وبلاگ

بررسی تاریخچه الکل متانول به صورت کامل 1401

بررسی تاریخچه الکل متانول

مصریان باستان از مخلوطی که از متیل الکل به دست آمده از تجزیه چوب، برای مومیایی کردن مردگان استفاده می کردند. با این حال، متانول خالص تا سال 1661 توسط رابرت بویل، که این ماده شیمیایی را با تقطیر چوب گلدانی تولید کرد، هنوز کشف نشده بود. این ماده شیمیایی بعدها به نام اسید پیروکسیلیک شناخته شد. در ادامه به صورت کامل به تاریخچه الکل متانول و فروش متانول می‌پردازیم.

 

بررسی تاریخچه الکل متانول

شیمیدان فرانسوی ژان باپتیست دوما و یوژن پلیگوت ترکیب اولیه متانول را در سال 1834 میلادی (1212 پس از میلاد) کشف کردند. اصطلاح متیل از کلمه متیلن گرفته شده است که در سال 1840 توسط دوما و پولیگوت ابداع شد. سپس برای توصیف آن متیل الکل استفاده شد. کنفرانس بین المللی نام‌گذاری شیمیایی در سال 1892 این را به متانول کوتاه کرد.

 

معرفی الکل متانول

معرفی الکل متانول

در تاریخچه الکل متانول آمده است که به آن متیل الکل نیز می گویند، یک ماده شیمیایی با فرمول CH3OH، یک گروه متیل متصل به یک گروه هیدروکسیل است که به طور کلی به عنوان MeOH نامیده می شود. این ترکیب ساده ترین نوع الکل است. این ترکیب مایعی سبک، فرار، بی رنگ و قابل اشتعال می باشد که بوی مشابه الکلی دارد. متیل الکل به عنوان یک حلال قطبی به الکل چوب نیز معروف است، زیرا در گذشته بیشتر از تقطیر و تجزیه چوب تولید می شد. امروزه متیل الکل عمدتاً به صورت صنعتی با هیدروژناسیون مونوکسید کربن تولید می شود. در ادامه به برخی ویژگی‌ها در تاریخچه الکل متانول می‌پردازیم.

 • متانول شامل یک گروه متیل است که به یک گروه هیدروکسیل متصل است.
 • متانول نوعی الکل که بیشتر برای تولید سوخت، حلال ها و ضد یخ ها استفاده می شود.
 • این ترکیب مایعی بی رنگ، فرار و قابل اشتعال بوده و برخلاف اتانول برای مصرف انسان سمی می باشد.
 • در بدن موجودات زنده مقادیر بسیار کمی از متانول به عنوان بخشی از فرآیندهای متابولیک وجود دارد.
 • در بعضی از میوه و سبزیجات درصد بسیار کمی به طور طبیعی متانول وجود دارد.
 • متانول خالص در سنتز مواد شیمیایی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • متیل الکل به عنوان ترکیب اولیه در سنتز سایر مواد شیمیایی از جمله فرمالدئید، اسید استیک، متیل ترت بوتیل اتر و تعداد زیادی از مواد شیمیایی خاص دیگر استفاده می شود.

 شما می‌توانید مقاله استفاده از تری اتانول آمین در لوازم آرایشی را مطالعه کنید.

 

اهمیت تولید متانول

اهمیت تولید متانول

در تاریخچه الکل متانول درباره اهمیت تولید متانول آمده است. در ادامه به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

 • مشتقات متانول برای ساخت تعداد زیادی ترکیب از جمله بسیاری از رنگ های مهم، رزین ها، مواد دارویی و عطرهای مصنوعی استفاده می شود. مقادیر زیادی برای رنگ ها به دی متیل انیلین و برای رزین های مصنوعی به فرمالدئید تبدیل می شود.
 • متانول به طور محدود برای سوخت موتورهای احتراق داخلی استفاده می شود، در درجه اول به این دلیل که تقریباً به اندازه بنزین قابل اشتعال نیست. اشتعال متانول دشوارتر از بنزین است و تنها یک هشتم گرما تولید می کند. در برخی از تصفیه خانه‌های فاضلاب، مقدار کمی متانول به فاضلاب اضافه می‌شود تا منبع غذایی کربنی برای ضدعفونی کردن باکتری‌ها باشد که نیترات‌ها را به نیتروژن تبدیل می‌کند تا از فیلترهای حساس آبخوان‌ها کاهش یابد.
 • در تاریخچه الکل متانول امده است که متانول به عنوان یک حلال و به عنوان ضد یخ در خطوط لوله و مایع شستشوی شیشه جلو استفاده می شود. در اوایل دهه 1900، متانول به عنوان یک ضد یخ برای خنک کردن خودرو استفاده می شد. همچنین متانول یک عامل دناتوره کننده در الکتروفورز ژل پلی آکریل آمید است.
 • هنگامی که متانول از چوب یا سایر مواد آلی تولید می شود، متانول آلی حاصل (بیوالکل) به عنوان یک جایگزین تجدید پذیر برای هیدروکربن های مبتنی بر نفت پیشنهاد شده است. با استفاده از حلال های مناسب و بازدارنده های خوردگی می توان از درصد پایین متانول در خودروهای موجود استفاده کرد. دستورالعمل های کیفیت سوخت در اروپا اجازه می دهد تا حداکثر 3٪ متانول با مقدار مساوی از حلال ها در بنزین فروخته شده در اروپا مخلوط شود. امروزه، چین سالانه بیش از یک میلیارد گالن متانول را به عنوان سوخت حمل و نقل استفاده می کند، هم به عنوان مخلوط درصد پایین در وسایل نقلیه موجود و هم به عنوان مخلوط سطح بالا در خودروهایی که برای استفاده از سوخت متانول طراحی شده اند.
 • پیل های سوختی مستقیم متانول در دمای پایین و عملکرد فشار اتمسفر منحصر به فرد هستند و به آنها اجازه می دهد تا به اندازه بی سابقه ای کوچک شوند. این ترکیب، با ذخیره سازی و جابجایی نسبتاً آسان و ایمن متانول، ممکن است لوازم الکترونیکی مصرفی مجهز به سلول سوختی مانند رایانه های لپ تاپ و تلفن های همراه را فعال کند.
 • متانول به عنوان سوختی خوب برای چراغ های کوهنوردی و چراغ های کمپ بسیار خوب و کاربردی است. متانول در مشعل های تحت فشار به خوبی می سوزد. چراغ های الکلی معمولاً برای نگهداری سوخت دارای حجمی کمی بیش از یک فنجان نیاز دارند. این حجم کم باعث می شود مسافران زمان بیشتری در بیابان بگذرانند.
 • متانول یک حلال معمول آزمایشگاهی است. با توجه به ضریب شکست کم نور UV از آن برای HPLC، کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا و طیف‌سنجی UV/VIS استفاده می شود.
 • امروزه بیشترین کاربرد متانول در تاریخچه الکل متانول در سنتز مواد شیمیایی از جمله فرمالدئید است به طوری که تقریبا 40 درصد متانول به فرمالئید تبدیل می شود. سپس برای ساخت محصولات دیگری مانند پلاستیک، تخته سه لا، رنگ، مواد منفجره و منسوجات پرس دائمی استفاده می شود.
 • سایر مشتقات شیمیایی متانول شامل دی متیل اتر می باشد که جایگزین کلروفلوئوروکربن ها به عنوان پیشران اسپری آئروسل و اسید استیک است. دی متیل اتر یا “DME” همچنین می تواند با گاز مایع (LPG) برای گرم کردن خانه و پخت و پز مخلوط شود و همچنین می تواند به عنوان سوخت دیزل در حمل و نقل استفاده شود.

 

فروش ماده الکل متانول

این مواد را از کجا تهیه کنیم؟ برای اطلاع از نحوه فروش این محصول و ثبت سفارش می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه بامدادپتروپارسان تماس حاصل فرمایید. در حال حاضر موسسه بامدادپتروپارسان به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی در کشور، طیف وسیعی از مواد شیمیایی صنعتی (الکل ها، حلال ها، مواد تصفیه آب، مواد اولیه صنایع غذایی و …) را از برندهای معتبر به تولیدکنندگان ارائه می دهد. و مشتریان خود را قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به تاریخچه الکل متانول توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

 

سوالات متداول

 • تاریخچه الکل متانول به چه صورت است؟

تاریخچه الکل متانول به طوریکه است که شیمیدان فرانسوی ژان باپتیست دوما و یوژن پلیگوت ترکیب اولیه متانول را در سال 1834 میلادی (1212 پس از میلاد) کشف کردند. اصطلاح متیل از کلمه متیلن گرفته شده است که در سال 1840 توسط دوما و پولیگوت ابداع شد. سپس برای توصیف آن متیل الکل استفاده شد. کنفرانس بین المللی نام‌گذاری شیمیایی در سال 1892 این را به متانول کوتاه کرد.

با توجه به کاربردهای فراوان متانول که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید و فروش متانول مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *