وبلاگ

استخراج طلا با 3 ماده شیمیایی به سادگی

استخراج طلا

استخراج طلا معمولا از سنگ معدن طلا انجام می‌شود و فرآیندهای مختلفی برای این منظور وجود دارد. یکی از روش‌ های متداول برای این کار استفاده از مواد شیمیایی می‌باشد. برای استخراج طلا از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می شود که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی هستند. در این مطلب قصد داریم تا با 3 مورد از این مواد شیمیایی بیشتر آشنا شده و کاربردهای آن ها را با هم بررسی کنیم.

استخراج طلا با سیانید

یکی از روش های متداول در استخراج طلا با استفاده از با مواد شیمیایی، به عنوان “استخراج طلا با سیانید” شناخته می‌شود. در زیر به بررسی طریقه انجام آن می پردازیم:

آماده سازی سنگ معدن طلا

در قدم اول بعد از به دست آوردن سنگ معدن طلا، آن را به قطعات کوچک تر تبدیل کرده و سپس به آماده سازی آن می پردازند. این مرحله شامل خرد کردن سنگ معدن و آسیاب کردن آن می باشد تا ذرات آن ریزتر شده و به پودر تبدیل شود.

آماده کردن محلول سیانید

محلول سیانید پتاسیم یا سیانید سدیم به عنوان یک عامل شیمیایی استفاده می‌شود. این محلول در آب حل شده و آماده می‌شود تا پودر ذرات طلا ترکیب شود.

استخراج طلا

در این مرحله از استخراج طلا با سیانید، پودر سنگ معدن طلا، به محلول سیانید اضافه شده و به خوبی با یک دیگر مخلوط می‌شوند. سیانید به طور انتخابی با ذرات طلا واکنش داده و یون ‌های طلا را تشکیل می‌دهد.

 استخراج طلا

تجمع طلا

برای تجمع ذرات طلا، می‌توان از روشی به نام “سیانوراسیون زنده” استفاده کرد. در این روش، از ذرات کربنی که در محلول وجود دارند، برای جذب یون‌ های طلا استفاده می‌شود. یون‌ های طلا به سطح ذرات کربنی متصل می‌شوند و در نتیجه ذرات طلا تشکیل می‌شود.

تمیز کردن و جداسازی طلا

در مرحله آخر برای استخراج طلا ماده حاصل از ترکیب ذرات کربنی و یون های طلا را تمیز کرده و ذرات طلای ایجاد شده را از بقیه مواد جدا می کنند.

استخراج با اسید سولفوریک

اسید سولفوریک (H2SO4) یکی از مواد شیمیایی است که در فرآیند استخراج طلا از آن استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی این کاربرد اسید سولفوریک می پردازیم:

تجزیه سنگ معدن

در مرحله اول استخراج طلا، سنگ معدن طلا به قطعات کوچک تر شکسته می‌شود. برای این منظور، اسید سولفوریک به عنوان یک ماده تجزیه ‌کننده استفاده می‌شود. اسید سولفوریک قادر است به صورت شیمیایی با برخی از مواد معدنی در سنگ معدن واکنش انجام داده و آن‌ها را تجزیه کند.

تجزیه طلا از سنگ معدن

در فرآیند استخراج طلا، پس از تجزیه سنگ معدن، طلا به صورت معدنی در مواد مختلف مانند سولفیدها یا کربنات ها وجود دارد. برای تجزیه طلا از این مواد، اسید سولفوریک به عنوان عامل اکسید کننده استفاده می‌شود. اسید سولفوریک با طلا واکنش انجام داده و آن را از سایر مواد معدنی جدا می‌کند.

تجزیه تجهیزات الکترونیکی

در برخی فرآیندهای بازیافت طلا، مانند بازیافت طلا از تجهیزات الکترونیکی قدیمی، ممکن است از اسید سولفوریک استفاده شود. این اسید می‌تواند با اجزای الکترونیکی مختلف وابسته به طلا واکنش داشته باشد و به جدا سازی طلا کمک کند.

استخراج با اسید سولفوریک

دو روش استفاده از اسید سولفوریک برای استخراج طلا

استفاده از اسید سولفوریک به دو روش اصلی می توان صورت بگیرد. توجه داشته باشید در هر دو روش استفاده از اسید سولفوریک، پس از استخراج طلا، باید با روش‌هایی مانند تمیز کردن و جداسازی از دیگر مواد، طلا تمیز شده و آماده استفاده شود.

استخراج طلا با استفاده از اسید سولفوریک به عنوان ماده اکسید کننده

اسید سولفوریک با سنگ معدن طلا و دیگر فلزات موجود در آن واکنش می‌دهد و فلزات را به اکسیدهای خود تبدیل می‌کند. سپس با استفاده از روش‌هایی مانند شستشو، فیلتراسیون و تمیز کردن، طلا از دیگر مواد جداسازی می‌شود.

 استفاده از اسید سولفوریک به عنوان ماده حل کننده

در این روش استخراج طلا اسید سولفوریک با سنگ معدن طلا واکنش می‌دهد و با تشکیل یون‌های هیدروژن، یون‌های فلزی طلا را حل می‌کند. سپس با استفاده از روش‌هایی مانند الکترولیز یا رسوب دادن با کمک موادی مانند زینک، طلا جدا می‌شود.

استخراج طلا با جیوه

یکی از روش های دیگری که برای استخراج طلا به کار می رود، استفاده از جیوه است. در این روش سنگ معدن طلا، با سایر مواد مخلوط شده و به شکل رقیقی از محلول آبی تبدیل می شود. سپس جیوه به محلول اضافه می شود و با طلا واکنش انجام می دهد. این فرآیند باعث تشکیل آمالگام طلا می شود که می تواند از محلول جدا شده و سبب استخراج طلا شود.

جيوه

نتیجه گیری
در این مطلب به بررسی روش های استخراج طلا با استفاده از مواد شیمیایی مختلف پرداختیم. اسید سولفوریک یکی از مواد شیمیایی مهمی است که در این فرآیند به کار می‌رود. این اسید به دلیل خصوصیات خاص خود مانند اسیدیته قوی، قابلیت اکسیداسیون، قابلیت حلالیت بالا، پایداری و قیمت مناسب، برای این کار مناسب است.
شما می توانید برای خرید اسید سولفوریک به شرکت بامداد پتروپارسان مراجعه کنید که با بیش از 10 سال سابقه پیشرو در زمینه تولید و بازرگانی مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی، محصولاتی با کیفیت بالا را به شما عرضه می کند.

منبع: metallurgist

پتروپارسان

سوالات متداول
اسید سولفوریک را از کجا می توان تهیه کرد؟
از شرکت های مرتبط با مواد شیمیایی و پتروشیمی می توان تهیه کرد که در این زمینه شرکت پتروپارسان محصولات با کیفیتی را به شما ارائه می کند.
 کاربرد های دیگر اسید سولفوریک چیست؟
کود شیمیایی فسفاته، تولید شوینده ها، تهیه پلاستیک و…
 آیا از مواد شیمیایی استخراج طلا برای استخراج دیگر فلزات نیز می توان استفاده کرد؟
برای انجام این کار باید محتاط بود، پیش از اینکه از مواد شیمیایی استفاده کنید حتما از کارشناسان مربوطه در این زمینه اطلاعات کسب کنید زیرا ممکن است خود آن فلز را از بین ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهی در مورد “استخراج طلا با 3 ماده شیمیایی به سادگی

  1. جواد گفت:

    عالي بود اطلاعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *