وبلاگ

خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول را بشناسید

خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول

بررسی خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول، می تواند موجب آگاهی مشتریان شود. با داشتن آگاهی های لازم نیز می توان خطرات و آسیب های این محلول را تا حد چشمگیری کاهش داد. مونو اتیلن گلیکول یک ماده تقریبا سمی است که مصرف خوراکی آن توصیه نمی شود. این ماده کاربرد گسترده ای در تولید انواع ضد یخ ها دارد.

معرفی مونو اتیلن گلیکول

موتو اتیلن گلیکول را می توان یکی از مهم ترین ترکیبات آلی در دنیای امروز دانست. این محلول شیمیایی قابلیت حلال در آب را دارد و به عنوان ماده اصلی تولید ضد یخ ها شناخته می شود. این ترکیب صنعتی می تواند در صنایع دارویی و بهداشتی نیز کاربرد داشته باشد.

این محلول نخستین بار با فرمول شیمیایی CH2OH) 2) و در سال ۱۸۵۹ کشف شد. با این حال از سال ۱۹۱۷ به صورت رسمی در لیست محلول های صنعتی تجاری قرار گرفت. امروزه این ماده به دلیل توانایی منحصر به فرد در کاهش نقطه انجماد آب، جایگاه بهترین نوع ضد یخ را به دست آورده است و خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول باید در مصرف آن مورد توجه قرار گیرد.

مونو اتانول آمین چیست و قیمت آن در سال جدید چقدر افزایش داشته است؟

علاوه بر این، در ساختار الیاف های پلی استر نیز شاهد مونو اتیلن گلیکول هستیم. جوهر خودکار ها و  استامپ، دارای مقدار قابل توجهی مونو اتیلن گلیکول است. این محلول همچنین برای تولید انواع رنگ ها، محصولات آرایشی و لوازم پلاستیکی نیز کاربرد خواهد داشت.

خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول

مونو اتیلن گلیکول به عنوان یک ماده سمی برای انسان به حساب می آید. البته میزان سمی بودن این ماده به دوز آن نیز بستگی دارد. مصرف دوز های بسیار پایین در دارو ها، مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. اما با این حال به علت خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول توصیه می شود که این ماده صنعتی را برای مصارف خوراکی استفاده نکنید.

خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول

محلول مونو اتیلن گلیکول طعم بسیار شیرینی دارد. به همین دلیل ممکن است کودکان و حیوانات به خوردن آن ترغیب شوند. از این جهت این محلول را در دسترس آن ها قرار ندهید. محلول مونو اتیلن گلیکول پس از مصرف به اسید گلیکولیک و اسید اگزالیک تجزیه خواهد شد.

این دو نوع اسید، خطرات بسیار زیادی دارند می توانند موجب از کار افتادگی کبد و کلیه ها شوند. مصرف خوراکی مونو اتیلن گلیکول می تواند تاثیرات مخربی بر سیستم عصبی و قلب نیز داشته باشد. بنابراین برای حفظ سلامت قلب خود به نکات ایمنی در خصوص خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول دقت کافی داشته باشید.

ایزوبوتانول چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

 این محلول صنعتی بو خاصی ندارد. به همین دلیل تاکنون هیچ خطری در مورد استنشاق آن گزارش نشده است. توجه داشته باشید که مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم از این محلول به صورت روزانه، کشنده خواهد بود. علاوه بر این، مونو اتیلن گلیکول تاثیرات مخربی نیز بر محیط زیست دارد. به همین دلیل امروزه از ماده پروپیلن گلیکول به عنوان جایگزین آن استفاده می شود.

خطرات زیست محیطی

توجه داشته باشید که مونو اتیلن گلیکول یکی از پرکاربرد ترین محلول ها برای تمیز کردن باند فرودگاه ها شناخته می شود. در حال حاضر به منظور جلوگیری از یخ زدگی باند ها از این محلول استفاده می کنند. این امر موجب شده تا خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول جنبه های زیست محیطی خود را نیز نمایان سازد.

این ماده می تواند در هوای آزاد پس از گذشت ۱۰ روز تجزیه شود و اسید های سمی را تولید کند. البته تجزیه این محلول در خاک و آب نیز ممکن است چندین هفته طول بکشد. در نهایت با آزاد سازی اسید های سمی، آسیب های چشمگیری گریبان گیر محیط زیست خواهد شد.

خطرات زیست محیطی

صنایعی که استفاده از اتیلن گلیکول در آن ها ممنوع است

خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول تنها به موارد گفته شده محدود نمی شود. این ماده قابلیت اشتعال زایی بالایی دارد. از این جهت اگر مخزن ضد یخ خودرو ها دچار نشتی باشد، ممکن است آتش سوزی گسترده ای رخ دهد. میزان سمیت در این ماده بسیار زیاد است. از این جهت نباید در برخی از صنایع مورد استفاده قرار گیرد. صنایع تولیدی تجهیزات آب مصرفی از جمله این صنایع هستند.

خرید نرمال بوتانول با قیمت عمده

به هیچ عنوان نباید از این محلول در مخازن آب به عنوان ضد یخ استفاده شود. همچنین استفاده از آن ها در سیستم های اطفاء حریق نیز ممنوع است. تا حد امکان نباید از این محلول برای تولید مواد دارویی، غذایی و آرایشی استفاده کرد. البته در برخی موارد، مجاز به استفاده دوز های بسیار پایین آن در این صنایع هستید.

نکات ضمن استفاده از مونو اتیلن گلیکول

اگر مونو اتیلن گلیکول با پوست و چشم ها در تماس باشد، ممکن است سوزش و خارش مقطعی را ایجاد کند. از این جهت در هنگام تماس برای جلوگیری از جوانب خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول باید محل مورد نظر را با آب بشویید.

این محلول می تواند در مجاورت حرارت، دچار اشتعال شود. به همین دلیل دور کردن منابع اشتعال زا از مونو اتیلن گلیکول، ضروری خواهد بود. هنگام تولید و پخش این ماده، حتما از لباس های حفاظتی استفاده کنید. استفاده از عینک های مخصوص و ماسک ها نیز برای کارکنان الزامی است.

نکات ایمنی استفاده از مونو اتیلن گلیکول

نکات مربوط به حمل و نقل و بسته بندی اتیلن گلیکول

به دلیل این که مونو اتیلن  گلیکول به عنوان یک ماده اشتعال زا شناخته می شود، باید نکات ایمنی هنگام حمل و نقل و بسته بندی برای پیشگیری از خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول را جدی گرفت. این محلول دارای قابلیت خورندگی نیست. از این جهت می توان آن را در مخزن های استیل نگهداری کرد.

البته مخازن نگهداری این محلول باید از جنس استیل های ضد زنگ یا رزین اپوکسی باشد. در غیر این صورت ممکن است که محلول، زنگ آهن را جذب کند. این امر کیفیت مونو اتیلن گلیکول را کاهش می دهد. تانک های IBC و مخازن آلومینیومی نیز گزینه های مناسبی برای نگهداری این محلول هستند.

فروش مونو اتیلن گلیکول

کیفیت محلول مونو اتیلن گلیکول، اهمیت بسیار زیادی در خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول دارد. از این جهت این محلول را از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید. شرکت بامداد پتروپارسان، بهترین مونو اتیلن گلیکول را در اختیار مشتریان قرار می دهد. این شرکت همچنین به عنوان یک صادر کننده محلول های صنعتی نیز شناخته می شود. از این جهت تضمین کننده کیفیت محلول های تولیدی خود، خواهد بود.

فروش مونو اتیلن گلایکول

نتیجه گیری

استفاده از مونو اتیلن گلیکول، ممکن است به محیط زیست و انسان ها آسیب بزند. از این جهت در هنگام تولید، نگهداری و جا به جایی این محلول باید خطرات استفاده از مونو اتیلن گلیکول را درنظر داشت. در حال حاضر این محلول صنعتی را می توانید با یک تماس از شرکت بامداد پتروپارسان خریداری کنید.

منبع: wessexchemicalfactors

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

آیا مونو اتیلن گلایکول برای ارگان های حیاتی هم خطر دارد؟

بله. در صورت عدم رعایت نکات ایمنی، این ماده به قلب و سیستم عصبی هم می تواند آسیب برساند.

آیا این ماده قابلیت اشتعال دارد؟

مونو اتیلن گلایکول قابلیت اشاتعال دارد که در حمل و نقل باید این مورد را درنظر گرفت.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *