وبلاگ

بررسی انواع راه و روش تولید سود پرک

بررسی انواع روش تولید سود پرک

سود پرک همچنین به عنوان لیمو یا سود سوزآور شناخته می­‌شود، همچنین یک پایه فلزی سوزاننده است. روش تولید سود پرک می­‌تواند بسیار پیچیده باشد. خرید سود پرک عمده به طور گسترده در بسیاری از صنایع، عمدتاً به عنوان یک پایه شیمیایی قوی در ساخت خمیر و کاغذ، منسوجات، آب آشامیدنی و مواد شوینده استفاده می‌­شود. تولید جهانی در سال 1998 حدود 45 میلیون تن بود. سود پرک همچنین رایج‌­ترین پایه مورد استفاده در آزمایشگاه‌­های شیمیایی است که می­‌تواند تعداد زیادی کاتیون را آزمایش کند. تجزیه‌ و تحلیل غیر آلی کیفی و همچنین برای تهیه محیط­‌های قلیایی برای برخی واکنش‌­هایی که به آن نیاز دارند.  سود پرک به آرامی با شیشه واکنش می­‌دهد و سیلیکات سدیم را تشکیل می­‌دهد. بنابراین اتصالات شیشه‌­ای و شیرهای متوقف کننده در معرض NaOH تمایل به یخ زدن دارند. در ادامه در رابطه روش تولید سود پرک بحث می­‌کنیم.

 

معرفی سود پرک

ذخایر بزرگی از سود پرک (سنگ نمک) در بسیاری از نقاط جهان یافت می‌­شود. این رسوبات تقریباً کلرید سدیم خالص هستند و غالباً چندین صد متری (برخی تا 3000 متر عمق دارند) با درزهایی به ضخامت 30 متر تا 500 متر عمق دارند. آن‌ها از دریاهای به دام افتاده در دوره تریاس، 200 میلیون سال پیش، تبخیر شدند. به عنوان مثال، در اروپا، دریاها ذخایری را تولید کردند که از چشایر، لنکشایر، استافوردشایر و کلیولند در بریتانیا تا لهستان امتداد دارند. آن‌ها همچنین در سراسر ایالات متحده، به ویژه در لوئیزیانا و تگزاس یافت می­‌شوند. تصور می­‌شود که تقاضای جهانی برای نمک حدود 350 میلیون تن در سال است. روش تولید سود پرک تحت تاثیر مواد می­‌تواند متفاوت باشد.

بررسی ویژگی‌های سود پرک

سود پرک به عنوان ماده خام در تعدادی از صنایع از جمله صنایع شیمیایی، خودروسازی، تصفیه آب و غذا و نوشیدنی استفاده می­‌شود. با توجه به در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن آن نسبت به جایگزین­‌های آن، به عنوان یکی از ترکیبات شیمیایی ترجیحی مورد استفاده برای کنترل اسیدیته و حذف فلزات سنگین از آب در نظر گرفته می‌­شود. سود پرک همچنین در تولید کاغذ استفاده می­‌شود که در آن به حل کردن ترکیبات ناخواسته موجود در خمیر چوب کمک می­‌کند. به طور مشابه، به جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ در طول فرآیند بازیافت کاغذ کمک می­‌کند. در بخش‌­های بعدی به فرآیند روش تولید سود پرک می‌­پردازیم.

شما می‌توانید مقاله استفاده از تری اتانول آمین برای پوست را مطالعه کنید.

 

اهمیت تولید سود پرک

سود پرک یک ترکیب سمی معدنی است که به طور گسترده در ساخت محصولات مختلف روزانه برای مصارف صنعتی و خانگی استفاده می­‌شود.

 

خواص اساسی سود پرک

انواع روش تولید سود پرک

نام ترکیب معدنی از خواص فیزیکی و شیمیایی سود پرک گرفته شده است که در تماس با سطوح مختلف از جمله پوست، کاغذ، منسوجات و سایر مواد آلی بسیار خورنده است. در زمینه‌­های فنی، این ماده را سود سوزآور نیز می‌­نامند که استفاده از آن به حوزه زندگی، صنعت گسترش می­‌یابد.

خواص فیزیکی سود پرک

روش تولید سود پرک از نظر خواص فیزیکی بسیار می‌­تواند مفید باشد. با توجه به خواص فیزیکی خود یک معرف جامد سفید رنگ است که در دمای بالاتر از 322 درجه ذوب می­‌شود. با رطوبت سنجی قوی مشخص می­‌شود. هنگام تعامل با هوا، به دلیل جذب فعال بخارآب، گسترش می­‌یابد. هنگام تعامل با آب، حل می­‌شود و به دلیل تشکیل هیدرات، گرما آزاد می­‌شود.

خواص شیمیایی هیدروکسید سدیم

هنگام تعامل با هوا، هیدرات‌­هایی از ترکیبات مختلف را تشکیل می­‌دهد که با گرم شدن، شروع به تجزیه می­‌کنند. این ماده در ترکیب با محلول‌­ها به خوبی تجزیه می­‌شود و خواص قلیایی را از خود نشان می­‌دهد.

به راحتی با برخی از مواد از جمله موارد زیر، تجزیه می‌شود:

  1. اسیدها
  2. اکسیدها و هیدروکسیدهای اسیدی و آمفوتریک
  3. هالوژن­‌ها

انواع روش تولید سود پرک

انواع روش تولید سود پرک

انواع روش تولید سود پرک چندین روش دارد که متداول­‌ترین آن‌ها به شرح زیر می‌­باشد:

تولید سود پرک با روند لوویگ

فرآیند لوویگ برای تهیه سود پرک به تشکیل فرات سدیم (Na 2 Fe 2 O 4 ) بستگی دارد که سپس با آب تجزیه می­‌شود. مشروبات الکلی سودا با اکسید آهن مخلوط می­‌شوند و جرم آن تا خشک شدن تبخیر می‌­شود و در حرارت قرمز روشن معمولاً در یک کوره گردان کلسینه می­‌شود. با کلسینه کردن، واکنشی بین کربنات سدیم و اکسید آهن ایجاد می‌­شود، دی‌اکسید کربن خارج می­‌شود و فرات سدیم در کوره باقی می‌­ماند. توده با آب سرد شسته می‌شود تا تمام مواد محلول از بین برود. این روش تولید سود پرک بسیار بر پایه اصول می‌­باشد.

سپس با دمای 90 آب کنید C  از فرات سدیم عبور می­کند، که توسط آن تجزیه می­شود، سود پرک تشکیل می­شود، و اکسید آهن بازسازی می­شود. آخرین به فرآیند کلسینه بازگردانده می­شود. اکسید آهن مورد استفاده یک سنگ‌آهن طبیعی، بسیار تمیز و عاری از سیلیس یا ناخالصی­های دیگر است که با کلسینه کردن یک هیدروکسید آهن رسوب داده شده به خوبی با این فرآیند سازگار نیست، زیرا باعث می­شود که یک محصول به سختی مایع شود.

تولید سود پرک با روش کارمایکل

یکی دیگر از روش تولید سود پرک روش کارمایکل می­‌باشد. در دستگاه کارمایکل از دیافراگم آزبست آغشته به سیمان پرتلند استفاده می‌­شود. دیافراگم به صورت افقی بر روی کاتد در پایین سلول قرار دارد. بالای آن یک زنگ برای جمع آوری هیدروژن منتشر شده است. روی آند یک توری از میله­‌های مسی پوشیده شده با لاستیک سخت قرار دارد که از طریق آن نقاط پلاتین به داخل آب نمک فرو می‌­روند. این آند در بالای سلول معلق است و کلر آزاد شده تنها به صورت لحظه­‌ای با مایع در تماس است.

محلول نمک به داخل سلول در بالا، در جریان سریع قطرات وارد می­‌شود در حالی که مخلوط سود سوزآور و نمک به طور مداوم از پایین جریان می­‌یابد. عرضه آب نمک به قدری تنظیم می­‌شود که ماده سوزآور تشکیل شده در کاتد قبل از اینکه زمان انتشار در مایع داشته باشد، خارج می­‌شود. محلول استخراج شده از سلول حاوی حدود 20 درصد سود سوزآور است. حدود 75 درصد نمک تجزیه می‌­شود. واکنش در دمای حدود 80 درجه سانتی‌گراد در بالای سلول نزدیک آند انجام می‌­شود، در حالی که ناحیه اطراف کاتد تا حد امکان خنک نگه داشته می­‌شود. روش تولید سود پرک در این دو روش بسیار می­‌تواند به شما کمک نماید.

 

خرید و فروش سود پرک

خرید سود پرک عمده در سر تا سر فروشگاه‌­های کشور در جریان می­‌باشد. قیمت این مواد در فروشگاه‌­ها چندان تفاوتی با یکدیگر ندارند، اما برای اطمینان بیشتر برای اصالت مواد با مشاوران ما در تماس باشید تا در رابطه با قیمت و جزئیات خرید و فروش سود پرک بیشتر آشنا شوید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع روش تولید سود پرک توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

روش‌های تولید سود پرک عمده به چه صورت است؟

برای تولید سود پرک عمده می‌توان به دو روش لوویگ و کارمایل اشاره کرد.

قیمت خرید و فروش سود پرک عمده به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان سود پرک عمده که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه سود پرک عمده مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *