وبلاگ

هر آنچه که باید از بررسی انواع کاربردهای پرکلرین بدانید!

بررسی انواع کاربردهای پرکلرین

در کشور ما میزان خرید هیپوکلریت کلسیم توسط صنایع مختلف زیاد بوده و انواع برند آن در کشور یافت می شود. پرکلرین مهم ترین ماده معدنی بوده که در تصفیه های صنعتی و خانگی استفاده می شود. این مواد به شکل گرانول و پودر کاربرد دارد و بر اساس استاندارد های ملی از ویژگی شیمیایی و فیزیکی خاصی تشکیل شده است. اما به صورت کامل، انواع کاربردهای پرکلرین به چه صورت است؟ در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

 

معرفی پرکلرین | پرکلرین چگونه ماده ای است؟

پرکلرین یا همان هیپوکلریت کلسیم که به آن کلر (Ca(ClO)2) نیز می گویند، یک نوع ضد عفونی کننده می باشد. ماده هیپوکلریت کلسیم در الکل و آب محلول بوده و بوی کلر دارد. این ماده واکنش پذیری بالایی داشته و اگر در برابر مواد آلی و روغن قرار گیرد قابل اشتعال بوده واکنش نشان می دهد و در دمای بالا ناپایدار می باشد. این مواد معدنی در بازار با درصد ۶۰ تا ۷۰ موجود می باشد. بر روی میوه ها و سبزیجات همچنین آب و نوشیدنی ها آلودگی های وجود دارد که می تواند وارد بدن انسان شود و انسان را دچار بیماری های روده ای مانند وبا کند. برای اینکه از بروز این بیماری ها جلوگیری شود باید میوه و سبزیجات، آب و نوشیدنی ها را با یک مواد ضدعفونی کننده مانند پرکلرین ضدعفونی کرد.

 

اهمیت تولید و استفاده از پرکلرین

هیپوکلریت کلسیم خاصیت گندزدایی دارد و برای ضدعفونی و استریل کردن ظروف، توالت و حمام و غیره استفاده می شود. این محصول یک ترکیب شیمیایی معدنی بوده که تحریک کننده پوست است. پرکلرین در بسیاری از صنایع مانند منسوجات و نساجی، صنایع تصفیه آب و صنایع کاغذ سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های این پودر سفید کننده خاکستری یا سفید هستند و در هنگام رها شدن در آب مقدار زیادی از اکسیژن، گرما و کلر تازه آزاد می کنند. این ماده بوی شدید و تحریک کننده ای دارد.

 

بررسی انواع کاربردهای پرکلرین

بررسی انواع کاربردهای پرکلرین

انواع کاربردهای پرکلرین شامل موارد زیر است:

کاربرد اول | سفید کننده پارچه و کاغذ

هیپوکلریت کلسیم یک ماده ضد باکتری و ضد قارچ بوده که برای سفید کردن پارچه و کاغذ کاربرد دارد. سال های زیادی ماده پرکلرین به منظور سفید کردن پارچه ها در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد اما استفاده از این ماده محدود می باشد و دلیل آن می تواند امکان آسیب به پارچه باشد.

کاربرد دوم | ضد عفونی کردن آب استخر و آب آشامیدنی

ماده پرکلرین برای ضدعفونی کردن آب استخر ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای تصفیه آب آشامیدنی نیز کاربرد دارد. ماده هیپوکلریت کلسیم با درصد خلوص ۶۵ تا ۷۰ درصد همراه با مواد شیمیایی دیگر مانند کربنات کلسیم و کلرید کلسیم در بازار موجود است.

کاربرد سوم | تولید پودر آهک و پودر سفید کننده

این محصول را می توان عامل اصلی تولید محصولات مختلفی از جمله آهک کلر یا پودر آهک، سفید کننده دانست. به پرکلرین هیپوکلریت کلسیم نیز گفته می شود.

کاربرد چهارم | آتش خاموش‌کن جامد

از پودر پرکلرین یا همان هیدروکلریت کلسیم به دلیل تحمل دمای بالا به عنوان پودر آتش ­خاموش‌­کن به همراه ترکیبات­ شیمیایی دیگر استفاده می‌­شود.

کاربرد پنجم | پرکلرین در شیمی آلی

در شیمی آلی به عنوان یک ماده سفیدکننده و اکسیدکننده قوی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. دانشمندان از آن جهت ترکیب و تجزیه گلیکول‌ها و دیگر مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. این ماده در واکنش‌های مختلف برای تولید و ایجاد کلروفرم‌های متنوع و پرکاربرد استفاده می‌شود.

 

خرید و فروش پرکلرین

هیپوکلریت کلسیم از مواد اولیه پر مصرفی است که در تولید بسیاری از محصولات کاربرد مهمی دارد. این محصول در داخل کشور عرضه شده تا صنایع داران به راحتی بتوانند این مواد اولیه پر کاربرد را خریداری و به مصرف برسانند. این ترکیب شیمیایی به صرفه بوده و با مقدار کمی از آن می توان حجم زیادی از آب استخر و آب آشامیدنی را ضد عفونی کرد. در واقع این موضوع از مهم ترین مزیت استفاده و خرید این ترکیب شیمیایی می باشد. ماده هیپوکلریت کلسیم نسبتا پایدار بوده و به مرور زمان قدرت آن از دست نمی رود. به دلیل کلر های که در ساختار پرکلرین موجود است می تواند در مدت زمان بیشتری به پاک کنندگی و ضد عفونی ادامه دهد. در خرید این ماده شیمیایی حتما از ظرفی استفاده کنید که  دارای درپوش بوده و استاندارد های لازم را داشته باشد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

روش مناسب نگهداری از پرکلرین 

روش های مناسب برای نگهداری از پرکلرین

این ماده نسبت به رطوبت و گرما حساس می باشد و باید بشکه های که حاوی این ماده معدنی هستند در جای خنک و خشک نگهداری شوند. نباید این ماده را در معرض هوای گرم یا درون آفتاب قرار دهید، چرا که امکان منفجر شدن آن زیاد می باشد. همچنین پرکلرین را نباید در کنار مواد اشتعال زا مانند گازوئیل، بنزین یا نفت قرار داد. از قرار دادن ماده پرکلرین در معرض سم فسفر و سموم کشاورزی و کرئولین خودداری کنید. برای نگه دارای از این محصول باید مکان مناسب و مجهز به تهویه را انتخاب نمایید. کف انباری که قرار است این محصول نگه داری شود باید از جنسی ساخته شود تا در برابر رطوبت مقاومت باشد. بشکه های حاوی این ماده سفید کننده را باید بر روی صفحاتی که از جنس چوب تولید شده اند و با فاصله ای به اندازه ۱۰ سانتی متر از کف قرار دهید.

 

جمع بندی 

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع کاربردهای پرکلرین را بیان کردیم. در صنایع مواد مختلفی به شکل جامد و مایع به منظور سفید کنندگی مورد استفاده قرار می گیرند و پرکلرین نوع جامد این نوع مواد می باشد. این مواد باز قوی دارد و نباید در معرض پوست دست قرار گیرد. همچنین به دلیل تولید گاز سمی خطرناک ناشی از ترکیب این ماده معدنی با مواد اسیدی نباید هیپوکلریت کلسیم را با مواد اسیدی ترکیب نکنید. این ماده از طریق واکنش آهک دهیدراته کلرید کلسیم که یک نمک کلسیم است سنتز می شود. به این ماده پودر سفید کننده می گویند که مخلوطی ساده از ترکیبات هیپوکلریت کلسیم و هیدروکسید کلسیم و کلرید کلسیم نبوده و از ترکیبات دی بازیک کلسیم کلرید، دی بازیک کلسیم هیپوکلریت و هیپوکلریت کلسیم تولید می شود.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

 

سوالات متداول

انواع کاربردهای پرکلرین به چه صورت است؟

از جمله انواع کاربردهای پرکلرین می توان به سفید کننده پارچه و کاغذ اشاره کرد.

قیمت خرید و فروش پرکلرین به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان پرکلرین که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید و فروش پرکلرین مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *