وبلاگ

هر آنچه که باید از تفاوت اتانول و متانول بدانید!

هر آنچه که باید از تفاوت اتانول و متانول بدانید

اتانول و متانول هر دو نوعی از الکل‌ها هستند که در ظاهر شبیه به هم به نظر می‌رسند. اما درواقع در کنار شباهت‌های بسیار، تفاوت‌هایی نیز بین این دو الکل وجود دارد. این تفاوت اتانول و متانول می‌تواند در ساختار، خواص، کاربردها و اثرات این دو نوع الکل به چشم بخورد. در زمينه فروش متانول نيز بايد اين تفاوت ها را مدنظر گرفت.

توجه نکردن به این تفاوت‌ها باعث استفاده اشتباه از این دو الکل به جای یکدیگر شده و می‌تواند عواقب بسیار مضر یا جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. اگر بخواهیم تفاوت بین اتانول و متانول را بررسی کنیم، ابتدا باید به یک شناخت کلی از این دو الکل، ساختار آن‌ها، کاربردها و ویژگی‌هایشان برسیم.

 

معرفی متانول | متانول چیست؟

قبل از بررسی تفاوت اتانول و متانول باید بدانیم که متانول در اصل مخفف عبارت Methyl Alcohol یا متیل الکل بوده و نشان‌دهنده این خواهد بود که این الکل از یک اتم کربن ساخته شده است. متانول با نام الکل چوب نیز شناخته می‌شود. این الکل یک ماده شیمیایی آلی ساده است. این ماده شیمیایی به عنوان یک مایع بدون رنگ، سبک، قابل اشتعال، فرار و دارای بوی الکلی شناخته می‌شود.

امروزه این ماده به صورت صنعتی و به کمک هیدروژن منو اکسید کربن تولید شده، اما در گذشته الکل متانول از تقطیر مخمر چوب به دست می‌آمد و به همین دلیل نام دیگر آن الکل چوب است.

 

معرفی اتانول | اتانول چیست؟

برای رسیدن به هدف بررسی تفاوت اتانول و متانول، به شناخت اتانول می‌رسیم. اتانول یک الکل ساده و یک ترکیب شیمیایی آلی است. Ethyl Alcohol در ساختار اسکلت خود دارای دو اتم کربن می‌باشد. این الکل مایعی بی‌رنگ و قابل اشتعال بوده، بویی شبیه به نوشیدنی‌های شراب مانند داشته و دارای طعمی تند است.

اتانول در دسته مواد فرار قرار دارد، با این حال در تولید نوشیدنی‌های الکلی یا صنعت دارویی استفاده می‌شود. اتانول دارای دو فرآیند صنعتی و طبیعی برای تولید است. در فرآیند طبیعی این الکل از تخمیر قندها به کمک مخمرها به دست می‌آید. در فرآيند صنعتی نیز اتانول به کمک هیدراسیون اتیلن تولید می‌شود.

 

انواع کاربردهای متانول

انواع کاربردهای متانول

بعد از دانستن چیستی اتانول و متانول، برای بررسی بهتر تفاوت اتانول و متانول باید با کاربردهایشان آشنا شویم. بیشترین کاربرد متانول برای استفاده در صنایع شیمیایی سراسر دنیا است. از متانول در صنایعی مانند چسب‌سازی یا تولید چسب استفاده می‌شود. از سایر صنایعی که از متانول استفاده می‌کنند، می‌توان به صنایع تولید پلاستیک، صنایع تولید لوازم و تجهیزات آشپزخانه، تولید انواع رزین یا فرمالدهید

برای مصارف خانگی یا تولید انواع مواد منفجره اشاره کرد. همین‌طور می‌توان رد پای متانول را در صنعت سوخت و برای بهبود و ارتقای درجه آرام سوزی بنزین دید. کاربردهای متانول به همین موارد محدود نمی‌شوند. این ماده شیمیایی فعالیت‌های بسیار گسترده‌ای در صنعت دارد. بخشی از فعالیت‌های این الکل در زمینه‌های تحقیقاتی است. گمان می‌رود که در آینده نزدیک بتوان از متانول به عنوان جایگزینی برای بنزین نام برد و این سوخت پاک را جایگزین سایر مواد سوختنی آسیب‌زا کرد.

 

انواع کاربردهای اتانول

اتانول در صنعت پزشکی بیشترین کاربرد را دارد. الکل اتانول در تولید مواد ضد عفونی‌کننده یا در تولید دستمال‌های پزشکی استفاده می‌شود. دلیل استفاده از اتانول در تولید این چنین محصولات برای صنعت پزشکی، خاصیت باکتری کشی یا ضد قارچ بودن اتانول است. اتانول به عنوان یک پادزهر مؤثر برای افرادی استفاده می‌شود که دچار مسمومیت با اتیلن گلیکول یا متانول شده‌اند.

از دیگر کاربردهای اتانول در صنعت پزشکی استفاده به عنوان محلول برای موادی است که قابل انحلال در آب نیستند. اتانول به عنوان یک حلال در تولید محصولاتی مانند عطر یا دهان‌شویه استفاده می‌شود. در مجموع می‌توان گفت کاربردهای این ماده آلی بسیار گسترده است. حال با دانستن کاربردهای اتانول بعد از متانول، می‌توانیم به مقایسه و شناخت تفاوت اتانول و متانول بپردازیم.

 

بررسی انواع تفاوت‌های اتانول و متانول

بررسی انواع تفاوت های اتانول و متانول

اتانول و متانول تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

اولین تفاوت اتانول و متانول

اولین تفاوت اتانول و متانول در فرمول شیمیایی آن‌ها است. متانول حاوی گروه متیل در ساختار و ترکیبات خود بوده، در حالی که اتانول دارای گروه اتیل در اسکلت ساختاری خود می‌باشد.

دومین تفاوت اتانول و متانول

دومین تفاوت در ساختار اسیدی آن‌ها است. متانول در مقابل آب به عنوان یک اسید قوی شناخته شده، در حالی که اتانول یک اسید ضعیف در مقابل آب به حساب می‌آید.

سومین تفاوت اتانول و متانول

برای سومین تفاوت می‌توان گفت با اینکه هر دو الکل خواص مشترک بسیاری دارند، اما یک تفاوت آشکار در نحوه سوختن آن‌ها وجود دارد.

چهارمین تفاوت اتانول و متانول

متانول در زمان سوختن شعله‌ای با رنگ سفید روشن تولید می‌کند، در حالی که اتانول شعله‌ای آبی رنگ دارد.

پنجمین تفاوت اتانول و متانول

در پنجمین تفاوت می‌توان گفت که متانول بیشتر به صورت مصنوعی تولید می‌شود، اما تولید طبیعی اتانول رواج بیشتری دارد.

ششمین تفاوت اتانول و متانول

برای ششمین و آخرین تفاوت اتانول و متانول به میزان مسمومیت می‌پردازیم. متانول به هیچ عنوان خوردنی نبوده و نباید مصرف شود. این ماده در صورت مصرف، مسمومیت‌های شدیدی ایجاد می‌کند، اما اتانول یک الکل خوراکی بوده و به همین دلیل در تولید نوشیدنی‌های الکلی یا موادی مانند دهان شویه که احتمال بلعیده شدن دارند، استفاده می‌شود.

شما می‌توانید مقاله استفاده از اسید فسفریک در نوشابه را مطالعه کنید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

خرید و فروش متانول

بزرگ‌ترین کشورهای جهان که به تولید و فروش متانول می‌پردازند، کشورهای عربستان، ترینیداد و چین هستند. البته در کنار این کشورها، کشور ایران نیز جز صادرکنندگان بزرگ متانول در سطح جهان است. در ایران چهار مجموعه هستند که به تولید عمده متانول می‌پردازند. خرید متانول از تولیدکنندگان بزرگ آن برای مصارف و صنایع کوچک امکان پذیر نیست. بهترین راه، یافتن یک مجموعه معتبر است که محصولات با کیفیت را در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

 

کلام پایانی

بعد از رسیدن به شناخت کافی از دو الکل اتانول و متانول، اگر قصد خرید متانول را دارید یا سؤالات بیشتری در زمینه تفاوت اتانول و متانول برایتان مطرح است، می‌توانید با متخصصان و کارشناسان پتروپارسان ارتباط برقرار کنید. این مجموعه تضمین می‌کند که محصولی با کیفیت را به شما ارائه کرده و پاسخگوی سؤالات شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره متانول یا اتانول باشد.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

تفاوت اصلی اتانول و متانول جیست؟

اصلی‌ترین تفاوت اتانول و متانول در فرمول شیمیایی آن‌ها است که سایر خواص آن دو را تشکیل می‌دهد. متانول حاوی گروه متیل در ساختار و ترکیبات خود بوده، در حالی که اتانول دارای گروه اتیل در اسکلت ساختاری خود می‌باشد.

قیمت خرید و فروش متانول و اتانول به چه صورت است؟

باتوجه به کاربردهای فراوان متانول و اتانول که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه متانول و اتانول مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *