وبلاگ

همه چیز درباره بررسی انواع کاربردهای سدیم کربنات

انواع کاربردهای سدیم کربنات

کربنات سدیم یک ترکیب شیمیایی معدنی می باشد. کربنات سدیم چیزی است که معمولاً به عنوان خاکستر سودا شناخته می شود و فروش کربنات سدیم بسیار بالا است. خاکستر سودا از ترونا استخراج می شود. ترونا یک نمک مضاعف حاوی کربنات سدیم و کربنات هیدروژن سدیم می باشد و در نتیجه یک سری فرآیندهای تبخیر در دریاچه ها ایجاد می شود. کربنات سدیم اغلب به آن سودای شستشو یا خاکستر سودا می گویند، مهمترین ماده شیمیایی اساسی می باشد. مزیت بزرگ آن نسبت به هیدروکسید سدیم این می باشد خورنده نیست و بنابراین حمل و نقل آن راحت تر است. در مطالب زیر به مفهوم و انواع کاربردهای سدیم کربنات اشاره خواهیم کرد.

 

معرفی سدیم کربنات

سدیم کربنات چیست؟ یک نمک دیازونیوم اسید کربنیک با فرمول شیمیایی Na2CO3 می باشد. همچنین به عنوان کریستال سودا، خاکستر سودا، سودای شستشو نیز شناخته می شود. این ترکیب معدنی حلال می باشد و هنگامی که در آب حل می شود اسید کربنیک و هیدروکسید سدیم را تشکیل می دهد. در حالت خالص، پودری سفید رنگ و بی بو می باشد. این یک پایه قوی می باشد و به عنوان یک ضد اسید عمل می کند. کربنات سدیم را می توان با چهار فرآیند تولید کرد: فرآیند Solvay، فرآیند Labnac، فرآیند دوگانه، فرآیند الکترولیتی. از آنجایی که اسیدی ضعیف می باشد، در اتانول محلول و در الکل نامحلول است. یکی از انواع کاربردهای سدیم کربنات، گوارا کردن آب می باشد. کربنات سدیم در حال حاضر به طور انحصاری توسط فرآیند Solvay تولید می شود. در این فرآیند دی اکسید کربن و آمونیاک به محلول سرد اشباع شده از کلرید سدیم منتقل می شود.

 

واکنش های تولید کربنات سدیم

واکنش های تولید سدیم کربنات

در واکنش‌هایی که روی می‌دهند، کربنات هیدروژن سدیم تشکیل می‌شود و در حضور یون‌های سدیم، تقریباً به طور کامل رسوب می‌کند، با فیلتراسیون حذف می شود و برای تولید کربنات سدیم مشتعل می شود.مواد تشکیل دهنده این فرآیند به راحتی در دسترس و ارزان هستند. اینها نمک (NaCl)، آمونیاک (NH3) و سنگ آهک (CaCO3) هستند. در این فرآیند، CaCl2 یک محصول مهم به دست می آید. واکنش ها را می توان با معادله زیر نشان داد:

2NH3 + H2O + CO2 → (NH4)2CO3

NH4)2CO3 + H2O + CO2 → 2NH4HCO3)

افزودن نمک معمولی به محلول حاوی NH4+ and HCO3 منجر به رسوب NaHCO3 می شود که کمترین محلولیت را دارد، سپس فیلتر می شود.

NH4HCO3 + NaCl → NH4Cl + NaHCO3

سپس بی کربنات سدیم برای تولید Na2CO3. حرارت داده می شود.

2NaHCO3 → Na2CO3 + CO2 + H2O

گاز  CO2تکامل یافته می تواند دوباره استفاده شود.

 

اهمیت تولید سدیم کربنات

تولید کربنات سدیم از منابع طبیعی بسترهای جامد ترونا (Na2CO3 · 2Na2SO4)، ترونا و نمک های غنی از کربنات سدیم و مواد معدنی ناکولیت که اخیرا از زمان کشف ذخایر عمده این مواد معدنی، برای کشورهایی که دارای چاه هستند اهمیت زیادی پیدا کرده است. ذخایر مناسب این مواد معدنی، مشوق های تولید کربنات سدیم از این منابع می باشد. یکی دیگر از اهمیت تولید سدیم کربنات، نصف شدن هزینه های سرمایه ای کارخانه های فراورده های گیاهی و امثال آن، و پتانسیل بسیار کمتر برای رفع مشکلات زیست محیطی می باشد.

شما می توانید مقاله انواع کاربردهای پرکلرین را مطالعه کنید.

 

معرفی و بررسی انواع کاربردهای سدیم کربنات

بررسی انواع کاربردهای سدیم کربنات

از انواع کاربردهای سدیم کربنات به مصارف خانگی و تولیدات صنعتی می توان اشاره کرد.

کاربرد اول سدیم کربنات | انواع کاربردهای سدیم کربنات برای گوارا کردن آب

کربنات سدیم با حذف یون‌هایی که آب را سخت می‌کند، به گوارا شدن آب کمک می‌کند. وقتی همه این یون ها با یون های کربنات حذف می شوند، رسوبات جامد نامحلول را تشکیل می دهند. واکنش سدیم کربنات با آب این است که آن را گوارا  می کند و برای سلامتی مفید می باشد، از هدر رفتن صابون جلوگیری می کند، عمر لوله ها و اتصالات را افزایش می دهد و آنها را از زنگ زدگی در امان نگه می دارد.

کاربرد دوم سدیم کربنات | انواع کاربردهای سدیم کربنات برای تولید شیشه

خاکستر سودا و سود سوزآور در ساخت شیشه مورد نیاز می باشد. کربنات سدیم، Na₂CO₃، به عنوان یک شار سیلیس عمل می کند. نقطه ذوب مخلوط را بدون مواد منحصر به فرد کاهش می دهد.

کاربرد سوم سدیم کربنات | انواع کاربردهای سدیم کربنات برای افزودنی های غذایی و پخت و پز

کربنات سدیم یک افزودنی غذایی است که به عنوان یک عامل ضد رسوب، تنظیم کننده اسیدیته، تثبیت کننده و افزایش دهنده عمل می کند. کاربرد کربنات سدیم در آشپزی متفاوت می باشد و به برخی از مواد غذایی اضافه می شود تا طعم و مزه آن را بهتر کند.

کاربرد چهارم سدیم کربنات | انواع کاربردهای سدیم کربنات استفاده در صنعت آجرسازی

صنعت آجر از کربنات سدیم به عنوان عامل مرطوب کننده استفاده می کند. به این  طریق که مقدار آب مورد نیاز برای اکستروژن خاک رس را کاهش می دهد. اکستروژن فرآیند شکل دادن به خاک رس را تامین می کند.

کاربرد پنجم سدیم کربنات | کاربرد سدیم کربنات در صنعت نساجی

کربنات سدیم برای پخت الیاف و همچنین برای رنگرزی و چاپ در صنعت نساجی استفاده می شود.

 

فروش سدیم کربنات

کربنات ها خانواده ای از ترکیبات مبتنی بر یون های کربن هستند که کاربردهای صنعتی بسیار مهمی دارند. سنگ آهک (شامل کلسیم) ممکن است معروف ترین نوع باشد، اما ترکیباتی با آهن، لیتیوم، سدیم و انبوهی از فلزات دیگر وجود دارد. همه آنها کاربردهای منحصر به فردی دارند و همه آنها را می توان با قیمت های مقرون به صرفه از طریق سایت بامداد پتروپارسان  پیدا کرد. هر ماده شیمیایی نیاز دارید، می توانید آنها را در اینجا پیدا کنید. بنابراین اگر به کربنات سدیم نیاز دارید، اینجا بهترین مکان می باشد. قیمت کربنات سدیم بسیار مناسب و ارزان می باشد.

نحوه خرید و فروش کربنات سدیم به چه صورت است؟

کاتالوگ محصولات ما با انواع مختلف آن که حتی شیمیدانان صنعتی ممکن است با آنها آشنا نباشند، موجود می باشد. برخی از آنها کاربردهای روزانه دارند، به عنوان مثال، ترکیبات کربنی با منیزیم به کنترل سوء هاضمه کمک می کند. همچنین در خمیر دندان و بسیاری از مواد نسوز پیدا می شوند. باریم را می‌توان به لعاب‌ها در صنعت سفال‌سازی اضافه کرد و به گلدان‌ها یا کاشی‌های بوتیک درخشندگی داد، در فرآیندهای صابون‌سازی صنعتی نیز استفاده می شوند و ترکیبات حاوی سزیم در بسیاری از واکنش‌های سنتز آلی بسیار مهم هستند و به پردازش کتون‌ها و آلدئیدها کمک می‌کنند. کربنات سدیم ایده آل را برای شرایط خود از همین سایت بیابید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد انواع کاربردهای سدیم کربنات اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. کربنات سدیم با حذف یون‌هایی که آب را سخت می‌کند، به گوارا شدن آب کمک می‌کند. وقتی همه این یون ها با یون های کربنات حذف می شوند، رسوبات جامد نامحلول را تشکیل می دهند. واکنش سدیم کربنات با آب این است که آن را گوارا  می کند و برای سلامتی مفید می باشد، از هدر رفتن صابون جلوگیری می کند، عمر لوله ها و اتصالات را افزایش می دهد و آنها را از زنگ زدگی در امان نگه می دارد.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

 

 

سوالات متداول

انواع کاربردهای سدیم کربنات به چه صورت است؟

از جمله کاربردهای سدیم کربنات می توان به گوارا کردن و تصفیه آب، صنعت نساجی، آجرسازی، تولید شیشه و … اشاره کرد.

قیمت خرید و فروش سدیم کربنات به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان سدیم کربنات که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید و فروش سدیم کربنات مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *