وبلاگ

روش تولید کاغذ + ماده اساسی در اين فرآيند

روش توليد كاغذ

شاید به این موضوع فکر کرده باشید که چرا امروزه با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و الکترونیکی شدن خدمات، روش تولید کاغذ اهمیت دارد و از آن در بسیاری از حوزه ها استفاده می شود؟

برای پاسخ به این سوال باید به این نکته توجه کنیم که کاغذ مهم ترین فرآورده چوب است و هنوز در خیلی از کشورها از کاغذ برای خدمات اداری و رسمی استفاده می شود. در اصل کاغذ ماده ای بسیار کاربردی است که از آن علاوه بر تولید کتاب و دفتر، بسته بندی و در برخی از موقعیت ها به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شود. در ادامه به بررسی تاریخچه و فرآیند روش تولید کاغذ می پردازیم و همچنين به كاربرد مونو اتیلن گلیکول در اين زمينه خواهيم پرداخت.

تاریخچه روش تولید کاغذ

اختراع و دسترسی به روش تولید کاغذ یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عواملی است که در پیشرفت انسان در زمینه علم و تمدن نقش مهمی ایفا کرده است. بشر قبل از کشف و ساخت زبان نوشتاری، به حکاکی اشکال روی سنگ ها و یا دیوارهای غار می پرداخت، که امروزه از آن ها به عنوان کتیبه یاد می شود.

نخستین روش تولید کاغذ توسط شخصی چینی به نام تاسی لون ارائه شد. این نحوه تولید کاغذ بعدها شامل تغییراتی شد و به سرزمین های مجاور راه یافت. از زمان گذشته تا به امروز کاغذ بهترین و مناسب ترین وسیله برای نوشتن بوده است. توسط این محصول اطلاعات ذخیره و جمع آوری شده و از نسل های قبلی به نسل های بعدی منتقل می شود.

تاریخچه روش تولید کاغذ

کاغذ چیست؟

روش تولید کاغذ به این شکل است که از الیاف گیاهی استفاده می‌شود. این الیاف معمولا از درختان چوبی مانند نیشکر، سرو، سوسن و… بدست می‌آید. در فرآیند تولید کاغذ، الیاف گیاهی با یکدیگر ترکیب و به صورت صفحاتی تشکیل می‌شوند. در واقع یک دسته الیاف گیاهی است که خشک شده و به هم فشرده شده اند و معمولا به عنوان برگه‌های کاغذی شناخته می‌شوند.

مراحل و انواع روش تولید کاغذ

روش تولید کاغذ شامل چند مرحله مهم است که به بررسی آن ها می پردازیم.

تهیه مواد اولیه و جمع‌آوری چوب

در ابتدای روش تولید کاغذ نیاز به مواد اولیه داریم به همین منظور چوب درختان از جنگل‌ها یا مزارع، جمع‌آوری می‌شود. سپس چوب به اندازه کافی خشک شده و به بخش بعدی انتقال می‌یابد، مواد اصلی شامل چوب و آرد سلولز است. در صنعت کاغذسازی از چوب های مختلفی مانند سرو، سن، بلوط و … استفاده می‌شود. در صورت استفاده از آرد سلولز، سلولز از مواد گیاهی مانند ساقه‌ها و ساقه‌های غلات استخراج می‌شود.

برش چوب

چوب به قطعات کوچکتر برش داده می شود؛ سپس به سوزن‌ های بزرگی به نام کمد پالپ انتقال می‌یابد. مواد اولیه بعد از جمع ‌آوری، خرد می‌شوند تا به اندازه ‌ای که برای مراحل بعدی فرآیند کاغذسازی قابل استفاده باشند، برسند. در این مرحله، چوب یا ماده خرد شده به صورت الیافی برای تولید کاغذ آماده می‌شود.

پالپ‌ سازی

در این مرحله از روش تولید کاغذ با استفاده از فرایند شیمیایی یا مکانیکی، سلولز چوب از سایر مواد معدنی و اجزای غیرمورد نیاز جدا شده و به صورت پالپ درآمده و به مرحله بعدی منتقل می‌شود.

مراحل و انواع روش تولید کاغذ

سفید کردن

 پالپ سیاه رنگ را باید به رنگ سفید تبدیل کرد. برای این منظور، از فرایندهای شیمیایی مختلفی استفاده می‌شود. پالپ تهیه شده معمولا دارای رنگ و ذرات متراکم است. بنابراین، برای حذف رنگ از فرآیند سفید کردن پالپ استفاده می‌شود. این فرآیند می‌تواند شامل استفاده از مواد شیمیایی مانند کلر، دی‌اکسید کلر و پراکسید هیدروژن می باشد.

تولید کاغذ

در این مرحله، پالپ سفید شده به عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه استفاده می‌شود. روش تولید کاغذ سفید به این صورت است که خمیر چوب را با آب مخلوط می‏ کنند تا خمیر صاف و یک دست شود و سپس آن را در داخل ماشین تصفیه کننده می ‏ریزند، سپس خمیر از دستگاه عبور می‌کند و الیاف به طور یکنواخت در عرض ورق کاغذی که قرار است تشکیل شود، پخش می شود و نهایتا کاغذ تولید شده از دستگاه خارج می‌شود.

کاربرد مونواتیلن گلیکول در کاغذ سازی

يكی از زمينه های فروش مونو اتیلن گلیکول ساخت كاغذ است. مونواتیلن گلیکول یا MEG یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک ماده ی مرطوب کننده و پلاستیک ساز در فرآیند روش تولید کاغذ به کار می رود. مونواتیلن گلیکول در صنعت کاغذ سازی به عنوان یک عامل مهم در فرآیند پالپ کردن مواد خام مانند چوب و مواد سلولزی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ترکیب شیمیایی باعث افزایش انعطاف ‌پذیری فیبرهای سلولزی می‌شود و باعث کاهش نیروی لازم برای پالپ کردن مواد خام می‌شود.

همچنین MEG به عنوان یک ماده‌ی مرطوب‌کننده در فرآیند روش تولید کاغذ به کار می‌رود. این ترکیب شیمیایی باعث کاهش تراوایی آب در کاغذ می‌شود و باعث افزایش مقاومت کاغذ در برابر رطوبت می‌شود. بنابراین استفاده از MEG در صنعت کاغذ سازی باعث بهبود خواص کاغذ می‌شود و می‌تواند به عنوان یک ماده‌ی کمکی مهم در فرآیند روش تولید کاغذ به کار رود.

کاربرد مونواتیلن گلیکول در کاغذ سازی

سخن آخر

در این مطلب به بررسی فرآیند روش تولید کاغذ پرداختیم، کاغذ یکی از اصلی ترین و مهم ترین نیازهای بشر برای نگارش، ذخیره و انتقال اطلاعات می باشد. همچنین یکی از ترکیبات شیمیایی موثر در فرآیند روش تولید کاغذ، مونو اتیلن گلیکول است که شرکت بامداد پتروپارسان با بیش از 10سال سابقه پیشرو در زمینه تولید و بازرگانی مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی، محصولاتی با کیفیت بالا را به شما عرضه می کند.

منبع: thecraftaholicwitch

سوالات متداول

مواد اولیه تولید کاغذ چیست؟

ماده اصلی که کاغذ از آن ساخته می شود، چوب است. اما ممکن است در برخی از کارخانه ها، کاغذ از پنبه، نیشکر و مواد دیگر نیز ساخته می شود.

قیمت مونواتیلن گلیکول چقدر است؟

مونواتیلن گلیکول بسته به مقدار و حجم آن قیمت های متخلفی دارد. جهت اطلاع از قیمت به روز آن با ما تماس بگیرید.

مونو اتیلن گلیکول را از کجا می توان تهیه کرد؟

از شرکت های مرتبط با مواد شیمیایی و پتروشیمی می توان تهیه کرد که در این زمینه شرکت پتروپارسان محصولات با کیفیتی را به شما ارائه می کند.

  • کاربرد های دیگر مونواتیلن گلیکول چیست؟

ضدیخ، تولید پلیمر، خنک کننده، فایبرگلاس و…

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *