وبلاگ

ادتا 4 سدیم را به طور کامل بشناسید+ 5 کاربرد مهم

ادتا ۴ سدیم

ادتا ۴ سدیم در واقع ماده ای است که در آب محلول بوده و افراد به عنوان کلات کننده از آن استفاده می کنند. ممکن است نام این ترکیب پرکاربرد را شنیده باشید اما به خوبی با آن آشنا نیستید! در این صورت به شما مطالعه این مقاله را پیشنهاد می کنیم. با مطالعه این مقاله به طور کامل با این ماده، خواص آن، کاربرد و نحوه ساخت آن آشنا خواهید شد. پس همراه ما باشید.

ادتا چیست

نام دیگر این ماده تترا اتیلن دی آمین اسید استیک است که به یون های معدنی متصل می‌ شود و آن ها را غیر فعال می کند. وقتی یون های موجود در این ماده شیمیایی به مجموعه فلزی متصل می شوند، در محلول یک سری یون های فلزی باقی می ماند اما این یون ها واکنش پذیری بسیار کمتری دارند. این ترکیب نمکی است که به چند شکل مختلف تولید می شود و مهم ترین آن ها ادتا ۴ سدیم است.

مزایای استفاده از ادتا ۴ سدیم

ادتا ۴ سدیم مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن می توان به جلوگیری از خراب شدن محصولات بهداشتی اشاره کرد. البته این ماده شیمیایی است و رشد قارچ ها یا میکروارگانیسم ها را در محصولات آرایشی متوقف می کند. چرا که این موجودات موجب  تخریب مواد آرایشی می شوند و محصولات به سرعت خراب می شوند یا شفافیت خود را از دست می دهند. اما با داشتن این ماده، شفافیت خود را حفظ می کنند و چون محصولات آرایشی رایحه دارند، با وجود این ماده بوی خود را از دست نمی دهند.

مزایای استفاده از ادتا ۴ سدیم

کاربرد ادتا 4 سدیم

در بسیاری از صنایع مختلف از این ماده استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در صابون های حمام، محصولاتی که از پوست مراقبت می کنند و انواع پاک کننده ها. البته نه فقط در محصولات آرایشی و بهداشتی، بلکه در غذاهایی که می بایست دسته بندی شوند نیز از این ماده استفاده می کنند. در صنایع نساجی نیز از این محصول بهره می‌ .برند تا اجازه ندهند که در ناخالصی ها در محصولات تاثیر منفی داشته باشند.

برای تصفیه آب شهری از این ماده استفاده می کنند؛ زیرا آب شهری میزان سختی نسبتاً زیادی دارد و برای اینکه سختی آب کاهش پیدا کند باید ماده واسطه ای وجود داشته باشد که بتواند با یون های کلسیم و منیزیم ارتباط برقرار کند.

خواص ادتا 4 سدیم

نه تنها این موارد بلکه یون های فلزی دیگری نیز در آب حضور دارند که باعث رسوب آب شهری می شوند؛ بنابراین وجود این ماده کمک می کند که اتصال بین یون های فلزی صورت بگیرد و سختی آب تا حد بسیار زیادی کمتر شود.

خواص این ماده

ادتا ۴ سدیم مزایای بسیار زیادی دارد که از جمله آن ها می‌توان به حلال بودن آن در آب اشاره کرد. علاوه بر آن نقطه ذوب این ماده یا انجماد آن حدود ۲۲۰ درجه است و ظاهر فیزیکی این ماده کریستالی بوده که هیچ بو یا رنگی ندارد. در صنایع پزشکی و مخصوصاً داروسازی از این ماده استفاده می کنند؛ زیرا خاصیت آنتی اکسیدانی این ماده باعث می شود تا رادیکال‌های آزاد به عروق و دیواره آن ها آسیبی وارد نکنند.

طریقه ساخت ادتا

این ماده در سال 1935 توسط منز اختراع شد. با ترکیب اتیلن دی آمین و کلرو دی استیک اسید، این ماده شیمیایی حاصل می گردد.

برای خرید اسید استیک کلیک کنید.

نحوه ساخت ادتا

نحوه نگهداری این ترکیب شیمیایی

برای نگهداری از این ماده بهتر است به یک سری نکات توجه کنید که در ادامه به بخشی از آن اشاره می کنیم.

  1. بهتر است با چشم و دست تماس پیدا نکند و در صورت مواجهه با این مشکل سعی کنید چشم و دست را با آب بسیار زیادی بشویید.
  2. بسته بندی ماده را در مقابل حرارت یا گرما قرار ندهید؛ زیرا خاصیت آتش زایی دارد و ممکن است که در صورت آتش گرفتن گازهای سمی از آن خارج شود.

جمع بندی

در این مقاله در ابتدا به چیستی ادتا ۴ سدیم و سپس به خواص و کاربردهای آن پرداخته شد. با توجه به کاربرد بسیار این ماده در صنایع مختلف، اگر قصد تولید این ماده را دارید، برای خرید اسید استیک از مجموعه ای با سابقه و عرضه کننده محصولات با کیفیت اقدام کنید.

پتروپارسان

منبع: ncbi

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *