وبلاگ

كاربرد اسید فسفریک در کشاورزی + مزايا

اسید فسفریک ماده ای کاملاً بی بو و رنگ است که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. اسید فسفریک در کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد. اسید فسفریک در آب محلول شده و علاوه بر موارد کشاورزی، در کارخانجات تولید مواد شوینده و حتی تولید نوشیدنی و مواد غذایی استفاده می شود. از جمله ویژگی های این ماده می توان به ضعیف بودن مقدار اسید و رسانای مناسب برای الکتریسته اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت اسید فسفریک می توانید روی لینک کلیک کنید.

انواع اسید فسفریک

همانطور که گفته شد اسید فسفریک در صنایع مختلفی کاربرد داشته و انواع متفاوتی دارد که عبارتند از:

  • اولین نوع اسید فسفریک، ارتوفسفریک است. این ماده کاملا در آب محلول است و هیچ گونه رنگ و بویی ندارد. از این نوع اسید عموما در صنعت استفاده می کنند.
  • دومین نوع اسید فسفریک، پیروفسفریک است. این ماده جامد و فاقد هرگونه بویی می باشد. از پیروفسفریک برای تولید کودهای دارای فسفر در کشاورزی و یا ساخت انواع صابون و مواد شوینده استفاده می شود. بنابراین می توان گفت اسید فسفریک در کشاورزی پیروفسفریک است.
  • سومین نوع اسید، متافسفریک است. این اسید حلالیت کمتری در آب دارد و نسبت به دو مورد قبل محلول نمی شود. این ماده جامد و کاملا بی بو بوده و از آن برای تولید سرامیک یا کودهای خاص استفاده می کنند.

برای اطلاع از قیمت اسید فسفریک می توانید از طریق پتروپارسان اقدام کنید.

انواع اسید فسفریک

تاثیر اسید فسفریک در رشد و سلامت گیاهان

تمامی گیاهان برای رشد و جوانه زنی نیاز به مواد مغذی نیز دارند. تعدادی از این مواد در خاک های کشاورزی موجود است و گیاه از آن تغذیه می کند. اما ممکن است تمامی نیاز گیاه از خاک تامین نشده و نیاز به کودهای شیمیایی باشد. فسفر یکی از موادی است که گیاهان برای رشد به آن نیاز دارند. اسید فسفریک در کشاورزی این ماده را تامین و گیاه آن را دریافت می کند.

کود های اسید فسفریک در کشاورزی، باعث مقاومت گیاه در برابر انواع بیماری، افزایش رشد ساقه، کیفیت بهتر محصول و … می شود. تعدادی از کودهای فسفات به واسطه سنگ های معدنی به دست می آیند. این سنگ ها به دلیل کمیاب بودن و استخراج دشوار، گران بوده و کودهای حاصل از آن قیمت بالایی دارند.

فروش کربنات سدیم با بهترین قیمت

به همین دلیل امروزه از اسید فسفریک برای تولید کودهای فسفر استفاده می شود که قیمت مناسب تری نسبت به نوع قبل داشته و می تواند نیاز گیاه را تامین نماید.

مزایای اسید فسفریک در کشاورزی برای خاک

امروزه جمعیت جهان رو به رشد است و نیمی از مواد غذایی از خاک تامین می شود. هر چه خاک حاصلخیزی بیشتری داشته باشد، گیاه به خوبی رشد کرده و محصولات بهتری تولید خواهد شد. خاک بر اثر کشت مداوم، مواد معدنی خود را از دست داده و دیگر توانایی پرورش گیاه را نخواهد داشت؛ کودهای شیمیایی در این مرحله به روی کار آمده و نیاز خاک را برطرف خواهند کرد.

اسید فسفریک در کشاورزی

اسید فسفریک در کشاورزی بسیار اهمیت دارد چرا که فسفر یکی از مواد مهم برای رشد گیاه محسوب می شود. خاک توانایی تولید فسفر، از تجزیه ی مواد آلی را دارد اما این فسفر مورد استفاده گیاه قرار نمی گیرد. به همین دلیل از طریق کودهای تهیه شده از اسید فسفریک، نیاز گیاه تامین می شود.

علائم کمبود فسفر در گیاهان

اگر مقدار فسفر موجود در خاک، نیاز گیاه را تامین نکند، رشد ساقه به مقدار قابل توجه ای کاهش پیدا کرده و تاثیر مستقیمی بر روی رنگ برگ ها خواهد گذاشت. درواقع این مورد از نشانه های اهمیت اسید فسفریک در کشاورزی است.

رنگ برگ گیاهانی که فسفر کافی را دریافت نکرده اند، کدر شده و متمایل به آبی خواهد شد. البته این تغییر رنگ در قسمت های کهنه گیاه در ابتدا رخ داده و برگ های جدید ممکن است رنگ معمولی ولی با ابعاد کوچک تر داشته باشند. همچنین کمبود فسفر می تواند باعث افزایش رشد ریشه نسبت به ساقه گیاه شود.

علائم کمبود فسفر در گیاهان

خطرات اسید فسفریک که باید در هنگام استفاده رعایت کنید

اسید فسفریک دارای مقادیر کمی از اسید بوده که در صورت برخورد با پوست و یا استنشاق آن، صدمات زیادی برای بدن ایجاد می کند. اگر این ماده با پوست شما برخورد داشته باشد باعث ایجاد تاول، قرمزی و … می شود. همچنین در صورت بو کردن این ماده به طور مستقیم ممکن است گلو و بینی آسیب دیده و تحریک شود.

تماس کود فسفریک با چشم علاوه بر قرمزی، تاول و درد می تواند باعث بروز نابینایی شود، بنابراین بهتر است به هنگام استفاده از اسید فسفریک در کشاورزی از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

نتیجه گیری

اسید فسفریک یک ماده اساسی برای تولید کودهای شیمیایی و مصارف مختلف است، اسید فسفریک در کشاورزی باعث افزایش حاصل خیزی خاک و رشد و نمو بهتر گیاهان می شود. خاک به میزان کافی فسفر نداشته، به همین دلیل برای افزایش کیفیت گیاهان بهتر است از کودهای دارای فسفر استفاده نمایید. برای خرید این محصول و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت پتروپارسان مراجعه نمایید.

منبع: persianutab

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

زمان مصرف اسید فسفریک در کشاورزی چه زمانیست؟

با توجه اسیدیته کم این ماده و حلالیت بالای آن به دفعات بیشتری می توان از اسیدفسفریک نسبت به اسید سولفوریک استفاده نمود.که به هنگام آبیاری زمین، بهترین زمان مصرف آن است.

قیمت کود اسید فسفریک چیست؟

شما می توانید برای اطلاع از قیمت دقیق با شماره 02143000910 تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *