وبلاگ

آزمون تعیین درصد خلوص مونو اتانول

یکی از اتانول آمین های ساده و بسیار کوچک که یک عضو از گروه الکل‌ ها می باشد، مونو اتانول آمین نام دارد که با فرمول شیمیایی HOCH2CH2NH2(C2H7NO) شناخته می شود. مونو اتانول کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله صنایع پتروشیمی دارد، در ادامه برای شناخت بیشتر و تعیین درصد خلوص این ماده با ما همراه باشید.

درصد خلوص چیست؟

در واقع با تعیین درصد خلوص ماده ای ما قصد داریم که بدانیم چند درصد از نمونه‌ ی محلول و یا موادی که در اختیار داریم خالص می باشد. در محیط های آزمایشگاهی تمامی مواد خالص نمی باشند و مقداری ناخالصی دارند. استفاده از درصد خلوص به شما کمک می کند تا بتوانید میزان خالصی مواد در اختیار را به راحتی و با کم ترین خطا محاسبه نمایید.

اگر بخواهیم به صورت تخصصی درصد خلوص یک ماده را توضیح دهیم می‌ توانیم بگوییم،” درصد خلوص یک ماده در واقع مقدار خالص ماده‌ ای در حدود 100 گرم از ماده ناخالص می باشد.”

برای خرید آب اکسیژنه صنعتی به قیمت عمده وارد لینک شوید.

در نظر داشته باشید شما برای تعیین درصد خلوص و درجه یک ماده در آزمایشگاه به وسیله های مخصوصی همچون پمپ نمونه برداری، همزن مخصوص مغناطیسی، میله شیشه ای، انبرک مخصوص، نمونه بردارها، کاغذهای PH و یا پد سلولزی نیاز دارید. توجه داشته باشید که در آزمایشگاه باید با دقت میزان درصد خلوص مونو اتانول آمین را محاسبه نمایید. زیرا اشتباه جزئی سبب تاثیر بر روی کل آزمایش دارد.

درصد خلوص چيست

روش های تعیین درصد خلوص

مراحل تعیین درصد خلوص مونو اتانول حساس می باشد؛ اگر اشتباهی در حین انجام مراحل رخ دهد می‌ تواند در محاسبات نیز اختلال ایجاد نماید. در صورتی که در محیط آزمایشگاه هستید و می خواهید درصد خلوص را تعیین نمایید، باید مراحل زیر را با دقت فراوان پشت سر بگذارید.

  1. نمونه برداری از محلول: در این مرحله با کالیبره کردن پمپ های نمونه آغاز می گردد.
  2. آماده سازی: مقداری از نمونه را باید در این مرحله بر روی فلتری که به سمت پایین می باشد، قرار دهید.
  3. کنترل کیفی
  4. اندازه گیری و محاسبه

روش های بسیاری برای تعیین درصد خلوص مواد به صورت مسئله ارائه شده اند که تعیین درصد خلوص به کمک هر روش درست می باشد، که به شرح زیر می باشند.

  • در برخی از شرایط ممکن است جرم یک ماده خالص را به ما بدهند و همچنین درصد خلوص آن ماده نیز معین باشد، در این حالت به راحتی جرم ماده دیگر از معادله تعیین درصد خلوص را به دست می آید. پس از آن جرم ماده خالصی که دست آورده ‌ایم و به همراه درصد خلوص به کمک رابطه استوکیومتری حل می گردد.
  • ممکن است مقدار ماده خالص معلوم و مقدار ماده ناخالص مجهول باشد، ابتدا باید رابطه استوکیومتری را حل و سپس به کمک رابطه حل شده، مقدار ماده خالص را محاسبه نمایید.
  • ممکن است مقدار ماده ناخالص تعیین شده باشد و ما نخواهیم برای درصد خلوص استفاده نماییم. در چنین موقعیتی ما می توانیم از روابطی همچون روابط استوکیومتری، میزان و مقدار ماده خالص خواسته شده را محاسبه نماییم.
  • نوع دیگری که می تواند در تعیین درصد خلوص ماده ای به ما کمک بسیار فراوانی نماید، بهره گیری از روش آنالیتیکال می باشد. این روش محاسبات دقیق تری را در اختیار شما قرار می دهد. در روش آنالیتیکال تعداد ناخالصی های موجود و همچنین حضور آن ها را نشان می دهد.

تعيين درصد خلوص

محاسبه درصد خلوص مونو اتانول آمین

هدف از محاسبه درصد خلوص مونو اتانول آمین در حقیقت ارتقا کیفیت این محلول می باشد. روش تعیین درصد خلوص مونو اتانول آمین به شرح زیر می باشد.

  1. در اولین گام مونو اتانول باید اسید آمینه فسفین را که به عنوان نوعی تبادل یونی در نظر گرفته می شود را در بشر قرار دهید.
  2. در مرحله ی دوم باید ناخالصی ذرات جامد ضخیم را در محلول مونو اتانول آمین توسط فیلتراسیون غشایی در 1 الی 5 میکرومتر دیافراگم با دقت بسیار حذف نمایید.

از آن جا که محلول مونو اتانول آمین در کم ترین زمان ممکن، می تواند گاز کربنیک اسید موجود در هوا را به خود جذب می نماید، کل آزمایش باید تحت تاثیر و حفاظت نیتروژن روی دهد تا از ورود ماده دیگر و تاثیر آن بر روی آزمایش و محیط آزمایشگاهی جلوگیری شود. بدین شکل شما می توانید با کم ترین خطا درصد خلوص مونو اتانول را محاسبه نمایید.

قیمت فروش دی اتیلن گلایکول بصورت عمده

خوب است برای تعیین درصد خلوص مونو اتانول آمین خاصیت های این محلول را به خوبی بشناسید. مونو اتانول آمین مایعی بسیار آب دوست با فرمول شیمیایی HOCH2CH2NH2(C2H7NO) است که این ماده شفاف بوده و از خاصیت چسبناکی بسیار بالایی برخوردار می باشد. همچنین در مایعاتی همانند استون و گلیسیرین حل می شود. این محلول به طور معمول از قدرت جذب کنندگی رطوبت برخوردار می باشد و به شدت با کربن دی اکسید واکنش نشان می دهد.

محاسبه درصد خلوص مونو اتانول آمين

سخن پایانی

مونو اتانول آمین که به آمینو الکل نیز شناخته می شود، به طور صنعتی در سال 1930 به طور رسمی تولید شد. در مواقعی که فرآیندی به نام فرآیند آلکوکسی شدن به واسطه اکسید پروپیلن و اتیلن دی اکسید جایگزین فرآیند قدیمی کلر هیدرین شد، سبب ایجاد تغییر و تحولاتی در صنایع مختلفی از جمله پالایشگاه ها و صنایع های دیگر ایجاد نمود. با توجه به کاربردهای این ماده تعیین درصد خلوص آن حائز اهمیت است.

در صورتی که قصد خرید محلول مونو اتانول آمین را از شرکت های معتبر دارید، می توانید با مراجعه به وبسایت رسمی شرکت بامداد پتروپارسان نسبت به خرید آن اقدام نمایید تا محصول را در کم ترین زمان و بالاترین کیفیت در اختیار داشته باشید.

منبع: nagwa

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

درصد خلوص چیست؟

در واقع با تعیین درصد خلوص  قصد داریم که بدانیم چند درصد از نمونه‌ ی محلول و یا موادی که در اختیار داریم خالص می باشد.

مسائل درصد خلوص چگونه حل می گردند؟

برای حل مسائل درصد خلوص باید با توجه به معلومات و مجهولات مسائل پیش رفت که در این مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *