وبلاگ

بررسی و معرفی انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول 1401

بررسی و معرفی انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول (DEG)،  که فرمول آن (HOCH2CH2)2O است، یک مایع بی‌رنگ،  بی‌بو، سمی با طعم شیرین است. دی اتیلن گلایکول را می‌توان در آب، الکل، اتر، استون و اتیلن گلیکول ترکیب کرد. به طور کلی باید گفت دی اتیلن گلایکول  یک حلال پرکاربرد است. دی اتیلن گلایکول از نظر خواص مشابه MEG (مونو اتیلن گلیکول) است، اما DEG نقطه جوش، ویسکوزیته و وزن مخصوص بالاتری دارد. MEG ماده اولیه ای است که در تولید الیاف پلی استر، رزین‌های PET، آلکیدها و پلی استرهای غیراشباع، پلی یورتان‌ها و نرم کننده‌ها استفاده می‌شود. در ادامه به انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول می‌پردازیم.

 

معرفی دی اتیلن گلایکول

این یک مایع محلول در آب است. نقطه جوش آن 245 درجه سانتیگراد و در بسیاری از حلالهای آلی محلول است. دی اتیلن گلایکول را می‌توان از هیدرولیز جزئی اکسید اتیلن تولید کرد. با توجه به شرایط، مقدار متفاوتی از دی اتیلن گلایکول و گلیکول‌های مرتبط به وجود  می‌آید. حاصل فرآیند دو مولکول اتیلن گلیکول است که با یک پیوند اتری به هم وصل شده است. در این روش تولید اتیلن گلایکول به عنوان یک محصول مشترک با اتیلن گلیکول و تری اتیلن گلیکول به دست میاید. در ادامه شما با اهمیت و انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول آشنا خواهید شد.

 

ویژگی‌های دی اتیلن گلایکول

فرمول شیمیایی دی اتیلن گلایکول  C4H10O3 ، جرم مولی آن 106.12 گرم بر مول، نقطه ذوب منفی 10.45 درجه سانتی گراد، نقطه جوش در حدود 244 الی 245 درجه سانتی گراد، نقطه اشتعال پذیری 227 درجه سانتی‌گراد و دانسیته آن 1.118 گرم بر سانتی متر مکعب است. از نام‌های دیگر این ترکیب میتوان اتیلن دی گلایکول، اکسی بیس اتانول،  اکسی دی اتانول و دی هیدروکسی دی اتیلن اتر اشاره کرد.

 

اهمیت تولید دی اتیلن گلایکول

اهمیت تولید روش تولید دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول یک ترکیب صنعتی مفید است که در بسیاری از محصولات مصرفی یافت می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به ضد یخ، مایعات ترمز هیدرولیک، برخی جوهرهای لنت تمبر، خودکارهای توپی، حلال‌ها، رنگ‌ها، پلاستیک‌ها، فیلم‌ها و لوازم آرایشی اشاره کرد. دی اتیلن گلایکول با توجه به طعم شیرینی دارد معمولا به صورت تصادفی یا عمدی خورده می‌شود. دی اتیلن گلایکول قابلیت تبدیل شدن به ترکیبات سمی در بدن را دارد. دی اتیلن گلایکول و محصولات جانبی سمی آن ابتدا سیستم عصبی مرکزی (CNS)، سپس قلب و در نهایت کلیه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مصرف مقدار خاصی از آن می‌تواند باعث مرگ شود.

 

روش‌های تولید و استفاده از دی اتیلن گلایکول

در روش تولید دی اتیلن گلایکول در نتیجه واکنش‌های هیدرولیز در چند مرحله تولید می‌شود. در واکنش‌های هیدرولیز اتیلن اکساید به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود و این ترکیب به همراه مخلوطی از سایر گلایکول‌‌ها به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. از جمله محصولات جانبی آن مونو اتیلن گلیکول و تری اتیلن گلیکول را میتوان نام برد.

 

انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول

انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول

روش اول تولید دی اتیلن گلایکول

یک روش تولید دی اتیلن گلایکول؛ واکنش آب و اتیلن اکسید است که با هیدرولیز جزیی اتیلن اکسید و با توجه به شرایط انواع گلایکول‌‌ها تولید می‌شود.  همچنین شما میتوانید این ترکیبات را در فرآیند تقطیر خالص سازی کنید. این روش تولید دی اتیلن گلایکول در پتروشیمی مارون و اراک انجام می‌شود و  بزرگ‌ترین تولید کننده این روش ترکیب آمریکا است.

روش دوم تولید دی اتیلن گلایکول

باید بدانید که تولید دی اتیلن گلایکول با توجه تقاضا و تولید مونواتیلن گلیکول (MEG) انجام می‌شود. زیرا دی اتیلن گلایکول محصول جانبی این فرآیند تولید است. می‌توان گفت این فرآیند تولید شامل اکسیداسیون اتیلن در دمای بالا همراه یک کاتالیزور اکسید نقره است. سپس اتیلن اکسید هیدراته شده تا دی اتیلن گلایکول با مونواتیلن گلیکول و تری اتیلن گلیکول به عنوان محصولات مشترک تولید شود. در صنایع شیمیایی سعی می‌شود در این فرآیند تولید مونواتیلن گلیکول حداکثر میزان را دارد، در نهایت باید گفت دی اتیلن گلایکول یک محصول جانبی بسیار مفید است.

روش سوم تولید دی اتیلن گلایکول

معمولا دی اتیلن گلایکول با روش هیدرولیز جزئی اتیلن اکسید است که با توجه به شرایط مقدار دی اتیلن گلایکول متفاوت است. دی اتیلن گلایکول از ترکیب دو اتیلن به وجود می‌آید که با یک پیوند به هم وصل شده اند. یعنی دی‌اتیلن گلایکول همراه با مونو اتیلن گلایکول و تری اتیلن گلایکول تولید می‌شود.

 

خرید دی اتیلن گلایکول

همانطور که اشاره کردیم یکی از مشخصات و ویژگی‌های دی اتیلن گلایکول سمی بودن آن می‌باشد. اولین بار سمیت DEG در سال 1937 کشف شد ولی اطلاعات موجود جهت اثر آن بر روی انسان محدود و ناکافی است. برخی از کارشناسان خبره، میزان دز سمی برای دی اتیلن گلایکول را 0.14 میلی گرم در کیلوگرم وزن بدن می‌دانند. در ضمن میزان بین 1 تا 1.63 گرم بر کیلوگرم وزن بدن را سمی و خطرناک می‌دانند. با توجه به این مورد شرکت‌ها و کارخانجات دارویی و غذایی حق استفاده از این ماده را در محصولات و فرایند خود ندارند. حتی خیلی کشورهای دنیا؛  قوانین بسیار سخت گیرانه و محکمی درباره استفاده از دی اتیلن گلایکول را دارند. نشانه‌های مسمومیت با دی اتیلن گلایکول شامل تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال است.

در هنگام خرید دی اتیلن گلایکول چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

بعد از خرید دی اتیلن گلایکول بهتر است به نکاتی دریاره نگهداری آن توجه کنید. انبارهای نگهداری و ذخیره مخازن و بسته‌های دی اتیلن گلایکول باید خشک و خنک باشد و از منابع تولید حرارت یا جرقه دور باشد. همچنین، حتماً انبارها به سیستم تهویه مجهز کنید. باید توجه کرد که درنتیجه سوختن دی اتیلن گلایکول ترکیباتی نظیر کربن دی اکسید و کربن مونوکسید تولید می‌شوند. استفاده کنندگان از این ترکیب باید حتما در هنگام کار از لباس کار، دستکش و ماسک ایمنی استفاده کنند.

بهتر است بدانید که اگر در هر روش تولید دی اتیلن گلایکول با پوست دست یا چشم تماس داشته باشد، علائمی مانند تحریک، سوزش و التهاب شدید بروز خواهد کرد. تنفس بیش از اندازه این ترکیب باعث بروز مسمومیت‌های کبدی، کلیه‌ها و در نهایت منجر به مرگ افراد می‌گردد. همچنین امکان بروز برخی از نشانه‌های عصبی اولیه و افسردگی، اغما و کاهش فشار خون خفیف نیز وجود دارد. اثر مسمومیت دی اتیلن گلایکول در بازه زمانی 1 روزه تا دو هفته بروز پیدا می‌کند و هرچه از زمان مسمومیت بگذرد، زمان بیشتری برای متابولیسم با مواد دیگر بدن دارد و در نهایت عوارض مسمومیت شدیدتر خواهد بود.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

 

سوالات متداول

انواع روش تولید دی اتیلن گلایکول چیست؟

در روش تولید دی اتیلن گلایکول در نتیجه واکنش‌های هیدرولیز در چند مرحله تولید می‌شود. در واکنش‌های هیدرولیز اتیلن اکساید به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود و این ترکیب به همراه مخلوطی از سایر گلایکول‌‌ها به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. از جمله محصولات جانبی آن مونو اتیلن گلیکول و تری اتیلن گلیکول را میتوان نام برد.

قیمت خرید و فروش دی اتیلن گلایکول به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان دی اتیلن گلایکول که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه دی اتیلن گلایکول مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *