادپتروپارسان پیشرو در زمینه تولید و بازرگانی مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی بوده و به عنوان متخصصی برتر در زمینه مواد شیمیایی و ایمن ترین سیستم توزع مواد شیمیایی شناخته می شود. شما می توانید خرید آب اکسیژنه صنعتی را با بهترین کیفیت و معقول ترین قیمت در کمترین زمان ممکن از طریق سایت ما انجام دهید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

مطالب مرتبط:

تری اتیلن گلایکول

مونو اتیلن گلایکول

 

سوالات متداول

 • استفاده از آب اکسیژنه صنعتی در باغبانی و کشاورزی به چه صورت است؟

استفاده از آب اکسیژنه صنعتی در باغبانی به طوری است که از آب اکسیژنه به عنوان یک کود عمومی نیز استفاده می شود یا در طول آبیاری به آن اضافه می شود یا روی شاخ و برگ پاشیده می شود، آب اکسیژنه یک کود نیست، اما می تواند به تقویت رشد گیاه کمک کند. آب اکسیژنه به دلیل مولکول اکسیژن اضافی به رشد سالم ریشه کمک می کند. اکسیژن می تواند به ریشه گیاه کمک کند تا مواد مغذی را از خاک جذب کند. بنابراین، این مقدار اکسیژن اضافی، ریشه ها را قادر می سازد تا مواد مغذی بیشتری را جذب کنند، که به معنای رشد سریع تر، سالم تر و قوی تر است.

 • قیمت خرید آب اکسیژنه صنعتی به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان آب اکسیژنه که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید آب اکسیژنه مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *