وبلاگ

همه چیز درباره انواع روش تولید تری اتیلن گلایکول

همه چیز درباره روش تولید تری اتیلن گلایکول

تری اتیلن گلایکول با علامت اختصاری TEG و نام‌های تری گلیکول و تریژن شناخته می‌شود. این ترکیب یک مایع بی‌رنگ، کمی چسبنده و غیر فرار است که فرمول آن C6H14O4 می‌باشد. تری اتیلن گلایکول بیشتر به خاطر خاصیت رطوبت سنجی و امکان آن در رطوبت زدایی مایعات شناخته می‌شود. در ادامه به بررسی انواع روش تولید تری اتیلن گلایکول می‌پردازیم.

 

معرفی تری اتیلن گلایکول

این ماده ترکیبی ویسکوزیته بالایی دارد. همانطور که از این نام این ماده پیداست، این محصول از ترکیب دو ماده به نام دی اتیلن گلیکول و اتیلن تشکیل شده است. این ماده شیمیایی، یک مایع با غلظت است که کاربردهای گسترده‌ای در بخش‌های مختلف صنعت دارد و به همین علت در بازار جهانی بسیار تقاضای بالایی دارد که حدود نیمی از این بازار جهانی مربوط به کشورهای آسیایی است. احتمالا با توجه به میزان تقاضای بالای تری اتیلن گلایکول دوست دارید با اهمیت و روش تولید تری اتیلن گلایکول آشنا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ماده شیمیایی، ادامه مطلب را دنبال کنید.

 

اهمیت تولید تری اتیلن گلایکول

کاربرد اصلی تری اتیلن گلایکول مربوط به کیفیت رطوبت سنجی آن است. خاصیت رطوبت سنجی تری اتیلن گلایکول می‌تواند رطوبت هوا را جذب کند. تری اتیلن گلایکول یک حلال است و به علت خاصیت هیگروسکوپی و جذب مایعات، کاربرد دارد. از تری اتیلن گلایکول می‌توان به عنوان یک عامل آبگیری برای خطوط لوله گاز طبیعی استفاده کرد که در آن آب را قبل از متراکم شدن از گاز خارج می‌کند. سپس تری اتیلن گلایکول را می‌توان به طور مداوم مورد استفاده مجدد قرار داد، البته باید محصول جانبی بنزن باید با دقت دفع شود. این یک فرآیند مهم به شمار می‌رود زیرا از انجماد گاز جلوگیری می‌کند و حمل و نقل گاز را آسان تر می‌کند.

یکی دیگر از عوامل مهم تولید تری اتیلن گلایکول این است که می‌تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده ملایم استفاده شود. به دلیل سمیت کم، خواص ضد میکروبی و بوی کم تری اتیلن گلایکول، اغلب برای ضدعفونی هوا در مناطق آلوده که امکان استفاده از ضدعفونی کننده‌های قوی وجود ندارد استفاده می‌شود. با توجه به این خاصیت ضدعفونی کنندگی و خاصیت آب زدایی، تری اتیلن گلایکول یک عامل رطوبت گیر مطلوب در واحدهای تهویه مطبوع است.

شما می‌توانید مقاله انواع روش تولید مونو اتانول آمین را مطالعه کنید.

 

انواع روش تولید تری اتیلن گلایکول

روش تولید تری اتیلن گلایکول

آشنایی شما با انواع روش تولید تری اتیلن گلایکول چقدر است؟ آیا با مزایا و معایب تری اتیلن گلایکول آشنا هستید؟! ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی تری اتیلن گلایکول را می‌دانید؟ در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • در روش تولید تری اتیلن گلایکول با استفاده از فرایندهای شیمیایی که در دمای بالا انجام می‌شود و تری اتیلن گلایکول را با میزان خلوص بالا تولید می‌کند.
 • اگر بتوان به طور ساده روش تولید تری اتیلن گلایکول که به طور تجاری انجام می‌شود را شرح دهیم باید گفت که این عمل در واکنش اکسیداسیون اتیلن در دمای بالا و در کنار یک کاتالیزور انجام می‌شود. کاتالیزوری که در این فرایند مورد نیاز است اکسید نقره نام دارد.
 • پس از این فرایند تولید اکسید اتیلن (ethylene oxide) می‌توان در عمل هیدراسیون مونو، دی، تری و تترا اتیلن گلایکول را تولید کرد. در ادامه فرآیند باید هر کدام از این ترکیبات شیمیایی حاصل در این فرایندمانند منواتیلن گلایکول و دی اتیلن گلایکول و یا TEG را جدا کنید تا به یک ترکیب نهایی مورد نظر دست پیدا کنید.
 • در روش تولید تری اتیلن گلایکول در داخل کشور این ترکیب شیمیایی را با خلوص بالا به دست می‌آورند که در نهایت با توجه به کیفیت بالای آن در صنایع مختلف استفاده می‌شود.
 • در روش تولید تری اتیلن گلایکول چه در صنعت و چه در روش تجاری، این ماده، محصول نهایی اکسیداسیون اتیلن همراه با یک کاتالیزور و در دمای بالا حاصل می‌شود. بعد از فرآیند هیدراسیون اتیلن اکسید سه ماده مونو (MEG)، دی (DEG) و تری (TEG) از اتیلن گلایکول به وجود می‌آید. دیگر ترکیب گلایکولی که در این مرحله به وجود می‌آید، تترا اتیلن گلایکول است.

 

خرید تری اتیلن گلایکول

خرید تری اتیلن گلایکول

در هنگام خرید تری اتیلن گلایکول باید چند نکته را به خاطر داشته باشید.

 • این ماده غیر قابل اشتعال است و در صورت تماس این ماده با چشم باید به مدت چندین دقیقه چشم‌ها را با آب شست‌. بهتر است برای جلوگیری از تماس تری اتیلن گلایکول با چشم باید از عینک‌های ایمنی استاندارد استفاده کرد.
 • در صورت خوردن تری اتیلن گلایکول باید بدانید این ماده روی اعصاب مرکزی تاثیر گذار است و سبب گیجی و منگی می‌شود. در صورت خوردن این ماده باید معده را شست و شو داد.
 • این ماده که در ضد یخ ماشین استفاده می‌شود، به علت مزه شیرینی که دارد به اشتباه خورده می‌شود. همچنین به خاطر داشته باشید که تری اتیلن گلایکول را از دسترس حیوانات دور نگه دارید چون ممکن است به عنوان یک منبع غذایی خورده شود.
 • در صورت مصرف میزان خاصی از تری اتیلن گلایکول مرگ تدریجی رخ می‌دهد و اندام‌های بدن به صورت خودکار و در عرض 72 ساعته از رده خارج می‌شوند.
 • چنانچه فردی به اشتباه این ماده را مصرف کرد باید با خوراندن الکل خوراکی (اتیل الکل)، اثر سمی بودن آن را خنثی کرد. چون الکل با اتیلن گلایکول برای جذب شدن در بدن رقابت خواهد کرد و جلوی جذب آن را خواهد گرفت.
 • در صورت تماس تری اتیلن گلایکول با پوست، باعث سوزش آن می‌شود. در صورت تماس این ماده شیمیایی با پوست باید با آب فراوان پوست را شستشو داد. در صورت سوزش شدید باید به پزشک مراجعه کنید.
 • بنابراین حتما در هنگام خرید تری اتیلن گلایکول برای جلوگیری از تماس پوستی از دستکش، لباس کار استفاده کنید. تری اتیلن گلایکول در هنگام سوختن بخارهای سمی تولید می‌کند. در صورت استنشاق این ماده باید به هوای آزاد منتقل کرد.
 • به خاطر داشته باشید در نگهداری این ماده در دمای بالا باعث تخریب تری اتیلن گلایکول می‌شود. بنابراین در هنگام نگهداری این ماده شیمیایی دمای محل ذخیره را کنترل کنید. دمای محل نگهداری تری اتیلن گلایکول نباید بیشتر از 49 درجه سانتی‌گراد باشد و باید در ظروف آلومینیومی و غیر خورنده باشد و در هنگام حمل و نقل آن کمترین تماس ممکن را با هوا داشته باشد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع روش تولید تری اتیلن گلایکول توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع روش تولید تری اتیلن گلایکول چگونه است؟

از جمله انواع روش‌های تولید این ماده می‌توان به روش تولید تری اتیلن گلایکول با استفاده از فرآیندهای شیمیایی که در دمای بالا انجام می‌شود، اشاره کرد که این روش، تری اتیلن گلایکول را با میزان خلوص بالا تولید می‌کند.

قیمت خرید و فروش تری اتیلن گلایکول به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان تری اتیلن گلایکول که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه تری اتیلن گلایکول مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *