وبلاگ

بررسی خطرات استفاده از مونو اتانول آمین

خطرات استفاده از مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین یا همان MEA یکی از مواد اولیه مورد استفاده در صنعت است که به سبب تولید گسترده در داخل کشور، توسط شرکت های متعددی عرضه می ‌شود. عمده مصرف مونو اتانول آمین در صنایع مواد شوینده، محصولات آرایشی، نساجی، تصفیه گاز، تصفیه چوب و کاتالیزور است که در اکثر آنها به عنوان ماده اولیه اصلی شناخته می شود. در ادامه تلاش می‌کنیم با بررسی کامل خطرات استفاده از مونو اتانول آمین نکات ایمنی و راه های جلوگیری از این خطرات را عنوان کنیم.

معرفی مونو اتانول آمین

قبل از ذکر خطرات استفاده از مونو اتانول آمین بهتر است به طور اجمالی به معرفی آن بپردازیم. مونو اتانول آمین یک ترکیب آلی با فرمول C2H7NO است که در یک واکنش گرمازا از ترکیب اکسید اتیلن و آمونیاک به دست می آید. ظاهر این ماده به صورت بی رنگ اما غلیظ و چسبناک است و بویی شبیه بوی آمونیاک دارد. pH این ماده نیز قلیایی بوده و بنابراین به عنوان یک ماده خنثی کننده به کار می رود.

مونو اتانول آمین یک ترکیب جاذب رطوبت است و به خاطر همین ویژگی به عنوان رطوبت گیر در صنایع شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. عرضه این محصول نیز در بازار در بسته بندی های مختلف و در دو گرید ۸۵٪ و ۹۹٪ انجام می شود. خطرات استفاده از مونو اتانول آمین در دو گرید مختلف کمی متفاوت است.

اسید سولفوریک چیست و قیمت آن چقدر می باشد؟

مونو اتانول آمین از نظر شیمیایی دارای خواص مشابه دو گروه آمین و الکل است، بنابراین در موقعیت های مختلف و بسته به نیاز واکنش از خواص یکی از این گروه ها استفاده می شود. این ماده در دمای اتاق به صورت مایع بوده اما در دمای کمتر از ۱۰ درجه شکل جامد پیدا می کند. برای رفع این مشکل از اختلاط با آب استفاده می‌ کنند تا نقطه انجماد آن را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

مونو اتانول آمين

خطرات استفاده از مونو اتانول آمین

خطرات استفاده از مونو اتانول آمین و کاربرد گسترده MEA در صنعت باعث شده تا بحث ایمنی و توجه به دستورالعمل های استفاده از آن اهمیت زیادی پیدا کند. در واقع این ماده نیز مانند اکثر مواد شیمیایی دارای خطراتی است که عدم توجه به آن باعث آسیب به محصول، فرآیند تولید و افراد می شود.

اگر بخواهیم به طور دقیق در مورد خانواده اتانول آمین ها یعنی مونو، دی و تری اتانول آمین صحبت کنیم، باید بگوییم که در این بین مونو اتانول آمین، قوی ترین و دارای بیشترین میزان خطر است. این ماده فشار بخار بالاتری داشته و تنفس بخار آن باعث تحریک سیستم تنفسی می‌ شود. همچنین هرگونه تماس این ماده با پوست یا چشم می تواند منجر به سوختگی های شیمیایی جدی شود.

یکی از خطرات استفاده از مونو اتانول آمین به علت سمی بودن این ماده برای بدن است که می‌ تواند از طریق جذب رطوبت پوست، باعث خوردگی آن شود. این ماده در صورت قرار گرفتن در معرض حرارت یا شعله قابل اشتعال بوده و چنانچه با موادی چون اسید استیک، اسید کلرو سولفونیک یا اسید اکریلیک به صورت غیر کنترل شده ترکیب شود، منجر به ایجاد یک واکنش شدید خواهد شد.

گاهی در صنعت برای تجزیه مونو اتانول آمین آن را در معرض حرارت قرار می ‌دهند. در این جور مواقع حرارت باعث آزاد شدن بخارات سمی NOx از این ماده می شود. به عنوان آخرین مورد نیز مونو اتانول آمین می تواند باعث ایجاد آلودگی های زیست محیطی از طریق حل شدن در آب و نفوذ به آب های زیرزمینی شود.

خطرات استفاده از مونو اتانول آمین

نکات هنگام استفاده از مونو اتانول آمین

خطرات استفاده از مونو اتانول آمین، نیاز به رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با این ماده را بسیار بیشتر می ‌کند. برای شروع محل کار باید دارای تهویه مناسب جهت از بین بردن بخارهای تحریک کننده این ماده باشد. همچنین افراد باید از تجهیزات حفاظتی مناسب برای جلوگیری از تماس پوست با این ماده شیمیایی برخوردار باشند.

لباس هایی که احتمال آلوده بودنشان به این ماده وجود دارد را باید به طور جداگانه شستشو داد و به صورت جداگانه نیز نگهداری کرد. نکته بعدی در مورد انبار کردن مونو اتانول آمین است که در آن باید نکاتی چون استفاده از ظروف مقاوم، چک کردن مداوم برای بررسی نشتی های احتمالی و دور بودن انبار از عوامل حرارتی رعایت شود. توجه کنید که در صورت اشتعال این ماده، باید از مواد ضد حریق خشک مانند فوم استفاده کرد.

مونو اتانول آمین می تواند با دی اکسید کربن هوا واکنش داده یا در اثر نور دچار تجزیه شود، بنابراین نوع ظرف نگهداری و پلمپ بودن آن اهمیت زیادی پیدا می کند. در انتها لازم است تاکید کنیم که برای جلوگیری از خطرات استفاده از مونو اتانول آمین محل کار با این ماده باید مجهز به کمک های اولیه مناسب، برای مداوای اولیه آسیب های ناشی از این ماده شیمیایی باشد.

نكات ايمني در استفاده از مونو اتانول آمين

فروش مونو اتانول آمین

شرکتهای متعددی در بازار داخلی ایران اقدام به عرضه مونو اتانول آمین می کنند. شما نیز اگر قصد تهیه این محصول را دارید، باید چند مورد را قبل از خرید در نظر بگیرید. اول از همه قیمت این محصول است که به عواملی چون شرکت تولید کننده، نوع بسته بندی، گرید محصول و سایر هزینه های جانبی آن بستگی دارد.

نکته بعدی مربوط به نوع بسته بندی مونو اتانول آمین است که معمولا در بسته بندی بشکه انجام می ‌شود. اما گاهی نیز شرکت های واسطه اقدام به تهیه بسته بندی های کوچک تر می کنند که ممکن است ظرف مورد استفاده برای آن از استاندارد مناسبی برخوردار نباشد و از خطرات استفاده از مونو اتانول آمین محسوب می گردد.

اگر به دنبال یک راه حل برای تهیه انواع مواد شیمیایی صنعتی هستید که با ایمن ترین شیوه ممکن محصول مورد نظر را دریافت کنید، می توانید از خدمات ما در شرکت بامداد پتروپارسان استفاده کنید. شرکت بامداد پتروپارسان با فعالیت در زمینه تولید و پخش مواد شیمیایی در سطح کشور، امکان عرضه انواع محصولات مورد نیاز شما را دارد. تنها کافیست به فروشگاه اینترنتی پتروپارسان مراجعه کرده تا ضمن مشاهده محصولات، از مشاوره کارشناسان ما نیز بهره مند شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *