وبلاگ

آنچه که باید درباره خطرات آب اکسیژنه صنعتی بدانید!

آنچه که باید از خطرات آب اکسیژنه صنعتی بدایند!

هیدروژن پراکسید یک ترکیب شیمیایی می‌باشد که به شکل‌های مختلفی در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. خطرات آب اکسیژنه صنعتی ما را وادار می‌کند تا درباره شیوه استفاده از آن اطلاعاتی داشته باشیم. از خرید آب اکسیژنه صنعتی فقط برای استفاده در صنایع بکار می‌رود. لذا از آن به هیچ عنوان در مواد غذایی استفاده نمی‌کنند، زیرا بسیار خطرناک است.

 

معرفی آب اکسیژنه

آب اکسیژنه که نام دیگر آن هیدروژن پراکسید است یکی از مایعات پرکاربرد صنعتی محسوب می‌‌شود که در صنایع پزشکی، کاغذسازی، بهداشتی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. از خطرات آب اکسیژنه صنعتی نمی‌توان غافل شد. لذا از آن نباید برای اعضای درونی بدن استفاده کرد. چرا که زمینه‌ساز ابتلا به مسمومیت و بیماری‌های مختلف از جمله سرطان می‌باشد. از ویژگی‌های آب اکسیژنه می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این مایع صنعتی، شفاف، بدون رنگ و تلخ است. از آب اکسیژنه برای مصارف پزشکی و درمانی استفاده می‌کنند و به عنوان یک محصول اکسیدکننده هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول پرکاربرد صنعتی در صنایع مختلف از جمله پزشکی موجب تسریع در کارها شده است. در واقع از آب اکسیژنه برای ضدعفونی کردن، سفید کردن و اکسیداسیون استفاده می‌شود.

 

اهمیت استفاده از آب اکسیژنه

جدا از خطرات آب اکسیژنه صنعتی باید بدانید که یکی از متداول‌‌ترین موادی که به عنوان مواد اولیه در صنایع کاغذسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، آب اکسیژنه صنعتی است.

  • برای تهیه خمیر کاغذ از آب اکسیژنه در سه مرحله استفاده می‌کنند. مرحله اول سفید کردن سلولز و مرحله بعدی سفید کردن خمیر چوب و در نهایت حذف جوهر در زمان باز یافت کاغذ می‌باشد.
  • از هیدروژن پراکسید به عنوان یک مواد که دارای خواص رنگ بری است در سایر صنایع از جمله کاغذ سازی برای از بین بردن زردی چوب استفاده می‌شود. از این محصول برای تولید رول‌های دستمال کاغذی هم استفاده می‌کنند.
  • آب اکسیژنه از مایعات پرکاربردی محسوب می‌‌شود که اهمیت استفاده از آن به عنوان مواد اولیه در مصارف خانگی، بهداشتی، کاغذ سازی بسیار زیاد می‌باشد.

 

معایب و خطرات آب اکسیژنه صنعتی

آب اکسیژنه صنعتی با غلظت بالا بسیار خطرناک است و موجب تحریک چشم، بینی، گلو و پوست انسان می‌شود. از این رو به هیچ عنوان نباید در معرض آن قرار گرفت. در واقع خطرات آب اکسیژنه صنعتی برای انسان بسیار زیاد است. لذا در معرض پوست قرار دادن و استنشاق آب اکسیژنه با درصد بالا می‌تواند مشکلات زیادی به وجود آورد. چرا که موجب از بین رفتن بافت چشم، تخریب سلول‌های سطحی پوست، آسیب به دستگاه تنفسی و سوختگی پوست می‌شود‌. توجه داشته باشید که آب اکسیژنه با درصد بالا و درصد پایین هرگز قابل بلعیدن نیست. به علت اینکه آب اکسیژنه قابلیت اکسید شدن دارد، یک ماده خورنده محسوب می‌‌شود که برای سلول‌ها خطرات زیادی دارد. تنفس آب اکسیژنه تاثیرات بسیار منفی بر روی ریه می‌گذارد و موجب تنگی نفس می‌شود.

 

خطرات استفاده از آب اکسیژنه صنعتی

خطرات آب اکسیژنه صنعتی

خطر اول | خطر آب اکسیژنه صنعتی برای سلامتی

از خطرات آب اکسیژنه صنعتی می‌توانیم به این موضوع اشاره کنیم که این مواد در سایر صنایع به عنوان سفید کننده و مواد اکسید کننده استفاده می‌شود و بسیار آسیب‌زا است. لذا به هیچ عنوان نباید در تماس مستقیم با پوست، چشم و دهان قرار بگیرد و بلعیده شود.

خطر دوم | تاثیرات خطرناک بلعیدن آب اکسیژنه

اگر آب اکسیژنه بلیده شود، مشکلات بسیار زیادی را به وجود می‌آورد. لذا اگر به اشتباه توسط شخصی بلیده شود، آن شخص حتماً باید به پزشک مراجعه کند. در واقع بلعیدن آب اکسیژنه تاثیرات منفی بر روی معده می‌گذارد. لذا شخصی که آب اکسیژنه را بلعیده است باید سریع به پزشک مراجعه کند. زیرا موجب تحریک معده می‌شود.

خطر سوم | تاثیرات مخرب آب اکسیژنه بر سلول‌ها

از لحاظ فیزیولوژیکی آب اکسیژنه یک ماده بسیار مخرب است. از این رو تاثیرات منفی بر روی غشاء سلول‌ها می‌گذارد. در واقع غلظت بالای آب اکسیژنه بسیار خطرناک است و یک ماده سمی محسوب می‌شود.

خطر چهارم | خطر آب اکسیژنه صنعتی در برخورد با پوست

آب اکسیژنه موجب اکسید شدن پوست می‌شود و سلول‌های سطحی پوست را از بین می‌برد. به همین جهت اگر آب اکسیژنه در برخورد با پوست قرار بگیرد، بسیار خطرناک است و موجب سوختگی می‌شود. زیرا خورندگی آن بسیار زیاد است و باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کرد.

خطر پنجم | تاثیرات منفی آب اکسیژنه 5 درصد با غلظت پایین بر اعضای داخلی

 آب اکسیژنه با غلظت پایین هم برای استفاده‌های داخلی بدن و سیستم گوارشی بسیار مضر و خطرناک است. از این رو به هیچ عنوان نباید از آن به عنوان یک ماده خوراکی استفاده کرد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس:02143000910

 

هنگام استفاده از آب اکسیژنه صنعتی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

به علت خطرات آب اکسیژنه صنعتی برای سیستم بدن انسان، در هنگام استفاده از آن باید نکات مهمی را رعایت کرد. در ابتدا توجه داشته باشید که آب اکسیژنه باید در یک مکان مناسب قرار بگیرد. لذا مکانی که آب اکسیژن را نگهداری می‌کنید، باید تهویه مناسب داشته باشد‌. از سوی دیگر باید خشک و خنک باشد. از آنجایی که آب اکسیژنه قابل اشتعال است باید به دور از مواد قابل اشتعال قرار بگیرد. توجه کنید که آب اکسیژنه در پزشکی، صنایع داروسازی، صنایع تولید رنگ و نساجی و محصولات آرایشی بهداشتی و برای تصفیه فاضلاب کاربرد زیادی دارد. لذا اهمیت رعایت نکات ایمنی برای نگهداری از آن بسیار زیاد است. اگر در زمان استفاده از آب اکسیژنه این مواد به پوست و یا سایر اعضای بدن مانند چشم برخورد کرد، سریعا به دنبال دستورالعمل‌ های پزشکی باشید و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

جمع‌بندی

آب اکسیژنه که با نام هیدروژن پراکسید نیز شناخته می‌ شود، از جمله مایعات پرکاربردی به حساب می‌آید که در صنایع مختلف مانند صنایع تولید رنگ و نساجی، صنایع تولید کاغذ و محصولات آرایشی و بهداشتی و یا برای استفاده پزشکی و تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت خطرات آب اکسیژنه صنعتی برای سیستم بدن انسان در هنگام استفاده از آن باید نکات مهمی را رعایت کرد. آب اکسیژنه با درصد بالا و پایین قابل بلعیدن نیستند و خطرات زیادی برای سلامتی انسان در پی دارند. در واقع آب اکسیژنه موجب تحریک معده، از بین رفتن بافت چشم و سوختگی در قسمت پوست می‌شود.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

خطرات آب اکسیژنه صنعتی شامل چه مواردی است؟

از جمله خطرات استفاده از آب اکسیژنه صنعتی می‌توان به آسیب رسیدن به پوست، سلامت اعضای داخلی بدن و … اشاره کرد.

قیمت خرید و فروش آب اکسیژنه به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان آب اکسیژنه صنعتی که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه آب اکسیژنه صنعتی مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *