وبلاگ

درمان زگیل و انواع آن را بشناسید

درمان زگیل

از آنجایی که بدن ما در معرض انواع ویروس ها و باکتری ها قرار دارد، احتمال بروز مشکلات پوستی افزایش پیدا ‏می کند. یکی از انواع مشکلات پوستی، زگیل است. زگیل نوعی برآمدگی ریز و کوچک است که یک نوع ویروس ‏در ایجاد آن نقش دارد. آیا می دانید علائم و نشانه های زگیل چیست؟ آیا با روش های درمان زگیل آشنایی دارید؟ ‏در این مطلب به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.‏

زگیل ها چه هستند؟ آیا زگیل ها واگیر دار هستند؟

زگیل یک نوع برآمدگی است که روی پوست ایجاد می شود. زگیل به وسیله باکتری پاپیلومای انسانی بروز پیدا می کند.  ویروس هایی مانند زگیل می توانند مسری، دردناک یا ناراحت کننده باشند.  روش های درمانی مختلفی برای رفع زگیل وجود دارد.

درمان زگیل امری ضروریست چرا که یک بیماری مسری و واگیردار است.  این بیماری از راه برقراری تماس پوستی منتقل می شود.  در واقع،  با برقراری تماس پوستی احتمال انتقال ویروس زگیل از فردی به فرد دیگر وجود دارد. این ویروس می تواند از راه وسایل آلوده نیز منتقل شود.

پرکلرین چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

البته از بازه زمانی ورود ویروس پاپیلومای انسانی تا بروز زگیل،  چندین ماه زمان نیاز است.  پس به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس زگیل باید تا حد امکان از هرگونه تماس با فرد یا وسایل آلوده به ویروس خودداری کنید.

علائم و نشانه ها

زگیل ها در انواع مختلف وجود دارند. از انواع رایج زگیل می توان به زگیل پا،  زگیل تناسلی و… اشاره کرد. برخی از زگیل ها به مرور زمان محو می شوند.  اما بعضی از انواع زگیل می تواند سالها زمان ببرد که از بین رفته و ناپدید شود. که در این صورت درمان زگیل مطرح می گردد.

 یکی از علائم و نشانه های زگیل این است که برآمدگی هایی روی سطح پوست ظاهر می شود. این برآمدگی ها ممکن است که خشن، کوچک، سفید، گوشتی یا … باشند. زگیل می تواند باعث تغییر رنگ پوست  شود. این ویروس مسری است.  تماس با فرد آلوده به زگیل می تواند باعث انتقال این ویروس شود. اگر می خواهید از بروز علائم زگیل و انتقال آن به دیگران جلوگیری کنید،  هر چه زودتر به دنبال درمان زگیل باشید.

علائم زگیل

معرفی انواع زگیل

قبل از آشنایی با روش درمان زگیل نیاز هست تا با انواع آن آشنا شوید. انواع مختلفی از زگیل وجود دارد. در این بخش به معرفی انواع مختلف زگیل می پردازیم.

 • زگیل‌های معمولی: این نوع زگیل ها،  نواحی کوچک و برجسته ‌ای روی پوست و معمولاً گرد و با سطح ناهموار هستند.  این نوع زگیل به طور معمول روی دست، آرنج و زانو ایجاد می شود.
 • زگیل های مسطح: زگیل های صافی هستند، که معمولاً زرد رنگ هستند و روی دست ها و صورت ظاهر می شوند. این نوع زگیل بیشتر در کودکان رایج و اغلب قابل گسترش به نواحی مختلف است.
 • زگیل های کف پا: زگیل هایی هستند که روی کف پا، پاشنه یا انگشتان پا ظاهر می شوند.  زگیل کف پا می تواند باعث مشکل در راه رفتن شود. بنابراین با درمان زگیل به راحتی مثل قبل می توانید را بروید. علائم این نوع زگیل،  وجود ناحیه سفید یا سیاه کوچک روی پوست پا است.
 • زگیل های رشته ای یا شاخه ای: زگیل های بلند و نازکی هستند که معمولا روی پلک ها، زیر بغل یا گردن ظاهر می شوند.
 • زگیل های موزاییکی: این نوع زگیل ها به صورت خوشه ای رشد می کنند و بیشتر روی دست ها و پاها دیده می شوند.
 • زگیل های مخاطی: این زگیل ها می توانند روی لب ها، داخل گونه ها و بینی و در نواحی تناسلی ظاهر شوند. حتما در صورت مشاهده آن در نواحی تناسلی برای درمان زگیل اقدام کنید.

انواع زگیل

روش های درمان زگیل

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که زگیل را درمان نکنند،  چون درمان آن می تواند ناراحت کننده باشد‎  .‎راه ‏های مختلفی برای درمان زگیل وجود دارد.  اگر تصمیم به درمان زگیل دارید،  مهم است که درمان را تا زمانی ‏ادامه دهید که زگیل به صورت کامل از بین برود‎.‎‏ اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید،  ممکن است لازم باشد ‏از درمان های خاصی اجتناب کنید.  بنابراین قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کنید‎.

مخلوط زایلن چیست و قیمت آن چقدر می باشد؟

درمان های خانگی

برخی از انواع زگیل را می توان با روش های درمان خانگی از بین برد.  روش های درمان خانگی برای از بین بردن ‏زگیل شامل موارد زیر است:‏

پوشاندن زگیل ‏

پوشاندن زگیل با چسب محکم و ضد آب ممکن است به از بین رفتن آن کمک کند.  به علاوه،  این کار باعث ‏جلوگیری از گسترش زگیل به سایر نقاط نیز می شود.‏

استفاده از مایع یا ژل‎

یک روش رایج برای درمان زگیل،  استفاده از مایع یا ژل حاوی اسید سالیسیلیک یا اسید لاکتیک روی ‏زگیل است‎.‎‏ شما می توانید مایع یا ژل زگیل را از داروخانه خریداری کرده و روی پوست بمالید.  پزشک ‏می تواند محلول های قوی تر را برای رفع زگیل به شما پیشنهاد دهد. ‏

به منظور استفاده از ژل یا مایعات زگیل، ابتدا باید ناحیه اطراف زگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه در آب گرم ‏خیس کنید.‏ ‎سپس،  زگیل با سوهان ناخن یا حتی کاغذ سنباده سطح زگیل را صاف کنید. ژل یا مایع را روی ‏زگیل قرار دهید؛  مایع نباید به پوست سالم برخورد کند. اجازه دهید که ژل یا مایع خشک شود،  در انتها می ‏توانید از چسب زخم روی زگیل استفاده کنید.  معمولاً برای درمان زگیل باید هر روز از مایع یا ژل زگیل استفاده کنید و ممکن ‏است هفته ها طول بکشد تا اثر کند‎.

درمان زگیل

روش های پزشکی درمان زگیل

بهترین راه درمان زگیل،  مراجعه به پزشک است.  روش های درمان پزشکی برای رفع انواع زگیل شامل موارد زیر است:

درمان زگیل به روش انجماد

انجماد زگیل باید توسط متخصص انجام شود.  با قرار دادن زگیل در معرض مایع بسیار سرد مانند نیتروژن مایع پروسه انجماد صورت می گیرد.  این کار زگیل را منجمد می کند و سلول های پوستی آن را از بین می برد.  از سالیسیلیک اسید و نیتریک اسید می توان برای درمان زگیل استفاده کرد.  در این روش،  بافت مرده ویروس زگیل پس از گذشت یک هفته از بین می رود.

کاربرد اسید نیتریک در درمان زگیل

روش های درمانی مختلفی برای درمان زگیل وجود دارد.  اسید نیتریک ماده ای موثر برای رفع هر نوع زگیل است.  در پزشکی از ماده اسید نیتریک به منظور رفع و سوزاندن انواع زگیل استفاده می شود.  اسید نیتریک ‏یک داروی رایج برای درمان زگیل است.

  اسید نیتریک به آرامی و بدون درد جذب پوست شده و باعث لایه برداری سلول های پوستی حاوی ویروس زگیل می شود.  با استفاده از اسید نیتریک،  زگیل نرم شده و به تدریج از بین می رود.  احتمالاً لازم باشد که چندین هفته به درمان ادامه دهید.

برای تهیه این مواد سعی کنید از مجموعه ای که فروش اسید نیتریک با کیفیت را انجام می دهد، کمک بگیرید.

از بین بردن زگیل با اسید نیتریک

جراحی

به منظور جراحی زگیل با لیزر به فرد بی حسی موضعی تزریق می شود.  در روش جراحی،  پزشک از طریق تیغ جراحی سعی می کند که زگیل را از روی پوست بردارد.  در روش جراحی،  زگیل از طریق سوزن الکتریکی سوزانده شده و از بین می رود.  پزشک به منظور رفع ریشه زگیل احتمالاً از کرایوتراپی نیز استفاده خواهد کرد. توجه داشته باشید که روش جراحی وقتی انتخاب می شود که سایر روش ها برای رفع زگیل اثربخشی نداشته اند.

درمان زگیل به روش لیزر درمانی

اگر زگیل با سایر روش های درمانی از بین نرفت، لیزر درمانی انجام می شود. در لیزر درمانی،  اشعه لیزر به زگیل برخورد کرده و از این طریق پروسه خون رسانی به زگیل قطع می شود.  لیزر درمانی در واقع می تواند زگیل ها را خشک کرده و بسوزاند.  بهتر است بدانید که اشعه لیزر فقط منجر به از بین رفتن بافت زگیل شده و آسیبی به قسمت های اطراف آن نمی رساند.

برای اطلاع از قیمت فروش متانول روی لینک کلیک کنید.

چه زمانی برای درمان زگیل باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر زگیل ها بدون درمان از بین می روند.  در کودکان بدون استفاده از روش های درمانی،  نیمی از زگیل ها در عرض 6 ماه ناپدید می شوند و تقریباً همه زگیل ها در عرض 2 سال از بین می روند.  در بزرگسالان ممکن است این بازه زمانی بیشتر طول بکشد.  در مواقع زیر بهتر است که برای درمان زگیل هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید:

 • زگیل باعث ایجاد درد و ناراحتی شده است.
 • در صورت، اندام تناسلی یا پاهای شما زگیل وجود دارد.
 • زگیل عفونی به نظر می رسد و قرمز و متورم شده است.
 • زگیل های زیادی دارید و در حال گسترش هستند.
 • باردار هستید یا قصد بارداری دارید.
 • سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شده است.

سخن پایانی

در این مقاله در ابتدا زگیل را به طور کامل توضیح دادیم تا راحت تر آن را بتوانید آن را شناسایی کنید. سپس انواع و روش های درمان زگیل توضیح داده شد. اگر نیاز به هر گونه مواد شیمیایی دارید، می توانید با یک تماس از مجموعه پتروپارسان با بهترین کیفیت و قیمت آن را تهیه کنید.

منبع: mayoclinic

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع زگیل کدام موارد است؟

زگیل ها معمولا به دسته های معمولی، مسطح، کف پا، رشته ای، موزاییکی و مخاطی تقسیم بندی می شود.

درمان صد در صد زگیل چیست؟

با توجه به نوع زگیل و شدت وخامت پزشک بهترین روش را به شما معرفی می کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *