وبلاگ

بررسی کاربرد انواع گلایکول ها در صنایع گوناگون | 3 گليكول مهم

اگر شما مسئول مدیریت یک سیستم خنک کننده هستید، ممکن است نام گلیکول را به عنوان یک ضد یخ شنیده باشید. گلیکول در برخی سیستم های آبی برای پایین نگه داشتن دما و ثابت نگه داشتن آن استفاده می شود. با این حال، تعجب می کنید اگر کاربرد انواع گلایکول ها را در صنایع گوناگون ببینید. ما در این مقاله سه گلایکول را معرفی کرده و به بررسی کاربرد آنها در صنایع گوناگون می پردازیم.

معرفی گلایکول ها

هر نوع ترکیب آلی که متعلق به خانواده الکل است، گلیکول نامیده می شود. ساختار آن دو گروه هیدروکسیل (-OH) متصل به اتم های کربن مختلف در مولکول می باشد. اغلب، این کلمه به ساده ترین عضو کلاس، که اتیلن گلیکول است، اطلاق می شود. در کاربرد انواع گلایکول ها ، گلیکول به صورت تجاری از اکسید اتیلن تولید می شود که می توان آن را از اتیلن به دست آورد.

اتیلن گلیکول به طور گسترده ای به عنوان یک ضد یخ در تولید الیاف مصنوعی، مواد منفجره کم انجماد و مایع ترمز استفاده می شود. گلایکول ها عبارتند از:

مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول (MEG) مایعی بی بو، بی رنگ، شفاف و ویسکوز با طعم شیرین بوده که از واکنش آب و اکسید اتیلن تولید می شود. با آب، الکل ها و بسیاری از ترکیبات آلی قابل اختلاط است و دارای فرمول شیمیایی C2H6O2 است.

دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول (DEG) یک ترکیب آلی با فرمول (HOCH2CH2)2O بوده و این مایع بی رنگ، عملاً بی بو و رطوبت گیر با طعمی شیرین است. این گلیکول یک دایمر چهار کربنه اتیلن گلیکول بوده و در آب، الکل، اتر، استون و اتیلن گلیکول قابل اختلاط می باشد. DEG یک حلال پر استفاده بوده و می تواند یک آلاینده در محصولات مصرفی در کاربرد انواع گلایکول ها باشد. این امر منجر به اپیدمی های متعدد مسمومیت از اوایل قرن بیستم شده است.

DEG از هیدرولیز جزئی اکسید اتیلن تولید می شود. بسته به شرایط، مقادیر متفاوتی از DEG و گلیکول های مرتبط تولید شده و محصول حاصل، دو مولکول اتیلن گلیکول می باشد و توسط یک پیوند اتری به هم متصل شده اند.

ساختار دي اتيلن گليكول

تری اتیلن گلیکول

تری اتیلن گلایکول (TEG) یا تری گلیکول یک مایع چسبناک بی رنگ و بی بو با فرمول مولکولی HOCH2CH2OCH2CH2OCH2CH2OH بوده و به عنوان یک نرم کننده برای پلیمرهای وینیل استفاده می شود. همچنین از کاربرد انواع گلایکول ها در محصولات ضدعفونی کننده هوا مانند Oust یا Clean and Pure می توان اشاره کرد. هنگامی که در هوا قرار می گیرد به عنوان یک ضد عفونی کننده عمل می کند.

علاوه بر این گلیکول ها به عنوان خشک کننده مایع برای گاز طبیعی و در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شوند. این ماده افزودنی برای مایعات هیدرولیک و مایعات ترمز است. از کاربرد انواع گلایکول ها به عنوان پایه مایع دود ماشین در صنعت سرگرمی نمی توان اغماض نمود.

اهمیت استفاده از گلایکول ها

گلیکول توانایی جذب و آزادسازی مقادیر زیادی گرما را بدون تغییر دمای آن دارد. این امر آن را برای استفاده در کاربردهای تبرید مانند چیلرهای نوشیدنی نیز ایده آل می کند. گلیکول یک مایع انتقال حرارت مهم در کاربردهای چیلر صنعتی بوده و علاوه بر ارائه پارامترهای انتقال حرارت عالی، اتیلن گلیکول تمایل به جلوگیری از رشد جلبک ها در تجهیزات انتقال حرارت دارد.

اهميت گلايكول ها

کاربرد انواع گلایکول ها در صنایع مختلف

از کاربرد انواع گلایکول ها  می توان به مونو اتیلن گلیکول برای تولید محصولات مختلف از جمله ضد یخ و خنک کننده خودرو، رزین، سیالات یخ زدا، مایعات انتقال حرارت، چرم، کاغذ، الیاف نساجی، چسب های پایه آب، ظروف محکم پلی اتیلن نوشیدنی و مواد غذایی، رنگ های لاتکس، خازن های الکترولیتی و امولسیون های آسفالتی دارد.

دی اتیلن گلیکول کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف دارد که عبارتند از: عامل آبگیری برای گاز طبیعی، ماده اولیه برای تولید نرم کننده ها و رزین های پلی استر، مرطوب کننده، روان کننده نساجی و عامل اتصال، حلال در رنگرزی و چاپ پارچه ترکیبی از سیالات هیدرولیک، نرم کننده برای کاغذ و چوب پنبه و اسفنج های مصنوعی، حلال در جوهرهای چاپ و از دیگر کاربرد انواع گلایکول ها استفاده به عنوان ماده خام برای تولید استرها که به عنوان امولسیفایر، دمولسیفایر و روان کننده استفاده می شود.

TEG یا تری اتیلن گلیکول برای تولید انواع محصولات برای مصارف صنعتی و تجاری از جمله حلال ها، آبگیری گاز طبیعی، چسب ها و پوشش ها، روان کننده ها، فوم های پلی اورتان، امولسیفایرها و ترموپلاستیک ها استفاده می شود. این گلیکول باعث افزایش نفوذ پلاستیک در کالاهای مصرفی مختلف می شود.

همچنین کاربرد انواع گلایکول ها به عنوان یک واکنش دهنده در تولید رزین های پلی استر است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده نهایی قرار می گیرد مانند مصالح ساختمانی، منسوجات، بسته بندی، بدنه خودرو و لوازم الکتریکی.

کاربرد انواع گلایکول ها

خرید و فروش گلایکول ها

همان طور که گفتیم کاربرد انواع گلایکول ها در صنایع مختلف اعم از ساختمانی، صنعتی و … متعدد است تا جایی که بدون وجود آنها این صنایع از هم می پاشند. شما می توانید گلایکول های نام برده شده در این مقاله را از شرکت بامداد پترو پارسان خریداری کنید. این گلایکول ها با بهترین کیفیت و معقول ترین قیمت همین حالا می توانند در دستان شما باشند. اگر درباره خرید گلیکول سوالی دارید مشاوران ما شما را راهنمایی می کنند.

منبع: americanchemistry

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

گلایکول چیست؟

هر نوع ترکیب آلی که متعلق به خانواده الکل است، گلیکول نامیده می شود.

کاربرد اتیلن گلیکول چیست؟

اتیلن گلیکول به طور گسترده ای به عنوان یک ضد یخ در تولید الیاف مصنوعی، مواد منفجره کم انجماد و مایع ترمز استفاده می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *