وبلاگ

معرفی انواع روش تولید مخلوط زایلن

انواع روش تولید مخلوط زایلن یا زایلین

مخلوط زایلن در تولید طیف وسیعی از محصولات استفاده می‌شود و به همین منظور مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان قرار گرفته است. ترکیبات زایلن در شیمی، دندانپزشکی و همچنین در صنایع لاستیک، چرم و چاپ استفاده بسیاری می‌شود. طی دهه‌های گذشته، تحول بزرگی در تکنولوژی تولید زایلن وجود داشته و پیشرفت‌های زیادی در تولید موثر همراه با مزیت‌های اقتصادی و عملیاتی برای تولیدکنندگان صورت گرفته است. اما این ماده چگونه تولید می‌شود؟ در این مقاله می‌خواهیم درباره انواع روش تولید مخلوط زایلن و ویژگی‌های آن و همچنین نحوه تهیه و خرید این ماده مهم صحبت کنیم.

معرفی مخلوط زایلن

زایلن‌ها مخلوط دومین محصول معطر مهم از نظر مصرف جهانی برای تولید مواد شیمیایی هستند که پس از بنزن اما جلوتر از تولوئن قرار دارند. این ماده به صورت ماده‌ای خوش‌بو، بی‌رنگ و اشتعال‌پذیر می‌باشد. منظور از اصطلاح زایلن‌های مخلوط، مخلوطی از چهار ایزومر با فرمول شیمیایی یکسان است که به چهار مورد یعنی پارا زایلن، ارتو زایلن، متا زایلن و اتیل بنزن اطلاق می‌شود. اغلب از آن به عنوان زایلین یا زایول نام برده می‌شود. زایلین حلال اغلب حاوی درصد کمی اتیل بنزن است. روش تولید مخلوط زایلن ممکن است در برخی از محصولات مصرفی (مانند پوشش‌ها، مواد تمیزکننده، مواد شیمیایی، مواد کشاورزی، سوخت و صنعت) به کار برده شود.

 

انواع مخلوط زایلن به چه صورت است؟

انواع مخلوط زایلن به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد، مخلوط زایلن یا زایلین به صورت چند نوع متفاوت است که در ادامه به بیان ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها همراه با روش تولیدی مخلوط زایلن می‌پردازیم.

پارا زایلن | یکی از انواع مخلوط زایلن

یک هیدروکربن معطر می‌باشد که یکی از سه ایزومر دی متیل بنزن است. تمام ایزومرهای زایلن بی‌رنگ و به شدت قابل اشتعال می‌باشند. پارا زایلین، ماده اولیه شیمیایی مهمی می‌باشد که در سنتز مقیاس وسیع پلیمرهای مختلف به کار می‌رود. این ماده در صنعت دارای طیف وسیعی از کاربردها می‌باشد. به طور خاص، یک جز در تولید اسید ترفتالیک برای پلی استرهایی مانند پلی اتیلن ترفتالات می‌باشد و ممکن است برای تولید پاریلین به طور مستقیم پلیمری شود.

متا زایلین |‌یکی از انواع مخلوط زایلن

یک هیدروکربن معطر می‌باشد. این ماده، یکی از سه ایزومر دی متیل بنزن یا روش تولید مخلوط زایلن است که در مجموع به عنوان زایلن شناخته می‌شود. تمام ایزومرهای زایلن بی‌رنگ و به شدت قابل اشتعال هستند. بیشترین کاربرد متا زایلن در تولید اسید ایزوفتالیک می‌باشد که به عنوان مونومر کوپلیمر کننده برای تغییر خواص پلی اتیلن ترفتالات استفاده می‌شود. تبدیل متا زایلین به ایزوفتالئیک اسید، مستلزم اکسیداسیون کاتالیزوری است. متا زایلن همچنین به عنوان ماده اولیه در ساخت 2 و 4-زایلین، 2 و 6-زایلین و همچنین طیف وسیعی از مواد شیمیایی با حجم کمتر استفاده می‌شود و اکسیداسیون ایزوفتالونیتریل می‌دهد.

رتو زایلین یا اورتو زایلن |‌ یکی از انواع مخلوط زایلن

هیدروکربنی معطرمی باشد. اورتو زایلین مایع، قابل اشتعال، کمی روغنی و بی رنگ است. با ترک خوردن نفت تولید می شود، که توزیع ترکیبات معطر، از جمله ایزومرهای زایلین را فراهم می کند. متا زایلن به ارتو زایلن تبدیل می شود. اورتو زایلین تا حد زیادی در تولید فتالیک انیدرید استفاده می شود که پیش ماده بسیاری از مواد، داروها و سایر مواد شیمیایی است.

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

ویژگی‌های مخلوط زایلین به چه صورت است؟

زایلن ماده‌ای است که به صورت مایع یا گاز بی‌رنگ و خوش‌بو و به طور طبیعی در نفت، ذغال سنگ و قیر چوب یافت می‌شود. زایلین مخلوط، یک مایع هیدروکربنی معطر، بی‌رنگ و قابل اشتعال با بوی شیرین است که ترکیبی از ایزومرهای مختلف زایلن مانند متا زایلن، پارا زایلن، ارتو زایلن و اتیل بنزن می‌باشد. این ماده در آب نامحلول بوده و با اکسیدکننده‌های قوی و اسید‌های قوی واکنش می‌دهد. زایلن برای پوست، چشم‌ها و مجاری تنفسی تحریک کننده است، به همین منظور، هنگام استفاده از آن، بایستی احتیاط کرده و از تجهیزات ایمنی مانند عینک ایمنی، دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی و ماسک مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنید. اثرات حاد زایلین هنگام تنفس مانند سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و استفراغ گزارش شده‌اند.

 

معرفی انواع روش تولید مخلوط زایلن

این ماده با روش‌های مختلفی تولید می‌شود، اما نفت منبع اصلی تولید مخلوط زایلن است. با این حال، حجم زیادی از زایلن‌های به صورت مخلوط تولید شده در طی پالایش نفت جدا نمی‌شوند، بلکه در جریان پالایشگاه برای استفاده در استخر بنزین به‌عنوان افزایش‌دهنده مقدار اکتان رها می‌شوند.

شما می‌توانید مقاله طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل را مطالعه کنید.

 

اهمیت تولید مخلوط زایلن

اهمیت تولید مخلوط زایلن

 روش تولید مخلوط زایلن دارای اهمیت می‌باشد. از آن جهت که دارای کاربردهایی مهم می‌باشد که در ادامه برای فهم بیشتر در رابطه با اهمیت مخلوط زایلن به بیان کاربرد های آن می پردازیم:

  • استفاده کردن زایلین به عنوان حلال در صنایع چاپ، لاستیک، رنگ و چرم
  • از حلال‌های مهمی است که اجزای اصلی نفت خام محسوب می‌شود.
  • ماده خام برای تولید اتیل بنزن می‌باشد.
  • شستشو دادن تجهیزات حمل و نقل شامل تمیز کردن داخل کامیون‌ها، ریل‌های راه آهن، ظروف چند وجهی مخازن هواپیما، ظرف رنگ‌های قدیمی
  • استفاده کردن در دندان پزشکی، آزمایشگاه بافت شناسی برای پردازش بافت، رنگ آمیزی و پوشش لغزش
  • استفاده کردن در در صنعت تولید پوشش‌های ضد آب و لوله‌های خط انتقال

نکته مهمی که در رابطه با مخلوط زایلن باید به آن توجه شود!

عمده مصرف مخلوط زایلن جهان مربوط به تولید ایزومرهای مختلف زایلن یعنی پارازایلن، ارتوزایلن و متازایلن می‌شود که به ترتیب در تولید ترفتالیک اسید، فتالیک اسید و ایزوفتالیک اسید کاربرد دارند. کاربردهای دیگر این محصولات به تولید کردن پلاستیزرهای پی‌وی‌سی و کوتینگ سطوح پلی‌استری، رزین‌های پلی‌اتیلن ترفتالات است.

 

قیمت و خرید مخلوط زایلن

نکته مهمی که باید در هنگام خرید مخلوط زایلن در نظر بگیرید این است که باید در انتخاب خود در خرید دقت کنید تا خریدی راحت و با اطمینان خاطر را داشته باشید که ما برای راحتی و رضایتمندی شما این امکان را فراهم کرده و با تماس با شماره تماس های مربوطه و زدن روی لینک زیر با ما ارتباط برقرار می‌کنید تا خریدی راحت را تجربه کنید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

سخن پایانی

در این مقاله به انواع روش تولید مخلوط زایلن پرداختیم. شما می‌توانید برای خرید و سفارش انواع مواد شیمیایی از طریق شرکت پتروپارسان اقدام کنید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع روش تولید مخلوط زایلن به چه صورت است؟

این ماده با روش‌های مختلفی تولید می‌شود، اما نفت منبع اصلی تولید مخلوط زایلن است. با این حال، حجم زیادی از زایلن‌های به صورت مخلوط تولید شده در طی پالایش نفت جدا نمی‌شوند، بلکه در جریان پالایشگاه برای استفاده در استخر بنزین به‌عنوان افزایش‌دهنده مقدار اکتان رها می‌شوند.

قیمت خرید مخلوط زایلن به چه صورت است؟

باتوجه به کاربردهای فراوان مخلوط زایلن که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه مخلوط زایلن مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *