وبلاگ

نکات مهمی درباره انواع روش تولید پرکلرین

آشنايي با انواع روش توليد پركلرين

ممکن است روش تولید پرکلرین یکی از سوال‌های مهم هر شخصی که در ارتباط با این ماده است، باشد. چرا که پرکلرین به عنوان یک ترکیب شیمیایی کاربردی در حوزه گندزدایی و صنایع مختلفي مانند خشک شویی میباشد. براي دريافت پاسخ اين سوالتان و سوالات ديگر در خصوص اين ماده شيميايي با ما همراه باشيد.

آشنایی کلی با پرکلرین

هیپوکلریت کلسیم یا پرکلرین یک ترکیب شیمیایی معدنی می‌باشد که سمی، تحریک کننده پوست و ضد عفونی کننده است. پرکلرین، با نام‌های پودر کلر و یا هیپوکلریت کلسیم با فرمول شیمیایی Ca(ClO)2 ، با خاصیت اکسندگی قوی می‌باشد. این ماده شیمیایی سفید رنگ با درجه خلوص 60 درصد، به شکل پودری یا گرانولی در بازار عرضه می‌شود.

پركلرين به شكل پودري و گرانولي

 

اهمیت آشنایی با روش تولید پرکلرین

 

پرکلرین که در پودر سفید کننده استفاده می‌شود، در بسیاری از صنایع مانند صنعت نساجی، صنایع کاغذ سازی، صنایع تصفیه آب و غیره، کاربرد دارد و روش تولید پرکلرین هم متفاوت است. زمینه های کاربرد متعدد، این محصول را به ماده شیمیایی محبوب تبدیل ساخته است، که در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است:

  • باید گفت پرکلرین، یکی از بهترین مواد برای گند زدیی آب است که البته بیشترین استفاده از روش تولید پرکلرین، در صنعت تصفیه آب می‌باشد.
  • پرکلرین در گروه موادی همچون گاز کلر، هیپوکلریت سدیم، دی اکسید کلر و کلرامین قرار می‌گیرد. این گروه از مواد می‌توانند در سطح بسیار پر سرعتی برای میکروب کشی مورد استفاده قرار بگیرند و در مقابل باکتری‌ها، ویروس‌های مختلف و قارچ‌ها بسیار کاربردی هستند. این  عملکرد ترکیبات کلر دار هنوز به شیوه درستی درک نشده است. دانشمندان معتقدند که این ترکیبات به دلیل توانایی در اکسیداسیون پروتئین‌ها، مهار فعالیت آنزیمی و واکنش با اسید نوکلئیک‌ها، عملکرد ضد میکروبی و ضدعفونی دارند.
  • بهتر است بدانید که علت بیماریهای واگیردار روده‌ای؛ مانند وبا به خاطر موجودات بسیار ریز و ذره بینی در آب می‌باشد که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. شما این موجودات ریز را از طریق خوردن آب، سبزی، میوه آلوده و یا تغذیه در ظروف الوده وارد بدن خود می‌کنید و بیمار می‌شوید. یکی از راه‌های جلوگیری از بیماری‌های واگیردار روده‌ای، ضد عفونی کردن آب‌های آشامیدنی، میوه و سبزیجات با محلول ضدعفونی کننده پرکلرین است‌.
  • با وجود تنوع مواد شیمیایی همچون سفید کننده و کلر که برای ضدعفونی کردن در بازار وجود دارد، بدون شک پرکلرین، بهترین گزینه است . علت این امر به خاطر پایداری بالای آن است که مصرف‌ کنندگان ترجیح می‌دهند، از این ماده شیمیایی استفاده کنند.
  • می‌توان از روش تولید پرکلرین در تولید یک کپسول آتش نشانی جامد، نیز استفاده کرد. ترکیب آن شامل هیپوکلریت کلسیم هیدراته با حداقل دو نمک معدنی هیدراته می‌باشد.
  •   این ترکیب برای تجزیه گلایکول‌ها، اسیدهای هیدروکسی کربوکسیلیک و اسید‌های کتو برای تولید آلدهیدهای اسیدهای کربوکسیلیک هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • در واکنش هالوفرم برای تولید کلروفرم نیز استفاده از هیپوکلریت کلسیم کاربرد دارد. پرکلرین را می‌توان در اکسیداسیون تیول و سولفید در سنتز آلی استفاده کرد و با این کار، بوی کمتری استشمام می‌شود.

اهميت آشنایی با روش تولید پرکلرین

تری اتانول آمین چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

 

طریقه مصرف پرکلرین

حال که با اهمیت استفاده از پرکلرین، آگاه شدید؛ نیاز است تا نحوه مصرف آن را نیز بدانید. از آنجایی که این ترکیب شیمیایی در آب و در دمای بالا تجزیه می‌شود، طی فرایند تجزیه، گاز کلر و اکسیژن تولید می‌شود. بنابراین برای استفاده از آن، باید 100 گرم از آن را با یک لیتر آب مخلوط کنید تا ترکیبی با 6.5 درصد کلر موثر ایجاد شود. در ادامه مطلب با روش تولید پرکلرین آشنا خواهید شد‌.

 

انواع روش تولید پرکلرین

پرکلرین در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد و به شیوه‌های مختلفی قابل تولید می‌باشد. چارلز تنت و چارلز مکینتاش، در اواخر قرن هجدهم یک روش تولید پرکلرین اختراع کردند. در طول جنگ جهانی اول، از این روش برای ضدعفونی کردن سنگرها و زخم‌های شدید استفاده می‌شد. در حالت کلی باید گفت دو فرآیند کلسیمی و سدیمی، روش تولید پرکلرین است که واکنش‌های آن به شکل زیر می‌باشد:

  • فرآیند کلسیمی: 2Ca(OH) + 2Cl2 ⇒ Ca(ClO)2 + CaCl2 + 2H2O
  •  فرآیند سدیمی: CaCl2 + 2NaClO → 2NaCl + Ca(ClO)2

پرکلرین از طریق واکنش آهک هیدراته با یکی از نمک‌های کلسیم همچون کلرید کلسیم سنتز می‌شود. آهک هیدراته، به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده قوی، نقش مهمی در روش تولید پرکلرین دارد.

تولید پرکلرین با کلرزنی شیرآهک آغاز می‌شود که شامل سوسپانسیون هیدروکسید کلسیم در آب یا در برخی موارد ترکیبی از هیدروکسید کلسیم و اشکال اساسی هیپوکلریت کلسیم است. البته روش دوم از مواد ثانویه بازیابی می‌شود.در طول فرایند ساخت دوغاب پرکلرین، کلر با شیر آهک، همراه با هیدروکسید سدیم، در یک فرآیند چند مرحله ای ایجاد می‌شود که در نهایت با فیلتراسیون و خشک کردن، گرانول‌های پرکلرین حاصل می‌گردد.

 

خرید و فروش پرکلرین

پرکلرین تولید شده در بازار ایران در بشکه‌های 30 و 70 کیلوگرمی آماده می‌شود. در صورت دلخواه می‌توانید خرید و فروش پرکلرین را به راحتی با یک تماس با مجموعه پتروپارسان انجام دهید. در این صورت اگر فرصت کافی برای خرید مواد شیمیایی ندارید در زمان شما صرفه‌جویی می‌شود.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

به خاطر داشته باشید که این مواد همانند دیگر مواد شیمیایی می‌تواند خطراتی داشته باشد به همین منظور بهتر است تا با نحوهی نگهداری و نکات ایمنی را جهت جلوگیری از هر خطری آشنا شوید.

خريد پركلرين با بهترين قيمت

روش نگهداری درست پرکلرین

به دلیل حساسیتی که پرکلرین در برابر گرما و رطوبت دارد باید بشکه‌های پرکلرین در جای خشک و خنک نگهداری شود و در روش تولید پرکلرین هم به این نکته توجه کرد. همچنین، توجه داشته باشید که نگهداری پرکلرین در آفتاب و یا محیط گرم، خطر انفجار را در پی دارد.

بشکه‌های پرکلرین را نباید همراه با مواد بودار و قابل اشتعال مانند: بنزین، نفت، گازوئیل یا سموم کشاورزی به خصوص سم فسفر و یا مواد ضدعفونی کننده مانند کرئولین قرار داد. انبار مخصوص نگهداری پرکلرین باید دارای تهویه مناسب باشد. کف محل نگهداری پرکلرین هم باید از جنس مقاوم در برابر رطوبت باشد. بشکه‌های حمل پرکلرین را باید روی صفحات چوبی که در فاصله 10 سانتیمتر از کف انبار فاصله دارند، قرار داد.

 

سخن آخر

در این مقاله به مواردی همچون روش تولید پرکلرین و اهمیت آشنایی با آن پرداختیم. همچنین با توجه به اهمیت حفظ سلامت شما عزیزان، نکاتی در خصوص نحوه نگهداری ایمن این ماده شیمیایی گفته شد که توصیه می‌کنیم حتما آن‌ها را مدنظر قرار دهید. در صورت نیاز به پرکلرین هم میتوانید با متخصصان ما در ارتباط باشید.

منبع: pubchem

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

آیا پودر پرکلرین برای سبزیجات هم کاربرد دارد؟

 بله، برای ضدعفونی کردنپ سبزیجات هم می‌توان از پرکلرین استفاده کرد.

نحوه استفاده از پودر پركلرين و روش تولید پرکلرین چیست؟

100 گرم در یک لیتر آب را مخلوط كرده و محصول قابل استفاده می‌باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *