وبلاگ

تولید کود کشاورزی با بهترین مواد شیمیایی| معرفی 3 ماده كاربردی

تولید کود کشاورزی با مواد شيميايی

هر آنکه با کشاورزی یا حتی نگهداری گیاهان سر و کاری داشته باشد، به خوبی از اهمیت کود برای رشد گیاه آگاه است. در این مقاله میخواهیم به تولید کود کشاورزی از مواد شیمیایی مهم بپردازیم. اگر شما هم به رشد بهتر گیاهانتان علاقه دارید، با ما همراه باشید.

کود کشاورزی

کود ها غذای گیاهان هستند. همان طور که برای رشد و سالم ماندن به یک رژیم غذایی کافی و ثابت نیاز داریم، گیاهان و محصولات زراعی نیز به تغذیه مناسبی نیاز دارند تا رشد کنند. گیاهان به عرضه متعادل نیتروژن، فسفر، پتاسیم و گوگرد نیاز دارند.

از آن جایی که گیاهان در طول هر فصل رشد این مواد مغذی را از خاک استخراج می کنند، باید از طریق کود های شیمیایی، کود های دامی و کمپوست که سالانه به مزارع یا باغ ها اضافه می شود، دوباره پر شوند. به همین علت تولید کود کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

خرید اسید استیک با قیمت عمده

با کمک کود ها، گیاهان در برابر پاتوژن های مضر گیاهی، آفات و علف های هرز مقاوم می شوند. از بین بردن بیماری ها در گیاهان ارزش برداشت را افزایش می دهد. کود های شیمیایی امروزی حداقل یکی از سه جزء مهم را در تغذیه گیاه دارند: نیتروژن، فسفر و پتاسیم. عناصر گوگرد، منیزیم و کلسیم از اهمیت ثانویه برخوردارند.

تولید کود کشاورزی شيميايی

اهمیت تولید کود کشاورزی با مواد شیمیایی

تولید کود کشاورزی به منظور افزایش بهره وری به محصولات انجام می شود. کشاورزان روزانه از این محصولات برای افزایش عملکرد استفاده می کنند. این کود ها حاوی مواد مغذی ضروری مورد نیاز گیاهان از جمله نیتروژن، پتاسیم و فسفر هستند. آن ها همچنین ظرفیت نگهداری آب در خاک و حاصلخیزی آن را افزایش می دهند.

مزیت استفاده از کودها این است که می توان آن ها را با کنترل بیشتری برای مطابقت با نیاز های محصول و حفاظت از محیط زیست اعمال کرد.

استفاده از اسید فسفریک در کود کشاورزی

تقریبا نود درصد کاربرد فسفریک اسید در تولید کود های کشاورزی به مصرف می رسند. از همین رو از مواد اساسی برای تولید کود کشاورزی به شمار می رود و قیمت اسید فسفریک بر قيمت كود تاثير مي گذارد. سه نمک فسفات از این ماده به وجود می آید که می توانند به عنوان کود استفاده شوند.

اسید فسفریک معمولاً مستقیماً به عنوان کود استفاده نمی شود زیرا خورنده است. اما برای تولید کود های دیگر استفاده می شود. از واکنش اسید فسفریک با سنگ فسفات ریز آسیاب شده، سوپر فسفات سه گانه (TSP) حاصل می شود.

در تولید کود کشاورزی حاوی فسفریک اسید، فسفر ماده مغذی اصلی است. غلظت موثر فسفر، تکنیک‌ های کود دهی، ویژگی‌ های خاک و گونه ‌های گیاهی همگی بر میزان اثر بخشی یک کود تأثیر می‌گذارند. پروتوپلاسم سلول حاوی فسفر است که برای رشد و تکثیر سلولی حیاتی است. کود فسفر به رشد ریشه گیاهان کمک می کند.

استفاده از اسيد فسفريك در كود كشاورزی

استفاده از اسید استیک در کود کشاورزی

این ماده کاربرد های بسیار زیادی در کشاورزی دارد. از اسید استیک می توان برای کنترل PH خاک در تولید کود کشاورزی استفاده کرد. علاوه بر این کاربرد های دیگری از جمله محافظت از گیاهان در برابر آسیب، حافظت در برابر خشکسالی گیاهانی مانند گندم، ذرت، برنج و کلزا دارد. این ماده را می توان برای افزایش تحمل خشکی در برخی از میوه ها استفاده کرد.

اسید سولفوریک چیست و قیمت آن چقدر می باشد؟

 در برخی از زمین های کشاورزی در بافت های خاک مقدار زیادی آهک وجود دارد. این آهک موجود در خاک قدرت این را دارد که جلوی رشد گیاه را بگیرد. اگر از تولید کود کشاورزی دارای اسید استیک در خاک استفاده کنید، می تواند میزان اسیدی بودن خاک را کاهش دهید. بنابر این میزان آهک موجود در خاک کم شده و رشد گیاهان افزایش می یابد.

استفاده از آب اکسیژنه در کود کشاورزی

از آب اکسیژنه در تولید کود کشاورزی استفاده می شود. این ماده را می توان در هنگام آبیاری به خاک اضافه کنید. یا روی شاخ و برگ پاشیده می شود، پراکسید هیدروژن یک کود نیست، اما می تواند به تقویت رشد گیاه کمک کند. این ماده چون اکسیژن اضافی دارد، می تواند به رشد سالم ریشه کمک کننده باشد. جذب مواد مغذی در خاک می تواند به خاطر اکسیژن راحت تر شود.

استفاده از اسيد فسفريك در كود كشاورزی

 بنابراین، این مقدار اکسیژن اضافی، ریشه ها را قادر می سازد تا مواد مغذی بیشتری را جذب کنند، که به معنای رشد سریع تر، سالم تر و قوی تر است. در تولید کود کشاورزی به عنوان یک امتیاز اضافی، پراکسید هیدروژن می تواند به جلوگیری از باکتری ها و قارچ های ناخواسته ای که ممکن است در باغچه  وجود داشته باشند کمک کند.

تقریباً هر چیزی در مقادیر زیاد می تواند مضر باشد، و استفاده از مقادیر زیادی پراکسید هیدروژن در باغ نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، هنگام استفاده از پراکسید هیدروژن برای گیاهان، محلول به طور کلی رقیق می شود. پراکسید هیدروژن از همان اتم هایی تشکیل شده است که آب از آن ها ساخته شده است به استثنای یک اتم اکسیژن اضافی. این اکسیژن اضافی  به پراکسید هیدروژن خواص مفیدی می دهد.

 هیدروژن پراکسید را می توانید با قدرت های مختلف در تولید کود کشاورزی استفاده کنید. متداول ترین راه حل موجود تهیه محلول 3٪ است. محلول 3 درصد نوعی است که به راحتی در خواربار فروشی یا داروخانه در دسترس است.

 شما می توانید برای تهیه انواع کود های شیمیایی با بهترین کیفیت موجود در بازار، از وبسایت ما، یعنی پتروپارسان مواد شیمیایی مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای این کار کافی است تا با شماره 02143000910 تماس حاصل فرمایید.

منبع: gardenguides

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع کود شیمیایی کدامند؟

کودهای شیمیایی بسیار متنوع هستند، اما مهمترین آن ها مشتقات اسید فسفریک، اسید استیک و آب اکسیژنه است.

چه درصدی از هیدروژن پراکسید در کود شیمیایی کاربرد دارد؟

 متداول ترین راه حل موجود تهیه محلول 3٪ است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *