وبلاگ

همه چیز درباره طرز تهیه اسید استیک در خانه

همه چیز درباره طرز تهیه اسید استیک در خانه

اسید استیک به دلیل کاربرد گسترده، اهمیت بسیار زیادی دارد. این محلول در بسیاری از صنایع غذایی و پزشکی استفاده می شود. همچنین می توانید از آن به عنوان یک چاشنی غذایی استفاده کنید. خرید اسید استیک به صورت آماده مقرون به صرفه تر خواهد بود. با این حال در ادامه، طرز تهیه اسید استیک در خانه را شرح می دهیم.

 

معرفی اسید استیک

پیش از آنکه درباره طرز تهیه اسید استیک در خانه بدانید، باید درباره این ماده شیمیایی بیشتر بدانید. اسید استیک یکی از مهم ترین ترکیبات آلی در دنیا امروز است. این محلول که در خانواده اسید ها قرار می گیرد، برای مصارف صنعتی و خانگی استفاده می شود. اتانوئیک اسید یا جوهر سرکه از دیگر عنوان اسید استیک هستند. این محلول شیمیایی بی رنگ است و بوی بسیار تند و زننده ای دارد. اگر مقداری از طعم این اسید را تست کنید، متوجه شباهت آن به سرکه می شوید. به همین دلیل اسید استیک را ماده اصلی تولید سرکه می دانند. اتانوئیک اسید رقیق شده، در دسته اسید های سمی قرار نمی گیرد. به همین دلیل می توان از آن برای مصارف شخصی و خانگی نیز استفاده کرد.

 

اهمیت استفاده از اسید استیک

برای دانستن درباره طرز تهیه اسید استیک در خانه باید از اهمیت استفاده از اسید استیک بدانید. اسید استیک یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اسید های آلی به حساب می آید. در واقع میزان تقاضا جهانی برای این اسید، حدود ۷ میلیون تن در سال است. این امر نشان دهنده ضرورت استفاده از اسید اتانوئیک در تولید محصولات مختلف، خواهد بود. یکی از دلایل اهمیت این است را می توان کاربرد گسترده آن در دنیا پزشکی دانست. اسید استیک به عنوان یک محلول ضد باکتریایی شناخته می شود. از این جهت تاثیر چشمگیری در کاهش عفونت ها دارد. از سوی دیگر، اتانوئیک اسید برای جلوگیری از رشد قارچ و باکتری در دام ها موثر خواهد بود. این محلول به عنوان یک چاشنی غذایی و یک ضد عفونی کننده نیز کاربرد دارد.

 

راه های طرز تهیه اسید استیک در خانه

راه های طرز تهیه اسید استیک در خانه

جالب است بدانید که اسید استیک پس از بازیافت متانول ایجاد می شود. به طور کلی با سه روش می توان به اسید استیک دست پیدا کرد. نخستین روش، روش های صنعتی است که با دستگاه ها و تجهیزات گوناگون انجام می گیرد. در روش بعدی با استفاده از محصولات مصنوعی، می توان به تولید اسید استیک پرداخت. در روش آخر نیز، تخمیر برخی از باکتری ها موجب تولید اتانوئیک اسید می شود. این محلول آلی را می توان حتی در منزل نیز تهیه کرد. برای طرز تهیه اسید استیک در خانه به محلول های شیمیایی دیگری نیاز دارید. کارشناسان شما را در خرید مواد اولیه تولید اسید استیک راهنمایی می کنند.

تهیه اسید استیک | کربونیلاسیون متانول

کربونیلاسیون متانول یکی از جدید ترین روش های تولید اسید استیک در جهان است. امروزه به دلیل تولیدات بالای متانول، می توان اسید استیک فراوانی را نیز تولید کرد. برای تهیه اتانوئیک اسید با این روش به مونوکسید کربن و متانول نیاز خواهید داشت. این دو ماده در حضور کاتالیزوری به نام کربونیل فلزی، با یکدیگر واکنش نشان می دهند. البته انجام این روش در منزل به دلیل تخصصی بودن، بسیار دشوار است. به همین دلیل معمولا در کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تهیه اسید استیک | اکسیداسیون استالدئید

یکی دیگر از روش های تولید اسید استیک در خانه، اکسیداسیون استالدئید است. برای تهیه استالدهید می توانید از هیدراتاسیون استیلن کمک بگیرید. استالدهید یک جزء نفتی بسیار سبک است که در مجاورت با هوا آزاد، می تواند اتانوئیک اسید را تولید کند. این ماده در واکنش با اکسیژن، اکسید خواهد شد. در نتیجه اکسید استالدئید، پراکسید های تجزیه پذیری تولید می شوند.

پس از آن به یک ماده واسطه برای واکنش پراکسید ها نیاز دارید. بوتان، یکی از بهترین گزینه ها برای تجزیه پراکسید های استالدئید خواهد بود. در نهایت با انجام این واکنش و تجزیه پراکسید ها، اسید استیک تولید خواهد شد. البته این اکسیداسیون به کاتالیزور های مخصوصی نیاز دارد. کبالت و کروم، به عنوان بهترین کاتالیزور های این واکنش شناخته می شوند.

تهیه اسید استیک | تخمیر اکسیداتیو

یکی از دیگر راه های طرز تهیه اسید استیک در خانه، تخمیر برخی مواد غذایی است. مواد غذایی نظیر سیب زمینی، سیب، برنج و غلات، بهترین گزینه برای تهیه اتانوئیک اسید هستند. در این روش مواد خوراکی باید تخمیر شوند. سپس استوباکتر ها می توانند با مواد تخمیر شده واکنش نشان داده و اسید استیک را تولید کنند.

نکته حائز اهمیت در این روش، وجود اکسیژن به مقدار کافی است. در واقع باکتری های تولید کننده اسید استیک از طریق مواد الکلی، به اکسیژن نیاز دارند. در صورت نبود اکسیژن، اتانوئیک اسیدی نیز تولید نخواهد شد. پس از این مواد غذایی نام برده شده به حالت تخمیر در آمدند، باید در محیطی گرم نگهداری شوند.

تهیه اسید استیک | تخمیر بی هوازی

یکی دیگر از روش های طرز تهیه اسید استیک در خانه تخمیر بی هوازی است. در روش تخمیر بی هوازی، باکتری های بی هوازی با استفاده مواد قندی، اسید استیک تولید می کنند. در این روش نیازی به کاتالیزور ها یا واسطه ها نیست. از این جهت می توان بدون اتانول، به تولید اسید استیک پرداخت. جالب است بدانید که اتانوئیک اسید تولید شده توسط باکتری های بی هوازی، قدرت بیشتری نسبت به اسید تولید شده توسط استوباکتر ها، دارد. با این حال واکنش این باکتری ها با مواد قندی به آسانی صورت نمی گیرد. از این جهت واکشن استوباکتر ها و تخمیر اتانول برای تولید اسید اسید در خانه، ساده تر خواهد بود.

 

خرید اسید استیک

خرید اسید استیک

اهمیت و کاربرد گسترده اسید استیک بر هیچکس پوشیده نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد به تولید این محلول اسیدی در منزل پرداخته اند. با این حال بهتر است که این محلول را به صورت آماده از تولید کنندگان معتبر خریداری کنید. شرکت بامداد پتروپارسان، از جمله بزرگ ترین تولید کنندگان اسید استیک در ایران است. این شرکت با بیش از یک دهه فعالیت در این زمینه، باکیفیت ترین اسید استیک را در اختیارتان قرار می دهد. برای خرید این محلول حتما به کاربری مورد نظرتان توجه کنید تا بتوانید بهترین غلظت این اسید را بخرید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس:02143000910

 

نتیجه گیری

روش های طرز تهیه اسید استیک در خانه، نیاز به مهارت و دقت بالایی دارند. دلیل این امر، این است که اتانوئیک اسید یک محلول شیمیایی است و غلظت بالا آن خطرآفرین خواهد بود. برای تولید این اسید و خریداری آن با کارشناسان بامداد پتروپارسان در ارتباط باشید. مراجعه به وبسایت این مجموعه نیز راهی آسان برای خرید اسید استیک و سایر محلول های شیمیایی خواهد بود.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

 

سوالات متداول

طرز تهیه اسید استیک در خانه به چه صورت است؟

اسید استیک پس از بازیافت متانول ایجاد می شود. به طور کلی با سه روش می توان به اسید استیک دست پیدا کرد. نخستین روش، روش های صنعتی است که با دستگاه ها و تجهیزات گوناگون انجام می گیرد. در روش بعدی با استفاده از محصولات مصنوعی، می توان به تولید اسید استیک پرداخت. در روش آخر نیز، تخمیر برخی از باکتری ها موجب تولید اتانوئیک اسید می شود. این محلول آلی را می توان حتی در منزل نیز تهیه کرد. برای طرز تهیه اسید استیک در خانه به محلول های شیمیایی دیگری نیاز دارید.

قیمت خرید اسید استیک به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان اسید استیک که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید اسید استیک مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *