وبلاگ

انواع کاربردهای پرکلرین چیست؟ 4 کاربرد از مهم‌ترین آن‌ها

انواع کاربردهای پرکلرین چیست؟

پرکلرین یکی از مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین مواد غیرآلی با فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 در صنعت‌های مختلف می‌باشد. این ماده به عنوان اصلی‌ترین ماده فعال در محصولات تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرا که از آن به عنوان پودر یا ماده سفید کننده، پودر کلر یا آهک کلر استفاده می‌شود. بنابراین این ماده غیرآلی و سفید کننده برای تصفیه آب در صنعت‌های مختلف کاربرد دارد. همچنین افراد می‌توانند جهت تصفیه آب در مکان‌های مختلف از جمله منازل، مرکزهای اداری و تجاری، استخرها و دریا و … از این ماده پرکاربرد استفاده کنند. اما انواع کاربردهای پرکلرین چیست؟

 

معرفی | پرکلرین چیست

پرکلرین به عنوان یکی از مواد و محصولات پایدار و پرمصرف در صنعت‌ها شناخته شده است. به همین منظور پرکلرین پارس کلر نسبت به دیگر انواع این ماده در دسترس بیشتری قرار دارد. بنابراین افراد جهت تصفیه آب‌های مدنظر خود از پرکلرین پارس استفاده می‌کنند. وزن مولکولی پرکلرین۹۷۴/۱۴۲ گرم بر مول می‌باشد. همچنین دارای فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 است. بنابراین به عنوان یکی از مواد سفید کننده و پرکاربرد در تصفیه آب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از مقاومت و پایداری بسیار بالایی برخوردار است.

 

خصوصیات و ویژگی‌های پرکلرین

در مبحث انواع کاربردهای پرکلرین چیست یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از پرکلرین پارس کلر، قابلیت حلال بودن آن در آب می باشد. چرا که این ماده با حل شدن در آب می تواند اکسیژن و کلر نوپا را برای خنثی کردن آب دریا و استخر و یا حتی فاضلاب های صنعتی ایجاد کند. این مایع پر کاربرد پودر سفید و یا خاکستری رنگ با شکل ظاهری مناسب و با کیفیت می باشد. نقطه ذوب آن ۱۰۰ درجه سانتی گراد و نقطه جوش آن ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد است. لذا این ماده پرکاربرد و پرمصرف با نام‌های مختلفی از جمله نمک کلسیم، پودر سفید کننده، کلرید آهک، اکسی کلرید کلسیم و….. در بازارها وجود دارد.

 

انواع کاربردهای پرکلرین چیست

همان‌طور که می‌دانیم تولید کنندگان این محصول شیمیایی، استانداردهای متنوع و مناسبی را برای استفاده از این محصول در نظر گرفته‌اند. به عبارت دیگر افراد می‌توانند با آگاهی از استاندارد پرکلرین این محصولات را جهت تصفیه آب‌ها خریداری کنند. از طرف دیگر یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب و خریداری این محصولات با کیفیت و جنس بسیار خوب، توجه به استانداردهای آن‌ها می‌باشد. همچنین درصد آنالیز شیمیایی این محصولات از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که تولید کنندگان این مواد را با آنالیزهای شیمیایی متنوع و مختلف تولید کرده‌اند.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین انواع کاربردهای پرکلرین

به عنوان مثال از میان انواع استانداردهای پرکلرین و آنالیز های آن ها، پرکلرین ۷۰ درصد و پرکلرین ۶۵ درصد دسترسی بیشتری دارند. همچنین مقاومت و پایداری و استحکام این محصولات بیشتر است. علاوه بر این از قیمت مناسب و کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند. در نتیجه می ‌توان گفت امروزه این دو محصول در میان مشتریان دارای محبوبیت بسیاری می باشند. با توجه به مطالبی که بیان کردیم، این محصول بیشتر در تصفیه آب و یا ایجاد کلر و اکسیژن مورد نیاز جهت خنثی کردن آب استخر و فاضلاب‌های صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین دارای کاربرد و مزایای بسیاری می‌باشد.

اصلی‌ترین و مهم‌ترین انواع کاربردهای پرکلرین چیست؟

 1. همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، یکی از اصلی‌ترین و برترین مزایا و کاربردهای این محصول استفاده از آن جهت تصفیه آب می‌باشد.
 2.  از این محصول شیمیایی به عنوان کپسول آتش نشانی جامد نیز می توان استفاده کرد.
 3. از گذشته تاکنون برای سفید سازی پارچه‌ها از این محصول استفاده می‌کرده‌اند. اما استفاده محدود از این ماده برای سفید سازی پارچه‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که در فرایند استفاده از این محصول نیاز به تولید دی اکسید کلر می‌باشد. لذا تولید دی اکسید کلر برای انسان سمی است و ممکن است سبب آسیب رسیدن به محصولات و تجهیزات شود. پس استفاده محدود از این محصول دارای ارزش و اهمیت بسیاری می‌باشد.
 4. می‌دانیم که ضدعفونی کردن آب استخر و شنا از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین امروزه از این ماده شیمیایی جهت ضدعفونی کردن آب استخرها استفاده می‌کنند. همچنین برای تصفیه آب آشامیدنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مواد تجاری با کیفیت و خلوص ۶۵ و ۷۰ درصد و سایر مواد شیمیایی به فروش می‌رسند.
 5. این ماده به عنوان یکی از مواد سفید کننده و اکسید کننده عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین کاربردهای مختلف و بسیاری در شیمی آلی دارد. به عنوان مثال از این ماده پرکاربرد و پرمصرف در شیمی آلی جهت ترکیب و تجزیه گلیکول‌ها و دیگر مواد شیمیایی استفاده می‌کنند.
 6. استفاده از این ماده در واکنش های مختلف سبب تولید و ایجاد کلروفرم های متنوع و پر کاربرد می شود.
 7. پرکلرین و انواع مختلف آن توسط محصولات در سنتز آلی مورد استفاده قرار می گیرند. به همین منظور بوی بد آن ها را برطرف می کند و امنیت آن‌ها را از نظر دفن کردن افزایش می‌دهد.

  دمای نگهداری از پرکلرین

  مسلماً دمای نگهداری از محصولات شیمیایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که کوچک‌ترین اشتباه در نگهداری از آن‌ها سبب انفجار و ایجاد آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌شود. به همین منظور اگر پرکلرین و انواع مختلف آن گرم شوند، هنگام فرایند ترکیب و تجزیه، ممکن است این ماده سبب انفجار شود. هنگامی که این ماده شیمیایی در دمای طبیعی نگهداری شود، مقاوم و پایدار است. از آنجایی که این محصول شیمیایی تمایل دارد در دمای بسیار بالا تجزیه و سپس منفجر شود، روش‌های مختلف و خاصی برای ذخیره‌سازی آن توسط کاربران و تولیدکنندگان محصولات و تجهیزات وجود دارد. بنابراین مصرف‌کنندگان می‌بایستی پس از انتخاب و خریداری این محصول شیمیایی، دمای صحیح نگهداری از آن را رعایت کنند. چرا که با رعایت دمای نگهداری از این محصول می ‌توانند از انفجار و خطرات جبران ناپذیر جلوگیری کنند. همچنین فرایند تجزیه و ترکیب این محصول را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

  بهترین شرایط برای حفظ و نگهداری از پرکلرین

  پرکلرین پارس کلر و انواع دیگر این محصول شیمیایی به صورت صنعتی با گاز کلر تولید و ایجاد می‌شوند. این فرآیند به روش‌های مختلف و صورت‌های متنوع انجام می‌‌شود تا ترکیباتی با غلظت‌های متفاوت ایجاد شوند. البته می‌‌توان گفت ایجاد ترکیباتی با غلظت‌های متفاوت و مختلف با استفاده از آهک‌های غیرتبدیل و کلرید کلسیم انجام می‌شود. دمای نگهداری از ترکیبات ایجاد شده نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین افراد می‌بایستی شرایط و قوانین نگهداری از این محصولات شیمیایی را به خوبی رعایت کنند. چرا که می‌توانند با نگهداری و مراقبت صحیح از این محصولات، از آن‌ها استفاده مناسب و پرکاربرد داشته باشند.

   

   واکنش‌های مختلف پرکلرین

   واکنش‌های مختلف پرکلرین

  این پودر سفید کننده ماده ای با دانه‌های سفید و خاکستری رنگ می‌باشد. همچنین دارای بوی تحریک‌کننده بسیار شدید است. از طرف دیگر می‌توان گفت اجزای تشکیل‌دهنده این ماده سفیدکننده دی هیدرات، تترا هیدرات، هیپوکلرید کلسیم و … می‌باشد. بنابراین تولید و طراحی این محصولات به روش‌های مختلف و خاص انجام می‌شود. همچنین ترکیب و تجزیه آن‌ها با استفاده از واکنش‌های مختلفی امکان‌پذیر می‌باشد. از آنجایی که این محصولات به صورت لایه‌های جداگانه تولید و طراحی می‌شوند، لایه‌های تشکیل دهنده می‌بایستی از مقاومت و استحکام بسیار برخوردار باشد. به همین منظور تولیدکنندگان از لایه‌هایی که متشکل از کاتیون‌های کلسیم است، جهت تولید این محصولات استفاده می‌کنند. معمولاً این ماده پرکاربرد و با کیفیت طی دو فرایند اصلی از جمله فرایند سدیم و فرایند کلسیم تولید و طراحی می‌شود.

  انواع مختلف واکنش‌های پرکلرین

  واکنش پرکلرین جامد با اسید

  بر اثر واکنش این محصول شیمیایی جامد با اسید ممکن است کلر آزاد شود.

   واکنش پرکلرین با مواد آلی و روغن ها

  ترکیب این ماده شیمیایی با مواد آلی و روغن ها و واکنش با آن ها سبب ایجاد انفجار شدید می شود. به عنوان مثال می‌‌ توان گفت واکنش و برخورد این محصول شیمیایی با اتانول و نیترومتان سبب ایجاد واکنش شدید تاخیری می شود.

  واکنش این محصول شیمیایی با آب

  این محصول شیمیایی به عنوان اکسید کننده و سفید کننده قوی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین با حل شدن در آب و تجزیه کلر و اکسیژن در دمای بسیار بالا، خود نیز تجزیه می شود. به همین منظور مصرف کنندگان می بایستی تا پایان تاریخ انقضاء این محصول را استفاده کنند.

  واکنش این محصول با اوره

  پرکلرین بر اثر تماس و واکنش با اوره سبب ایجاد انفجار بسیار شدید می شود. همچنین می توان گفت این محصول بر اثر تماس با اسید ها گاز کلر که نوعی گاز سمی است ایجاد می کند.

  با توجه به مواردی که بیان کردیم افراد می بایستی هنگام پرکلرین خرید با انتخاب این محصول تمامی واکنش ها، فرآیندهای تولید و کاربرد های آن را در نظر بگیرند. سپس این محصول را با کیفیت و جنس بسیار خوب جهت تصفیه آب و دیگر اهداف خود خریداری کنند.

  ۱
  ۲
  ۳
  ۴
  ۵
  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *