وبلاگ

آشنايي كامل با روش توليد كربنات سديم

آشنايي با روش توليد كربنات سديم

ممکن است برای تدوین یک طرح برای ایجاد یک ترکیب شیمیایی جدید، نیاز به روش تولید کربنات سدیم و خرید و فروش کربنات سدیم داشته باشید؛ در این مقاله سعی شده تا روش های مرسوم در این خصوص توضیح داده شود. پس با ما همراه باشید.

 

معرفی کربنات سدیم

کربنات سدیم که با نام‌های سودا یا خاکستر سودا نیز شناخته می‌شود، یک ماده شیمیایی صنعتی با کاربردهای متعدد است. محبوب ترین کاربرد این ماده شیمیایی در ساخت رنگ‌ها و مواد رنگی، کودها، شوینده‌های مصنوعی و تصفیه آب شیرین است. نقطه جوش کربنات سدیم حدود  851 درجه سانتیگراد و و حلالیت آن در آب در دمای  20 درجه سانتیگراد می‌باشد. در این مقاله به بررسی موارد استفاده و روش تولید کربنات سدیم، ایمنی آن، برخی مقایسه‌های شیمیایی و نحوه نگهداری کربنات سدیم خواهیم پرداخت. به خواندن ادامه دهید تا در مورد کربنات سدیم بیشتر آشنا شوید.

برای آشنایی با سایر موادهای پرکاربرد در تصفیه آب، می‌توانید به مقاله پرکلرین مراجعه فرمایید.

 

اهمیت تولید کربنات سدیم

کربنات سدیم با خاصیت قلیایی شدن خود، هنگامی که در آب حل می‌شود، اسید کربنیک و هیدروکسید سدیم را تشکیل می‌دهد. به عنوان یک پایه قوی، هیدروکسید سدیم اسید معده را خنثی می‌کند و در نتیجه به عنوان یک آنتی اسید عمل می‌کند.

كاربردهاي كربنات سديم همچون صابون سازي

روش تولید کربنات سدیم یا به طور عام، خاکستر سودا، استخراج از ترونا می‌باشد. ترونا یک نمک مضاعف حاوی کربنات سدیم و کربنات هیدروژن سدیم است که در نتیجه یک سری فرآیندهای تبخیر در دریاچه‌ها شکل می‌گیرد. مزیت اصلی کربنات سدیم نسبت به هیدروکسید سدیم، در این است که خورنده نیست و بنابراین حمل و نقل آن آسان‌تر است. موارد استفاده از کربنات سدیم در زیر ذکر شده است.

 • در ساخت مواد شوینده، صابون و کاغذ استفاده می‌شود.
 • همچنین در ساخت شیشه آب (سیلیکات سدیم)، بوراکس، فسفات سدیم و بسیاری دیگر از ترکیبات سدیم استفاده می‌شود.
 • به عنوان عامل مرطوب کننده در صنعت آجر استفاده می‌شود.
 • به عنوان یک عامل ساینده و کف کننده در خمیر دندان، روش تولید کربنات سدیم کاربرد دارد.
 • به عنوان یک اصلاح کننده pH مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • به عنوان یک نرم کننده آب استفاده می‌شود. آب سخت که از یون‌های منیزیم و کلسیم تشکیل شده است، توسط کربنات رسوب می‌کند.

 

انواع روش تولید کربنات سدیم

کربنات سدیم یک نمک دیازونیوم است که از اسید کربنیک با فرمول شیمیایی Na 2 CO 3 به وجود می‌آید. کربنات سدیم یک ترکیب معدنی محلول در آب است و هنگامی که در آب حل می‌شود، اسید کربنیک و هیدروکسید سدیم را تشکیل می‌دهد. کربنات سدیم در شکل خالص، پودر سفید رنگ و بی‌بو است. در ادامه به انواع روش تولید کربنات سدیم پرداخته شده است:

 • در سال 1791 میلادی یک شیمیدان فرانسوی بنام نیکلاس لبانس، موفق شد تا کربنات سدیم را با استفاده از نمک سدیم کلرید، سولفوریک اسید و سنگ آهک (کلسیم کربنات) در حضور زغال تهیه نماید. در روش تولید کربنات سدیم نیکلاس لبانس، ابتدا نمک سدیم کلرید در سولفوریک اسید جوشانده می‌شد تا به سدیم سولفات و گاز هیدروژن کلرید تبدیل شود. در مرحله بعد سدیم سولفات تولیدی به همراه سنگ آهک و زغال خرد شده، حرارت داده می‌شد تا سدیم کربنات به وجود بیاید.

لازم به ذکر است که گاز هیدروژن کلرید (هیدروکلریک اسید) حاصل از این واکنش به عنوان یک منبع آلودگی هوا به شمار می‌رود. اما با این وجود از این روش تولید کربنات سدیم تا اواخر دهه 1880 میلادی، استفاده می‌شد.

روش توليد كربنات سديم و فرمول شيميايي آن

فروش فنول با قیمت عمده

 • از زمانی که این روش تولید کربنات سدیم از سولفات سدیم، فسخ شد، دیگر روشهای تولید کربنات سدیم مورد استفاده قرار گرفت. در روش تولید کربنات سدیم از نمک معمولی، کلرید سدیم با محلول آمونیاک، دی اکسید کربن و آب استفاده گردید.
 • روش بعدی تولید کربنات سدیم، فقط در میزان محدود و مقیاس کم، کاربرد دارد. در این روش کربنات سدیم از پسماند خمیر کاغذ که محصول زائد خمیر کاغذ و صنایع کاغذ سازی است، تهیه می‌گردد و در مقایسه با دیگر روشهای تولید کربنات سدیم ارزان‌تر است.
 • کربنات سدیم، در حال حاضر به طور انحصاری توسط فرآیند Solvay تولید می‌شود. در این فرآیند، دی اکسید کربن و آمونیاک به محلول سرد اشباع شده از کلرید سدیم منتقل می‌شوند.

در واکنش‌هایی که روی می‌دهند، کربنات هیدروژن سدیم تشکیل می‌شود که در حضور یون‌های سدیم، بسیار کم محلول است، تقریباً به طور کامل رسوب می‌کند. با فیلتراسیون حذف می‌شود و برای تولید کربنات سدیم مشتعل می‌شود.

مواد اولیه در این روش تولید کربنات سدیم آمونیاک، سنگ اهک، نمک سدیم کلراید است. فرآیند Solvay ، همچنین به عنوان فرآیند آمونیاک – سودا شناخته می‌شود، در سال 1861 توسط شیمیدان صنعتی بلژیکی، ارنست سولوای، ​​توسعه یافت.

 • Process Leblanc برای ساخت کربنات سدیم از سنگ آهک، زغال سنگ، اسید سولفوریک و نمک مصرف می‌شود. ابتدا، کلرید سدیم با اسید سولفوریک در روند ماهایم واکنش می‌دهد. اینروند به سولفات سدیم و کلرید هیدروژن ختم می‌شود.

کاهش سولفات سدیم و سنگ آهک از طریق حرارت دادن زغال سنگ صورت می‌گیرد. سولفات در این فرآیند به سولفید کاهش می‌یابد.

سپس واکنش سولفید سدیم با کربنات کلسیم و در نتیجه سنتز کربنات سدیم و سولفید کلسیم انجام می‌شود:  Na 2 S + CaCO 3 → Na 2 CO 3 + CaS

 

خرید و فروش کربنات سدیم

در حال حاضر کربنات سدیم به عنوان یک ترکیب شیمیایی کاربردی در ابعاد گسترده خرید و فروش می‌شود. مجموعه پتروپارسان، با به کار گیری روش تولید کربنات سدیم بهینه، یکی از تامین کنندگان اصلی این ماده می‌باشد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس:02143000910

 

نکات ایمنی در خصوص روش تولید کربنات سدیم

نكات ايمني نگهداري كربنات سديم

در هنگام خرید کربنات سدیم باید اطلاعاتی درباره نگهداری و ذخیره آن داشته باشید.  کربنات سدیم ممکن است خطرات زیادی برای سلامتی و ایمنی ایجاد کند. استنشاق این ماده شیمیایی، می‌تواند عوارض نامطلوبی مانند تحریک دستگاه تنفسی، سرفه، تنگی نفس و ادم ریوی داشته باشد.

 • حتما کربنات سدیم را در ظروف در بسته نگهداری کنید.
 • این ماده شیمیایی می‌بایست در مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود.
 • این ماده را از قرارگیری در برابر نور مستقیم خورشید، منابع گرما، آسیب زیستی، فلز، اسیدها، آب و مواد ناسازگار دور کنید.
 • دمای مناسب نگهداری کربنات سدیم، بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد است.

به طور کلی باید گفت کربنات سدیم در تماس با پوست، کاملا بی‌ضرر است. با این حال، باید بدانید محلول‌هایی که با کربنات سدیم ساخته می‌شود، می‌تواند خورنده باشند. بهتر است بدانید مقدار کم این ماده، سمی نیست و فقط میزان زیاد آن می‌تواند ایجاد مسمومیت کند.

برای اطلاع از قیمت اسید فسفریک می توانید با ما تماس بگیرید یا روی لینک کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به موارد مهم مرتبط با روش تولید کربنات سدیم پرداخته شود. با خواندن اهمیت تولید کربنات سدیم، با کاربردهای مهم این ماده شیمیایی آشنا می‌شوید. لطفا با رعایت نکات ایمنی نگهداری این ترکیب، در حفظ سلامت خود کوشا باشید. همچنین برای خرید کربنات سدیم، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منبع: byjus

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

سديم كربنات را از كجا تهيه كنيم؟

با توجه به اهميت روش توليد كربنات سديم در كيفيت آن، بهتر است تا از يك مجموعه معتبر همچون پتروپارسان خريدتان را انجام دهيد.

قيمت كربنات سديم چه مبلغي است؟

با توجه به نوسان قيمت‌ها، مي‌توانيد قيمت به روز و دقيق را با يك تماس متوجه شويد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *