وبلاگ

بررسی انواع روش تولید مونو اتانول آمین

بررسی انواع روش تولید مونو اتانول آمین

ترکیب شیمیایی مونو اتانول آمین یا اتانول آمین، با نماد اختصاری MEA است. بسیاری از مشتقات مونو اتانول آمین در اطراف ما وجود دارد. باید گفت اتانول آمین‌ها یک گروه از الکل آمینه هستند. انواع اتانول آمین شامل مونو اتانول آمین، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین است‌. یک گروه از ترکیبات آنتی‌ هیستامین هم به عنوان اتانول آمین هستند. دیمن هیدرینات، کلرفنوکسامین، دیفن هیدرامین تعدادی از این ترکیبات هستند. مونو اتانول آمین خواص الکل‌ها و آمین‌ها را با هم دارد. بنابراین می‌توان گفت که با هر دو گروه عاملی واکنش می‌دهند. در ادامه به بررسی انواع روش تولید مونو اتانول آمین می‌پردازیم.

 

معرفی مونو اتانول آمین

این محصولات می‌توانند به عنوان آمین آلکیل‌های واسطه وارد فرآیند شده و با اسید‌ها برای تشکیل نمک و صابون وارد فرآیند شوند. مونو اتانول آمین، آب و دی اکسید کربن را از هوا جذب می‌کند و به هر نسبتی می‌تواند با آب و الکل‌ها مخلوط شود. در ضمن نقطه انجماد این ماده شیمیایی با اضافه کردن آب به آن به مقدار زیادی کم می‌شود‌. در ادامه مطلب با کاربردهای مونو اتانول آمین و انواع روش تولید مونو اتانول آمین آشنا خواهید شد.

 

اهمیت تولید مونو اتانول آمین

اهمیت تولید مونو اتانول آمین

مونو اتانول‌ آمین در ساخت آلکانولامیدها، به دلیل واکنش آن با اسید چرب یا روغن نارگیل کاربرد دارد. همچنین این ماده شیمیایی در بخش‌‌های دیگر صنعتی مانند شوینده‌ها، روغن‌ روان کننده، لوازم آرایشی و بهداشتی و  محصولات مراقبت شخصی کاربرد دارد. در ساخت جوهر پرینت برای کنترل pH آن و در صنعت رنگرزی و نساجی هم قابل استفاده است. در ادامه مطلب می‌توانید با خواص مونو اتانول آمین بیشتر آشنا شوید.

 • نام: اتانول آمین
 • فرمول: C۲H۷NO
 • جرم مولکولی: ۰.۸ گرم بر مول
 • دانسیته: ۱.۰۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب
 • نقطه جوش: ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد
 • نقطه ذوب: ۱۰.۳ درجه سانتی‌گراد
 • شکل ظاهری: بوی مونو اتانول آمین شبیه به آمونیاک است.
 • حلالیت در آب: محلول
 • ماده مونو اتانول آمین یک شیمیایی چسبناک است.
 • این ماده در متیل الکل، گلیسیرین و استون قابل حل است.
 • مونو اتانول آمین، باعث خوردگی در فلزاتی همانند آهن، آلومینیوم، روی، مس، برنز و برنج می‌شود.
 • مونو اتانول آمین حلال آب، بنزن، اتر و کربن تترا کلراید است.
 • این ماده شیمیایی قابلیت جذب رطوبت را دارد و با دی اکسید کربن هوا واکنش می‌دهد.
 • مونو اتانول آمین با نور قابل تجزیه است.
 • این ماده شیمیایی در مجاورت هوا اکسید می‌شود و رنگ آن زرد و یا قهوه ای می‌شود.
 • ماده شیمیایی مونو اتانول آمین، ویسکوزیته بالایی دارد.

 

تاریخچه روش تولید مونو اتانول آمین

یک شیمیدان فرانسوی به نام چارلز آدولف ورتز، در سال 1860 برای اولین بار توانست از فرآیند بین ماده اتیلن کلرو هیدرین و آمونیاک که محلول در آب، اتانول آمین تولید کند. در اواخر قرن نوزدهم با این روش تولید مونو اتانول آمین انجام شد. قبل از این زمان، روش درستی برای تقطیر و جداسازی بین این مواد انجام نشده بود. از سال 1930 به بعد ترکیبات اتانول آمین به شکل تجاری در بازار عرضه شد و از سال 1945 به بعد، این روش تولید مونو اتانول آمین به میزان انبوه رسید و از آن زمان روش، تولید مونو اتانول آمین در سراسر جهان گسترده شد. کشور ما ایران نیز سهم زیادی در بین تولیدکنندگان مونو اتانول آمین دارد.

 

معرفی انواع روش تولید مونو اتانول آمین

معرفی انواع روش تولید مونو اتانول آمین

روش تولید مونو اتانول آمین در داخل و هم در خارج از کشور انجام می‌شود‌. بنابراین، بهتر است بدانید در هنگام خرید مونو اتانول آمین ماده داخلی و خارجی در بازار وجود دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت ماده شیمیایی خارجی بیشتر از مونو اتانول آمین ایرانی است. یک روش تولید مونو اتانول آمین به این شکل است که باید دو ماده شیمیایی آمونیاک و اتیلن دی اکسید (به صورت محلول آبی) را با هم ترکیب کنید تا با هم واکنش دهند. محصول نهایی این فرآیند مونو اتانول آمین و تری اتانول آمین و دی اتانول آمین هستند. به وسیله استکیومتری مقدار هر کدام از این آمین‌ها قابل کنترل و تنظیم است. در هنگام انجام این روش برای تولید اتانول آمین، دما بسیار بالا می‌رود و امکان اشتعال وجود دارد. بنابراین حتما باید این روش تولید مونو اتانول آمین در یک محیط مناسب و ایمن انجام شود.

شما می‌توانید مقاله انواع روش تولید سود مایع را مطالعه کنید.

 

خرید و فروش مونو اتانول آمین

گفتیم که مونو اتانول آمین یکی از ترکیبات مهم شیمیایی است که به صورت گسترده در تولید انواع مواد شوینده کاربرد دارد. به طور مثال مونو اتانول آمین در پرداخت چوب استفاده می‌شود. این  ماده که یک ترکیب آلی است که با ویسکوزیته بالایی که دارد بسیار آبدوست هست. فرمول شیمیایی مونو اتانول آمین H2NCH2CH2OH است و به شکل طبیعی هم وجود دارد و یکی از اجزای تشکیل دهنده لسیتین نیز هست.  همچنین؛ می‌توان از مونو اتانول آمین به عنوان یک ترکیب حد واسط برای تشکیل نمک و صابون نیز کاربرد دارد. تبخیر این ماده در دمای اتاق اتفاق می‌افتد.

در مواقع خرید مونو اتانول آمین و استفاده از آن، چه نکاتی باید رعایت شود؟

چند نکته درباره تماس مونو اتانول آمین در تماس با پوست وجود دارد که بهتر است به آن‌ها توجه کنید.

 • از آنجایی که این ماده شیمیایی جزو مواد خورنده پوست هست جذب و تماس بلند مدت با پوست، باعث آسیب زدن به آن می‌شود و روی کلیه و کبد هم تاثیر گذار است.
 • استنشاق بخار مونو اتانول آمین باعث آزار سیستم تنفسی می‌شود.
 • در صورت خوردن این ماده شیمیایی باعث تحریک سیستم گوارشی و آسیب دهان، گلو و مری و معده می‌شود.

 

قیمت خرید مونو اتانول آمین به چه صورت است؟

عمده بازار جهانی این ماده شیمیایی در دست کشور آمریکا است. به طوری که نصف مونو اتانول آمین بازار جهانی به این کشور اختصاص دارد. بعد از کشور آمریکا، کشورهای اروپای غربی و آسیا بیشترین سهم مونو اتانول آمین را دارند و بیشتر از یک چهارم مونو اتانول آمین در صنعت متالوژی کاربرد دارد. قیمت مونو اتانول آمین، به عوامل زیادی بستگی دارد. خلوص شیمیایی یکی از عوامل موثر در قیمت آن است. مونو اتانول آمین با خلوص بیشتر، قیمت بالاتری دارد. دیگر عوامل موثر در قیمت این ماده شیمیایی نرخ ارز، و شرکت تولید کننده این محصول است. وزن بسته‌های مونو اتانول آمین نیز در قیمت ماده تأثیر می‌گذارد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع روش تولید مونو اتانول آمین توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع روش تولید مونو اتانول آمین چیست؟

روش تولید مونو اتانول آمین به این شکل است که باید دو ماده شیمیایی آمونیاک و اتیلن دی اکسید (به صورت محلول آبی) را با هم ترکیب کنید تا با هم واکنش دهند.

قیمت خرید و فروش مونو اتانول آمین به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان مونو اتانول آمین که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه مونو اتانول آمین مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *