وبلاگ

انواع طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل

انواع طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل

آب اکسیژنه ماده بسیار ارزشمندی است که در مسائل بسیار زیادی کاربرد دارد. کاربرد اصلی پراکسید هیدروژن در تولید مواد شیمیایی، سفید کنندگی منسوجات و سفید کنندگی کاغذ کاربرد دارد. مقدار کمی در لوازم آرایشی و رنگ‌های مو استفاده می‌شود. بسیاری از افراد از آن به عنوان سفید کننده مو یاد می‌شود، در صورتی که کاربردهای گسترده‌ای دارد. آن را می‌توان در خانه درست کرد، اما باید روش‌ها و طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل را بدانید. برای ساخت صنعتی، در درجه اول با فرآیند اکسیداسیون که از هیدروژن و اکسیژن در آن استفاده می‌شود، تولید شده، سپس با فرآیندهای هیدرژناسیون و استخراج به اتمام می‌رسد.

 

معرفی آب اکسیژنه صنعتی

در نگاه اول، پراکسید هیدروژن در واقع از نظر فرمول شیمیایی بسیار شبیه به آب است. تفاوت آن نسبت به آب داشتن یک اکسیژن بیشتر است. این ماده معمولا در کارخانه تولید می‌شود. اما نوعی که غلظت پایین‌تر را دارد، در خانه نیز می‌توان ساخت. اگر غلظت آب اکسیژنه پایین باشد، مناسب برای مصارف خانگی است. اگر غلظت آن بالا باشد، مناسب مصارف صنعتی خواهد بود. چند نوع هیدروژن پراکسید و طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل برای تولید وجود دارد:

  • آب اکسیژنه خانگی
  • آب اکسیژنه صنعتی
  • آب اکسیژنه آزمایشگاهی

تهیه و تولید آب اکسیژنه به چه صورت است؟

پراکسید هیدروژن مایعی است که در در دمای اتاق بی‌رنگ است. کمی از آن در هوا وجود دارد. به راحتی به آب و اکسیژن تجزیه می‌گردد. یکی دیگر از ویژگی‌های آب اکسیژنه این است که عامل اکسید کننده در واکنش‌ها است و باعث احتراق خود به خود می‌شود. از غلظت 9 درصد آن برای کاربردهای دارویی استفاده می‌شوداین ماده آن قدر واکنش‌پذیر است که در غلظت‌های بالا می‌توان از آن به عنوان سوخت موشک استفاده کرد و حتی غلظت 35 درصد آن در حمل و نقل کاربرد دارد. نوعی که از آن در خانه استفاده می‌شود، فقط 3 درصد غلظت دارد و 97 درصد آن از آب تشکیل شده است. بیشتر هیدروژن پراکسید تولید شده در جهان از نوع صنعتی است و در کارخانه‌های بزرگ مواد شیمیایی ساخته می‌شود، از متان و گازهای طبیعی برای تهیه منبع هیدروژن بهره گرفته می‌شود. سپس در یک فرآیند کاتالیزوری تحت حرارت بالا یا اکسیژن واکنش نشان می‌دهد. این فرآیند انرژی بر است و به آسانی امکان‌پذیر نیست. به تجهیزات بزرگ و عرضه ثابت متان نیاز دارد. بنابراین برای مصارف کوچک و خانگی به صرفه نیست.

 

اهمیت استفاده از آب اکسیژنه

اهمیت استفاده از آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن پس از اتمام کاربرد و استفاده به آب و اکسیژن تجزیه می‌شود. بنابراین هیچ ماده جانبی یا سمی ندارد که به افراد یا محیط زیست آسیب بزند. این ویژگی شیمیایی منحصربه‌فرد آن را به ماده‌ای مهم و پایدار تبدیل می‌کند که می‌تواند جایگزین سایر مواد شیمیایی خطرناک و با پایداری پایین شود. اگر قصد تهیه و تولید آب اکسیژنه را در خانه دارید، به یاد داشته باشید که از آن روی زخم استفاده نکنید. این ماده به عنوان یک ضد عفونی‌کننده تقریبا منسوخ شده است، زیرا باعث تحریک پوست می‌شود. برای دانستن اهمیت آن و استفاده از طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل می‌توان در محصولات مراقبت شخصی مانند رنگ مو، خمیر دندان، دهان شویه‌ها و پاک‌کننده لکه استفاده کرد و آن را تهیه کرد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

اهمیت تولید آب اکسیژنه صنعتی

محصولات مبتنی بر هیدروژن پراکسید که توسط مصرف‌کنندگان برای مصارف خانگی خریداری می‌شوند، معمولا حاوی 3 درصد آب اکسیژنه هستند. برای استفاده از آن دستورالعمل روی جلد را دنبال کنید. استفاده از محصولات سفیدکننده دندان که کمتر از 0.1 تا 6 درصد پراکسید هیدروژن دارند، بی‌خطر تلقی می‌شوند. این محصولات معمولا رقیق شده هستند و برای استفاده خانگی بی‌خطر هستند. آب اکسیژنه در اشکال غلیظ‌تر به عنوان مثال غلظت 30 درصد، اگر به درستی استفاده نشود ممکن است خطرناک باشد.

 

انواع طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل

انواع طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل

می‌توانید آب اکسیژنه را در غلظت‌های متفاوت خریداری کنید. اگر می‌خواهید در خانه برای خودتان آب اکسیژنه تهیه کنید، باید نکاتی را رعایت کنید و طبق دستورالعمل‌ها پیش بروید. چند طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل برای تهیه آن وجود دارد که به شرح زیر هستند:

روش اول تهیه آب اکسیژنه در منزل

در این روش می‌توانید از فسفریک اسید و سدیم پراکسید استفاده کنید. 10 میلی لیتر فسفریک را در ظرف مخصوص بریزید و ظرف را درون ظرف حاوی یخ نگه دارید. بعد از مدتی که سرد شد، کمی از سدیم پراکسید را به ظرف مورد نظر اضافه کرده که پس از مدتی به هیدروژن پراکسید تبدیل می‌شود.

روش دوم تهیه آب اکسیژنه در منزل

این شکل از طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل به یک کپسول دی اکسید کربن و باریم پراکسید نیاز دارد. حدود 10 گرم از آن را درون لوله یا ارلن بریزید و آن را درون ظرف یخ نگه دارید. مقداری از دی اکسید کربن را به آن اضافه کنید. پس از مدتی اگر رسوب تولید شده را صاف کنید، هیدروژن پراکسید تولید می‌شود.

روش سوم تهیه آب اکسیژنه در منزل

این روش به مواد بیشتری نیاز دارد. می‌توانید از یخ، سدیم پراکسید، سدیم هیدروکسید، فسفریک اسید و سدیم دی هیدروژن فسفات استفاده کنید. برای کار ابتدا باید 40 میلی‌لیتر آب را به 5 گرم سدیم هیدروکسید اضافه کنید. 1 گرم سدیم پراکسید را پودر کرده و به محلول بدست آمده اضافه کنید. با دماسنج حرارت محیط را اندازه بگیرید و آن را به 1- درجه برسانید. پس از مدتی رسوبی تشکیل می‌شود که با صاف کردن آن می‌توان آب اکسیژنه را بدست آورد.

 

خرید آب اکسیژنه صنعتی

تولید این ماده در منزل می‌تواند شما را از رفتن به فروشگاه‌ها بی‌نیاز کند. طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل مزایا و روش‌های مختلفی دارد، اما نیاز به تهیه مواد اولیه آن است که ممکن است به راحتی در دسترس نباشند. همچنین برای استفاده صنعتی از آن باید به مقدار زیاد تهیه کرد که امکان تهیه آن در منزل نیست. برای خرید آب اکسیژنه صنعتی می‌توانید با ما تماس بگیرید و میزان دلخواه خود را در غلظت‌های مختلف سفارش دهید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

سخن پایانی

در این مقاله به طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل پرداختیم. شما می‌توانید برای خرید و سفارش انواع مواد شیمیایی از طریق شرکت پتروپارسان اقدام کنید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل چه روش‌هایی دارد؟

برای تولید و طرز تهیه آب اکسیژنه در منزل می‌توان از ۴ روش استفاده کرد که با استفاده از مواد اولیه انجام می‌شود.

قیمت خرید آب اکسیژنه صنعتی به چه صورت است؟

باتوجه به کاربردهای فراوان آب اکسیزنه صنعتی که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه آب اکسیژنه مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *