وبلاگ

بررسی انواع روش تولید اسید نیتریک در سال 1401

بررسی انواع روش تولید اسید نیتریک

اسید نیتریک TCC متعلق به گروه اسیدهای معدنی است که بسیار خورنده و سمی است. درنتیجه، تماس مستقیم می­‌تواند منجر به سوختگی شدید شود. روش تولید اسید نیتریک فرمول­‌های شیمیایی نسبتاً پیچیده‌­ای دارد. اسید نیتریک زمانی که خالص باشد، بی‌­رنگ است. اما به دلیل تجمع اکسیدهای نیتروژن در زمان پیری، ظاهری زرد رنگ دارد.

پس از تقطیر، اسید نیتریک به شکل خالص در دمای 78.2 درجه سانتی‌گراد شروع به جوشیدن می­‌کند و هنگامی که به خوبی سرد شود، جامد می­‌شود. اسید نیتریک یک عامل اکسیدکننده قوی است. به راحتی در محلول یونیزه می­‌شود و رسانای خوبی برای الکتریسیته تشکیل می‌­دهد. با فلزات، اکسیدها و هیدروکسیدها واکنش می­‌دهد و نمک‌­های نیترات را تشکیل می‌­دهد.

عمده کاربردها در فروش اسید نیتریک در تهیه کودهای شیمیایی مانند نیترات آمونیوم و مواد منفجره مانند نیتروگلیسیرین و تری نیتروتولوئن (TNT) است. در ادامه درباره روش تولید اسید نیتریک بحث می­‌کنیم. با ما همراه باشید.

تولید نیتریک اسید

شیشه نیتریک اسید

بسته به مقدار دی‌اکسید نیتروژن موجود، اسید نیتریک دوددار، بیشتر به عنوان اسید نیتریک دوددار سفید یا اسید نیتریک بخاردار قرمز، با غلظت بالای 95٪ مشخص می­‌شود. اسید نیتریک نیز معمولاً به عنوان یک عامل اکسیدکننده قوی استفاده می‌شود. روش تولید اسید نیتریک را در بخش‌­های بعدی با شما در میان می­‌گذاریم.

اسید نیتریک از واکنش دی‌اکسید نیتروژن (NO2) با آب ساخته می­‌شود. به طور معمول، اسید نیتریک تولید شده توسط واکنش، مجدداً توسط اکسیژن موجود در هوا اکسید می­‌شود تا دی‌اکسید نیتروژن اضافی تولید شود. افزودن اسید سولفوریک به نمک نیترات و حرارت دادن مخلوط با حمام روغن می­‌تواند اسید نیتریک تقریباً خالص را ایجاد کند. یک کندانسور برای متراکم کردن بخارهای اسید نیتریک که از محلول خارج می­‌شوند، استفاده می­‌شود. روش تولید اسید نیتریک می‌­تواند کمی برای شما پیچیده باشد.

در صنعت، اسید نیتریک قوی با حل کردن دی‌اکسید نیتروژن اضافی در اسید نیتریک 68 درصد در یک برج جذب تولید می­‌شود. اکسیدهای نیتروژن محلول یا اسید نیتریک بخاردار سفید از بین می‌روند یا در محلول باقی می‌مانند تا اسید نیتریک بخاردار قرمز را تشکیل دهند. اخیراً وسایل الکتروشیمیایی برای تولید اسید بی‌آب از مواد اولیه اسید نیتریک غلیظ ساخته شده است.

محلول­‌های اسید نیتریک با گرید تجاری معمولاً بین 52 تا 68 درصد اسید نیتریک هستند. تولید نیتریک اسید از طریق فرآیند استوالد که به نام شیمیدان آلمانی ویلهلم استوالد نام‌گذاری شده است، انجام می­‌شود. در این فرآیند، آمونیاک بی‌­آب در حضور کاتالیزور گیج پلاتین یا رودیوم در دمای بالای 500 کلوین و فشار 9 بار به اکسید نیتریک اکسید می­‌شود. از این رو روش تولید اسید نیتریک می­‌تواند به چند گزینه تقسیم‌بندی شود.

اهمیت روش تولید نیتریک اسید

اهمیت تولید اسید نیتریک

 • روش تولید اسید نیتریک در تولید نیترات آمونیوم برای کودها، ساخت پلاستیک و در ساخت رنگ استفاده می­‌شود.
 • برای ساخت مواد منفجره مانند نیتروگلیسیرین و TNT استفاده می­‌شود.
 • هنگامی که با اسید هیدروکلریک ترکیب می­‌شود، عنصری به نام aqua regia تشکیل می­‌شود. این معرف، قادر به حل کردن طلا و پلاتین است.
 • در آزمایش رنگ‌سنجی برای تشخیص هروئین و مورفین استفاده می­‌شود.
 • نیتریک اسید معمولاً در آزمایشگاه‌های علوم در مدارس، برای آزمایش در هنگام آزمایش خاص برای کلرید استفاده می‌شود.
 • این کار با افزودن نمونه‌­ای با محلول نیترات نقره و اسید نیتریک برای آزمایش وجود رسوب سفید، کلرید نقره انجام می‌­شود.
 • روش تولید اسید نیتریک به دانشمندان کمک می­‌کند تا بهتر و سریع‌­تر به نتیجه دلخواه برسند.
 • در زمینه پزشکی از نیتریک اسید در حالت خالص به عنوان ماده سوزآور برای از بین بردن شانکر و زگیل استفاده می­‌شود.
 • از محلول‌­های رقیق شده برای درمان سوءهاضمه استفاده می­‌شود.
 • این ماده به اشکال مختلف به عنوان اکسیدکننده در موشک­‌های سوخت مایع استفاده شده است.
 • این اشکال شامل اسید نیتریک بخاردار قرمز، اسید نیتریک بخاردار سفید، مخلوط با اسید سولفوریک و اشکال با بازدارنده HF است.
 • معمولاً در فرآیند هضم نمونه‌های آب کدر، نمونه‌های لجن جامد و همچنین انواع دیگر نمونه‌های منحصربه‌فرد که نیاز به تجزیه و تحلیل عنصری از طریق ICP-MS، ICP-OES، ICP-AES، GFAA و طیف‌سنجی جذب اتمی شعله دارند، استفاده می‌شود.
 • روش تولید اسید نیتریک می‌­تواند به عنوان مولف‌ه­ای جذاب نسبت به دیگر ماده­‌ها باشد.
 • در سنتز آلی، اسید نیتریک ممکن است برای معرفی گروه نیترو استفاده شود.
 • هنگامی که با اسیدسولفوریک استفاده می‌شود، یون نیترونیوم تولید می‌کند که به صورت الکتروفیلی با ترکیبات معطر مانند بنزن واکنش می‌دهد.

شما می‌توانید مقاله انواع راه و روش تولید سود پرک را مطالعه کنید.

انواع روش تولید اسید نیتریک

انواع روش تولید اسید نیتریک

انواع روش تولید اسید نیتریک به شرح زیر می­‌باشد:

روش اول | فرآیند تک فشار متوسط

از آن‌جایی که اکسیداسیون نیتریک اکسید به دی‌اکسید نیتروژن در دماهای پایین‌تر سریع‌تر اتفاق می‌افتد، گیاهان اسید نیتریک با استفاده از محیط مونو کارآمدتر از همتایان پرفشار خود در این بخش از فرآیند تولید هستند. از آنجایی که واکنش گرمازا است، توانایی راه‌اندازی تک مدیوم برای به حداکثر رساندن بازیابی انرژی به جبران هزینه­‌های عملیاتی کمک می­‌کند.

روش دوم | فرآیند تک فشار بالا

یکی دیگر از روش تولید اسید نیتریک فرآیند تک فشار بالا است. در حالی که کارخانه­‌های اسید نیتریک با فشار متوسط ​​دومین واکنش شیمیایی حیاتی را بهینه می­‌کنند، افزایش فشار به 8 تا 12 بار مرحله نهایی را افزایش می­‌دهد. فشار بالاتر، گاز دی‌اکسید نیتروژن (تتراکسید دی نیتروژن، که در فاز اکسیداسیون نیز تولید می­‌شود) را به آب وارد می­‌کند.

روش سوم | فرآیند فشار دوگانه

همان‌طور که ممکن است حدس زده شود، فرآیند فشار دوگانه از دو فشار مختلف در طول تولید اسید نیتریک استفاده می­‌کند. از فشار متوسط ​​برای هوای فشرده مورد استفاده در احتراق آمونیاک استفاده می‌کند، سپس برای بهینه‌سازی جذب به فشار بالا فشرده می‌شود.

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس:02143000910

 

روش تولید صنعتی نیتریک اسید

امروزه روش های مختلفی برای تولید اسید نیتریک وجود دارد که از آن جمله می توان به روش بریک لند و روش استوالد اشاره کرد که از بهترین و قدیمی ترین روش ها هستند. روش های تولید صنعتی اسید نیتریک به طور خلاصه به شرح زیر است:

روش اول

واکنش نیترات پتاسیم یا سدیم با اسید سولفوریک که باعث تقطیر نیترات پتاسیم و تولید اسید نیتریک می شود. این واکنش فوق العاده گرمازا است و دمایی در حدود 900 درجه سانتیگراد ایجاد می کند و اسید به صورت بخار خارج می شود. این روش تولید اسید نیتریک دارای معایبی است. اولاً به منبع سوخت بالایی نیاز دارد، در حالی که باعث فرسودگی تجهیزات می شود و اسید به اکسیژن، آب و اکسید تبدیل می شود. البته برای حل این مشکلات دو واکنش دهنده به نسبت مساوی با هم ترکیب می شوند.

روش دوم

در روش دوم که روش بریک لند نام دارد در کوره های خالص اکسیژن و نیتروژن با هم واکنش می دهند و گاز دی اکسید نیتروژن تولید می شود و سپس جذب آب می شود و اسید نیتریک تولید می کند. این روش به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد زیرا توجیه اقتصادی ندارد.

روش سوم

روشی که امروزه برای تولید اسید نیتریک استفاده می شود، سنتز آن از آمونیاک است. در این واکنش آمونیاک با اکسیژن ترکیب شده و اسید نیتریک بدست می آید. در این روش، آمونیاک با اکسیژن هوا به اکسید نیتروژن تبدیل می شود. مراحل تولید را در تصویر زیر مشاهده می کنید. سپس با استفاده از یک کاتالیزور آلیاژ پلاتین-رودیوم، NH3 به NO اکسید می شود. پس از این مرحله معمولاً با استفاده از نیترات منیزیم اسید نیتریک تولید می شود.

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع روش تولید اسید نیتریک توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

روش‌های تولید اسید نیتریک به چه صورت است؟

برای تولید اسید نیتریک می‌توان از روش‌ها و فرآیندهای تک فشار متوسط، تک فشار بالا و فشار دوگانه استفاده کرد.

قیمت خرید و فروش اسید نیتریک به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان اسید نیتریک که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه اسید نیتریک مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *