وبلاگ

همه چیز درباره تری اتانول آمین

همه چیز درباره انواع روش تولید تری اتانول آمین

تری اتانول آمین (TEA) یک ماده غیرفعال است که هیچ تأثیری بر روی پوست ندارد بلکه فقط برای متعادل کردن pH فرمولاسیون و تثبیت آن‌ها استفاده می‌شود. روش تولید این ماده فرآیندی پیچیده است که فقط متخصصان این علم می ­توانند آن را تولید نمایند. این ماده باعث بهبود احساس محصول و نحوه تعامل آن با پوست می­ شود. این ترکیب شیمیایی در طیف وسیعی از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده ­ها، لوسیون­ ها، ریمل­ ها، خط چشم ­ها و غیره یافت می­ شود. فرمول شیمیایی آن C6H15NO3 است. تری اتانول آمین در طیف وسیعی از محصولات در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می­ شود اما هیچ تأثیر مستقیمی بر پوست و مو ندارد. در ادامه با تری اتانول آمین کاملا آشنا می ­شوید.

 

 تری اتانول آمین

تری اتانول آمین (TEA) مایعی روغنی شکل شفاف، بی‌رنگ و غلیظ است که بوی آن کمی شبیه آمونیاک است، زیرا در مرکز آن نیتروژن وجود دارد. TEA از واکنش اتیلن اکسید که از صنعت نفت به دست می ­آید و با آمونیاک که از هوا به دست می­ آید، ساخته می­ شود. این در درجه اول در فرمول­های محصولات برای تنظیم pH (که به معنی مقدار اسیدیته در یک چیز است) و برای امولسیون کردن مایعات غیرقابل اختلاط (به عبارت دیگر، مایعاتی که به خودی خود خوب مخلوط نمی­ شوند) استفاده می­ شود.

ویژگی‌های تری اتانول آمین

تری اتانول آمین ماده ای متراکم‌تر از آب، بسیار مرطوب و چسبناک است که در معرض هوا و نور، قهوه‌ای رنگ می شود. این ماده گرمای تبخیر 16.127 کیلوکالری در مول در نقطه جوش دارد و هنگام حرارت بخارهای سمی اکسیدهای نیتروژن و سیانیدهای هیدروژن منتشر می‌کند. سایر ویژگی های آن را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.

 

خاصیت

 ویژگی C6H15NO3

رنگ

زرد کم رنگ

اسیدی یا بازی

Ph=5 باز

فرمول مولکولی

C6H15NO3

 

وزن مولکولی

19

تعداد اهداکنندگان پیوند هیدروژنی

3

تعداد گیرنده پیوند هیدروژنی

4

تعداد اوراق قابل چرخش

6

جرم دقیق

188

جرم تک ایزوتوپی

معادل جرم دقیق

مساحت سطح قطبی توپولوژیکی

63.9

شمارش اتم سنگین

10

کشش سطحی

0.484 در 20 درجه سانتی‌گراد

حلالیت

محلول در کلروفرم و اندکی در اتر نفتی

چگالی

1.13 در 68 درجه فارنهایت

چگالی بخار

514 نسبت به هوا

دمای خود اشتعال

 324درجه سانتی‌گراد

گرمای هم‌جوشی

6.5 کیلوکالری در مول

نقطه انجماد

 71 درجه فارنهایت

دمای تجزیه

 760 درجه فارنهایت

نقطه ذوب

365 درجه فارنهایت

 

کاربرد TEA

تری اتانول آمین به خودی خود در هیچ نوع محصول خاصی استفاده نمی­ شود، اما تثبیت کننده و تنظیم کننده pH  را در همه چیز از لوازم آرایشی و عطرها گرفته تا مراقبت از مو و مراقبت از پوست خواهید یافت. روش تولید این ماده بسیار حساس است؛ زیرا یک اشتباه کوچک ممکن است جان انسان را به خطر بیندازد. اگر می خواهید با کاربردهای C6H15NO3 بیشتر آشنا شوید می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

همه چیز درباره انواع کاربردهای تری اتانول آمین

 

اهمیت روش تولید C6H15NO3

شیشه تری اتانول آمین

روش تولید تری اتانول آمین می­تواند اهمیت­ های بسیاری برای انسان­ ها داشته باشد. از جمله موارد زیر:

  سطوح pH را متعادل می­‌کند

یکی از مهم­ترین کاربردهای C6H15NO3 متعادل کردن pH فرمولاسیون­های آرایشی است. شناخته شده است که PH بالاتر و پایین­تر را خنثی می­ کند و اسیدیته و قلیایی بودن هر محصول را کاهش می­دهد. محصولات با سطح pH خنثی پوست را تحریک نمی­ کنند.

 امولسیفایر عالی

همچنین گفته می­شود که تری اتانول آمین  به امولسیون سازی مواد مختلف کمک می­کند، که یکی از دلایل اصلی استفاده از آن در کرم‌ها و سایر فرمولاسیون­های محصول است. امولسیون کردن فرآیند مخلوط کردن دو مایع غیرقابل اختلاط، عمدتاً یک مایع روغنی و غیر روغنی، برای تشکیل یک محصول همگن‌تر است. می­توان گفت یکی از مهم­ترین اهمیت روش تولید این ماده همین گزینه است. برای این فرآیند، شما به یک ماده شیمیایی نیاز دارید که با نگه داشتن هر دو مولکول در کنار هم به این فرآیند کمک کند.

عامل ضخیم کننده

دلیل دیگری که شما TEA را در لوسیون­ها و کرم­ها پیدا می­کنید، فواید آن به عنوان یک عامل غلیظ کننده است . بسیاری از فرمولاسیون­ها (مانند کرم­ ها و نرم کننده­ ها) برای به دست آوردن قوام ایده آل به غلیظ کننده نیاز دارند. هنگام انتخاب محصولات حاوی تری اتانولامین، ممکن است عوارض جانبی احتمالی این ماده را زیر سوال برده باشید.

 

انواع روش تولید این ماده شیمیایی

روش تولید TEA

اختراع حاضر به یک فرآیند پیوسته برای روش تولید تری اتانول آمین (TEA) مربوط می­شود که شامل موارد زیر است:

روش تولید تری اتانول آمین | مرحله سنتز چای

  •  با تماس مداوم آمونیاک با اکسید اتیلن در شرایطی که امکان تشکیل یک مخلوط واکنش شامل مونو را فراهم می ­کند. اثر تری اتانول آمین در دوز 0.5، 10 درصد برای C3A با C3S  و C2S ثابت شده است که تری اتانول آمین تبدیل C3A به هیدروآلومینات­های کلسیم شش ضلعی و دومی به هگزا هیدرات مکعبی را تسریع می ­کند.
  •  تشکیل اترینگیت نیز تسریع می­ شود، در حالی که این افزودنی به عنوان یک کند کننده در مراحل اولیه هیدراتاسیون فازهای سیلیکات عمل می­ کند. با این حال، پس از 1 روز، اثر تسریع کننده تری اتانول آمین بر روی CSS و P-C2S ظاهر می­شود. روش تولید تری اتانول آمین بسیار پیچیده است.
  • معرفی این افزودنی باعث طولانی شدن دوره القاء می­ شود. متعاقباً فازهای CSH با نسبت C/S زیاد و سطح ویژه تشکیل می‌شوند و مقدار Ca(OH)2 متبلور نشده افزایش می‌یابد. ظاهراً مکانیسم اثر تری اتانول آمین شامل تشکیل لایه­ هایی بر روی هیدروسیلیکات­ ها است.
  • همانطور که از داده ­ها مشاهده می­ شود، تری اتانول آمین وارد شده به سیمان در دوزهای مشابه منجر به کاهش سیستماتیک استحکام می­ شود، هر چه معنی دارتر باشد، محتوای آن بیشتر می­ شود. این نتیجه را می­ توان با تشکیل هیدروسیلیکات­های کلسیم بسیار پایه، کند شدن هیدراتاسیون C3S و تشکیل ساختار متخلخل­ تر سنگ سیمانی مرتبط دانست. مرحله بعدی از روش تولید تری اتانول آمین به شرح زیر می­ باشد.

روش تولید تری اتانول آمین | مرحله جداسازی مداوم آمونیاکی

 که از مخلوط واکنش نداده است. مشخصه این فرآیند به این صورت است که مخلوط خاصی از آلکانول آمین ­ها، شامل چای و از 0.5 تا 50 درصد وزنی حداقل یک دی آلکانول امین ثانویه، از مخلوط حاصل از مرحله دو تهیه یا جدا می­ شود و در آن TEA جدا می­ شود. اختراع حاضر همچنین مربوط به یک چای بی‌رنگ با خلوص بالا است که می­ تواند با فرآیند مطابق اختراع به دست آید و به ویژه مقاومت بالایی در برابر رنگ‌آمیزی دارد. روش تولید تری اتانول آمین به عنوان یکی از مهم­ترین مواد شیمیایی کاربرد بی­ نظیری در صنعت بهداشتی دارد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد تری اتانول آمین اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. این ماده که با نام ترولامین نیز شناخته می­ شود، یک ترکیب شیمیایی آلی روغنی، چسبناک و مایع با بوی ملایم آمونیاک است. مانند تمام اتانول آمین­ها، تری اتانول آمین نیز به طور انحصاری از واکنش اتیلن اکسید با آمونیاک اضافی تولید می ­شود. واکنش به آرامی انجام شده و توسط آب تسریع می­شود. در تمام فرآیندهای مرسوم، واکنش در فاز مایع رخ می­دهد.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

مطالب مرتبط:

تری اتیلن گلایکول

مونو اتیلن گلایکول

 

سوالات متداول

  • انواع روش تولید تری اتانول آمین به چه صورت است؟

از جمله روش تولید تری اتانول آمین میتوان به روش جداسازی مداوم آمونیاکی اشاره کرد.

  • قیمت خرید و فروش تری اتانول آمین به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان تری اتانول آمین که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید و فروش تری اتانول آمین مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *