وبلاگ

نقش اسید نیتریک در کشاورزی 1401

بررسی نقش اسید نیتریک در کشاورزی

این روزها استفاده و فروش اسید نیتریک در کشاورزی رواج زیادی پیدا کرده و تبلیغ آن در شبکه های مجازی بسیار دیده می شود. گزارش ها حاکی از آن است که ایران بیشتر در نواحی گرم، خشک و گاه بیابانی قرار دارد و در این نواحی بیشتر خاک ها قلیایی بوده و یا به تدریج توسط آب هایی که دارای pH قلیایی هستند، قلیایی شده اند.

این موضوع باعث سفت یا کلسیفیه شدن خاک می شود. سپس نفوذپذیری خاک را کاهش داده و جذب عناصر مفید توسط ریشه گیاه را در خاک کاهش می دهد. امروزه یکی از اقداماتی که برای کاهش قلیایی خاک انجام می شود، استفاده از اسیدها مانند نیتریک اسید در سیستم های آبیاری و کودهای شیمیایی برای کاهش pH خاک و افزایش بهره‌وری در سیستم کشاورزی می باشد. در ادامه به بررسی نقش اسید نیتریک در کشاورزی می‌پردازیم.

معرفی انواع کاربردهای اسید نیتریک

پیش از دانستن نقش اسید نیتریک در کشاورزی باید درباره کاربردهای اسید نیتریک به صورت کلی بدانیم. اسید نیتریک کاربردهای فراوارنی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در تولید اسید سلطانیک برای جداسازی و بازیافت فلزات با ارزش مانند طلا
  • تولید کودهای شیمیایی مانند اوره و…
  • به عنوان یک اکسید کننده قوی در ساخت موشک
  • عامل تجزیه و جداسازی در فرآیندهای شیمیایی
  • در تولید مواد آلی حاوی نیتروژن مانند نایلون
  • در صنعت چاپ
  • تولید الکترولیت

در ابتدا به فواید استفاده از اسید در خاک می‌پردازیم و سپس به بررسی نقش اسید نیتریک در کشاورزی میپردازیم.

كاربرد نيتريك اسيد

فواید استفاده از اسیدها در خاک

یکی از موارد موثر در نفوذ پذیری برای آب و هوا در خاک، میزان سختی و درصد رس آن می‌باشد. به این صورت که هر چه مقدار رس خاک بیشتر باشد، نفوذ پذیری کاهش می‌يابد. اين در حاليست كه گياه برای رشد مناسب نیاز به هوای کافی و آب دارد. همچنین زمانی که مقدار رس خاک زیاد باشد، پس از گذر زمان و عبور آب از لایه‌های بالایی و رسیدن به ریشه خاک، همان جا محبوس می‌گردد. چرا که گذر از لایه‌های پایینی دشوارتر بوده!

همین موضوع سبب پوسیدن ریشه گیاه به علت آب زیاد و در نهایت آسیب به فراورده‌های کشاورزی می‌گردد. برای اصلاح میزان نفوذ پذیری خاک رس راه های فراوانی موجود است که به کار گیری اسید،  یکی از موارد اقتصادیست. در واقع اینجاست که نقش اسید نیتریک در کشاورزی مطرح می‌گردد.

علاوه بر این موارد برای کاهش بازیته خاک هم می‌توان اسیدها را به کار گرفت. البته نه هر اسیدی! در حالت کلی استفاده از اسید در کشاورزی موجب اصلاح خاک و ایجاد مانعی برای رشد عوامل بیماری‌زای خاکی می‌گردد.

نقش اسید نیتریک در کشاورزی

یکی از کاربردهای مهم اسید نیتریک استفاده از آن در کشاورزی است. اما نقش اسید نیتریک در کشاورزی به چه صورت است؟ بخش عمده اسید نیتریک در تولید نیترات آمونیوم که ماده اصلی در تهیه کودها شیمیایی است، استفاده می شود. نیتروژن یک ریز مغذی ضروری برای رشد گیاه می باشد. برای تنظیم اسیدیته آب آبیاری و خاک اطراف ریشه گیاه در محدوده 5.6 تا 7.5 تا 7.5 متناسب با آنیون های کربنات و بی کربنات می توان از اسیدنیتریک استفاده کرد. هنگامی که pH خاک بالا باشد، با افزایش اسید نیتریک می توان آن را کاهش داد، اسید نیتریک به دلیل داشتن نیتروژن، علاوه بر کاهش pH، منبع غذایی برای گیاه نیز محسوب می شوند. همچنین هنگامی که pH آب آبیاری بالا باشد، می توان با افزایش اسید آن را کاهش داد.

مواردی کاربردی و نقش اسید نیتریک در کشاورزی

خرید اسید نیتریک به چه صورت است؟

پس از دانستن نقش اسید نیتریک در کشاورزی باید بدانیم که خرید و فروش آن به چه نحوی انجام می‌شود؟ اسید نیتریک یا جوهر نمک ماده ای قدرتمند می باشد که کاربردهای بی شماری دارد. این ماده در فروشگاه های مختلفی به فروش می رسد و یکی از این فروشگاه های معتبر سایت فروشگاهی بامدادپتروپارسان می باشد. اسید نیتریک در این فروشگاه در بسته بندی های 2.5-5-20 و تانکرهای 1000 لیتری با کیفیت عالی و قیمت مناسب به خریداران عرضه می شود. بنابراین برای استفاده از اسید نیتریک در کشاورزی می توانید محصولی با کیفیت و خلوص بالا را به صورت آنلاین از این فروشگاه خریداری کنید.

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

جمع‌بندی

در این مطلب در مورد نقش اسید نیتریک در کساورزی اطلاعاتی در اختیارتان قرار دادیم. بنابراین میتوان گفت که نقش اسید نیتریک در کشاورزی به گونه ای است که نیتروژن یک ریزمغذی مورد نیاز برای رشد گیاه است، افزودن اسید نیتریک رقیق به زمین های زیر کشت باعث افزایش بهره وری کشاورزان و تولید محصولات با کیفیت می شود. در pH قلیایی، یون‌های کلسیم و منیزیم پس از ترکیب با بی‌کربنات رسوب می‌کنند و غلظت عناصر غذایی کلسیم و منیزیم در سیستم‌های کود آبیاری کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از این امر می توان از اسید نیتریک برای تنظیم pH استفاده کرد.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

نقش اسید نیتریک در کشاورزی به چه صورت است؟

نیتروژن یک ریزمغذی مورد نیاز برای رشد گیاه است، بنابراین میتوان گفت که نقش اسید نیتریک در کشاورزی به گونه ای است که افزودن اسید نیتریک رقیق به زمین های زیر کشت باعث افزایش بهره وری کشاورزان و تولید محصولات با کیفیت می شود. در pH قلیایی، یون‌های کلسیم و منیزیم پس از ترکیب با بی‌کربنات رسوب می‌کنند و غلظت عناصر غذایی کلسیم و منیزیم در سیستم‌های کود آبیاری کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از این امر می توان از اسید نیتریک برای تنظیم pH استفاده کرد.

قیمت خرید و فروش اسید نیتریک به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان اسید نیتریک که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه خرید و فروش اسید نیتریک مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *