وبلاگ

همه چیز درباره انواع روش تولید فنول

همه چیز درباره انواع روش تولید فنول

به طور کلی فنول نوعی ترکیب آلی آروماتیک است که به عنوان الکل سوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده یکی از قدیمی‌ترین مواد شیمیایی بوده و ضد عفونی‌کننده بی‌نظیری نیز می‌باشد. همچنین فنول از لحاظ ظاهری شبیه به بلورهای سفید بوده و به راحتی در آب حل می‌شود. شناخت انواع روش تولید فنول به شما کمک می‌کند تا با پروسه ساخت این محصول آشنا شوید.

 

معرفی فنول | فنل چیست؟

فنول در حقیقت ترکیبی از یک گروه هیدروکسیل است که به شکل مستقیم به حلقه‌های آروماتیک وصل شده‌اند. این ماده شیمیایی از خاصیت اسیدی ضعیفی برخوردار بوده و نسبتا خورنده است. همچنین فنول از مشتقات نفتی خاص تولید شده و فروش فنول جهت ساخت ترکیبات زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دنبال این امر، این نوع ماده شیمیایی با نام‌های گوناگونی از جمله هیدروکسی بنزین، فنیل الکل و اسید فنیک شناخته شده است. از طرفی محصول تجاری فنول، به صورت مایع بوده و با بهره‌گیری از روش‌های طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شود. این ماده از بو و طعم خاصی برخوردار بوده و اغلب در حجم بالا تولید می‌شود. بنابراین انواع روش تولید فنول شامل روش‌های مصنوعی و طبیعی می‌شود.

 

اهمیت استفاده از فنول

اهمیت استفاده از فنول به گونه‌ای است که این ماده از گذشته به منظور گندزدایی مورد مصرف قرار گرفته است. استفاده از فنول در غلظت بسیار بالا موجب ایجاد سوختگی بر روی پوست می‌شود. همچنین از این ماده شیمیایی به عنوان یک ماده اولیه اصلی و ترکیب آلی مهم در صنعت استفاده می‌شود. برای مثال موادی از جمله نایلون، شوینده‌ها، آسپرین، رنگ‌ها، علف‌کش، انواع روغن‌های روان‌کننده، نرم‌کننده‌ها و ضد قارچ‌ها با استفاده از فنول ساخته می‌شوند. از طرفی این محصول برای مصارف خانگی مانند ضد عفونی‌کننده، رقیق‌کننده و … گزینه مناسبی است. همینطور این محصول به عنوان دهان‌شویه جهت ضدعفونی کردن دهان مورد مصرف قرار می‌گیرد. در نتیجه فنول با توجه به اهمیت تجاری بالا، دارای کاربرد وسیعی در صنایع گوناگون می‌باشد. از طرفی انواع روش تولید فنول از پروسه جداگانه‌ای برخوردار است. به طور مثال، این محصول شیمیایی از هیدروکسی بنزن ساخته شده و حاصل قطران ذغال سنگ نیز می‌باشد. از طرفی در میان تمام روش‌های تولید آن، فناوری کومون یکی از پرکاربردترین روش‌ها به شمار می‌آید.

شما می‌توانید مقاله انواع کاربردهای تری اتانول آمین را مطالعه کنید.

 

انواع روش تولید فنول

انواع روش تولید فنول

به صورت کلی تولید فنول یا الکل سوم با بهره‌گیری از سه روش گوناگون انجام می‌شود که عبارتند از:

روش اول تولید فنول

روش اول درواقع به گونه‌ای است که ابتدا بنزن و پروپیلن با یکدیگر ترکیب شده و سپس واکنش شیمیایی کیومن رخ می‌دهد. در مرحله بعد، جهت ساخت هیدروپراکسید، ماده کیومن طی مراحلی مورد اکسایش قرار گرفته و سپس از کاتالیست اسیدی عبور می‌کند. در نهایت پس از اتمام مرحله پایانی، استون تولید می‌شود. همچنین این روش یکی از به صرفه‌ترین شیوه‌ها جهت ساخت این ماده شیمیایی است که از محصولات جانبی آن می‌توان به استون نیز اشاره کرد.

روش دوم تولید فنول

روش دوم در حقیقت کمتر از سایر روش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به گونه‌ای است که در آن از مواد بنزن و هیدرولیز کلر جهت تولید فنول استفاده می‌شود.

روش سوم تولید فنول

روش سوم اغلب طی دو مرحله انجام شده و فرآیند آن بر مبنای اکسیداسیون مایع تولوئن است. این شیوه به گونه‌ای است که در وهله اول تولوئن در مجاورت هوا قرار گرفته و سپس اکسید می‌شود. طی این فرآیند، اسید بنزوئیک تولید شده و پس از اکسایش، به ماده فنول تبدیل می‌شود.

خرید و فروش فنول به چه صورت است؟

خرید و فروش فنول به چه صورت است

خرید و فروش فنول اغلب به صورت مایع بوده و با استفاده از بشکه های مشخص انجام می شود. این محصول در واقع به شکل عمده و خرده از شرکت ها و بازارهای داخلی قابل خرید است. همچنین جهت خرید این ماده شیمیایی می توانید به واحد فروش شرکت بامداد پتروپارسان مراجعه کنید. این شرکت بازرگانی، یکی از تامین کنندگان مواد شیمیایی در سراسر ایران بوده و محصولات خود را با کیفیت و هزینه مناسب عرضه می کند.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

کلام آخر

بنابراین فنول نوعی محصول شیمیایی پرکاربرد در صنعت است که با اتصال حلقه آروماتیک و مواد بنزینی تولید می‌شود. این محصول اغلب به عنوان ضد عفونی‌کننده، رقیق‌کننده، نرم‌کننده و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی بین انواع روش تولید فنول، روش اکسایش کیومن یکی از پرکاربردترین روش‌ها بوده و دارای هزینه کمتری نسبت به سایر شیوه‌ها است.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

کاربرد‌ ماده شیمیایی فنول چیست؟

این محصول در حقیقت نقش به سزایی در تولید پلاستیک، مواد پاک‌کننده، مواد منفجره و آسپرین ایفا می‌کند. همچنین ترکیبات شیمیایی آن به گونه‌ای است که جهت ساخت محلول عکاسی، محصولات آرایشی و رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا فروش فنول به عنوان یک ترکیب طبیعی ضروری است؟

همانطور که ذکر شد، این ماده دارای خاصیت ضد اکسیدانی بوده و برای ترکیبات گیاهی و طبیعی بسیاری از جمله فلفل استفاده می‌شود. بنابراین وجود فنول در ترکیبات طبیعی، ضرری برای انسان ندارد.

این محصول شیمیایی پرکاربرد را از کجا خریداری کنیم؟

این محصول پرمصرف را می‌توانید از عرضه کنندگان معتبر موجود در سطح کشور مانند شرکت‌های بازرگانی خریداری نمایید. به عنوان مثال شرکت بازرگانی بامداد پترو پارسان، یکی از معتبرترین مراکز تولید محصولات شیمیایی در سطح جهان است.

کدام روش تولید بیشتر از سایر روش ها برای ساخت و فروش این ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

امروزه انواع روش تولید فنول، جهت ساخت این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برخی انتخاب بهتری برای خرید و فروش هستند. به عنوان مثال روش اکسیده کردن، گزینه مناسبی برای ساخت و فروش این محصول شیمیایی است. از طرفی فرایند کیومن، دارای پروسه کم هزینه‌تری نسبت به روش‌های دیگر است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *