وبلاگ

شناخت 18 مورد از کاربردهای دی اتیلن گلایکول

کاربردهای دی اتیلن گلایکول

 ساده‌ترین عضو خانواده ترکیبات آلی گلیکول، مونو اتیلن گلیکول است. دی اتیلن گلایکول به راحتی در زیست تجزیه می‌شود. در ادامه مطلب با انواع کاربردهای دی اتیلن گلایکول بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی دی اتیلن گلیکول

ساختار شیمیایی دی اتیلن گلیکول

این ماده، یک نوع ترکیب آلی می‌باشد و کاربردهای دی اتیلن گلایکول فراوان است. اگر بخواهیم این ماده را بررسی کنیم، مایعی شفاف ، بی‌رنگ، بی‌بو، کمی چسبناک وسمی با طعم شیرین است. دمای اشتعال دی اتیلن گلیکول 124-224 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. بدین گونه که در صورت حضور شعله این دما کاهش می‌یابد.

این ماده شیمیایی دارای فرمول شیمیایی C4H10O3 است که از چهار اتم کربن، ده اتم هیدروژن و سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. دی اتیلن گلایکول (DEG) در آب و بسیاری از ترکیبات آلی دیگر محلول است و با نام‌های دی گلیکول و DEG 2,2-Oxydiethanol نیز شناخته می‌شود.

تری اتیلن گلایکول چیست و چه کاربردی دارد؟

تولید دی اتیلن گلیکول نیاز به هیدرولیز جزئی اکسید اتیلن دارد که حجم متفاوت از دی اتیلن گلایکول و سایر گلیکول‌ها را تولید می‌کند. دی اتیلن گلایکول (DEG) از مونو اتیلن گلیکول (MEG) تولید می‌شود و محصول جانبی واکنشی است که مونو اتیلن گلیکول (MEG) تولید می‌کند. از واکنش شیمیایی بین اکسیداسیون اتیلن با آب در دماهای بسیار بالا با حضور اکسید نقره به عنوان کاتالیزور، مونو اتیلن گلیکول (MEG) و دی اتیلن گلایکول (DEG) تولید می‌شود.

اهمیت آشنایی با کاربردهای دی اتیلن گلایکول

DEG یک محصول ترکیبی شیمیایی شفاف، بی‌رنگ، بدون بو و با طعم شیرین به شکل مایع است که به طور گسترده در صنایع شیمیایی و پتروشیمی در سراسر جهان کاربردهای دی اتیلن گلایکول مطرح است. دی اتیلن گلیکول یک نوع ترکیب آلی است که به اشکال فراوان به عنوان یک حلال، در تولید پلاستیک و دیگر محصولات کاربرد دارد.

این ترکیب شیمیایی با نام‌های DEG، ۲،۲-اکسی دی‌ اتانول و گلیکول اتر دی ‌گلیکول شهرت دارد.  دی اتیلن گلایکول یک مایع شفاف، بی‌رنگ و بی بو است که فرمول آن  C4H10O3 است که در آب و بسیاری از ترکیبات آلی محلول است و خاصیت جاذب رطوبتی که دارد به یک ماده شیمیایی صنعتی مفید تبدیل شده است.

کاربردهای دی اتیلن گلایکول در بسیاری از بخش‌های مختلف صنعتی می‌باشد که در سیمان، مواد پلاستیکی، تولید رزین و ساخت سرامیک استفاده می‌شود.

کاربردهای دی اتیلن گلایکول

کاربردهای دی اتیلن گلایکول

زمینه کاربردهای دی اتیلن گلایکول متنوع است که به آن‌ها می‌پردازیم:

رطوبت گیری

خاصیت رطوبت گیری این ترکیب شیمیایی موجب ایجاد موارد استفاده فراوان در زمینه های مختلف می‌باشد:

 • در صنعت تنباکو به علت خاصیت رطوبت‌گیری، کاربرد دارد و از آن به عنوان مرطوب‌کننده در تولید تنباکو استفاده می‌شود.
 • همین خاصیت رطوبت ‌گیری دی اتیلن گلایکول باعث شده که در تصفیه کاغذ، چوب پنبه، چسب و سلفون نیز پرکاربرد باشد.
 • کاربردهای دی اتیلن گلایکول  در صنعت گاز طبیعی به عنوان یک ترکیب رطوبت‌ مطرح است تا آب را از خطوط لوله گاز خارج کند.

واسطه شیمیایی

یکی دیگر از کاربردهای دی اتیلن گلایکول،  در ساخت رزین‌های پلی استر غیر اشباع، نرم‌کننده‌ها، رزین‌های آکریلات و متااکریلات و یورتان‌ها به عنوان یک واسطه شیمیایی است. در ایالات متحده و بسیاری از اروپای غربی ۵۱٪ از دی اتیلن گلیکول در این حوزه مصرف میشود.

خرید آب اکسیژنه صنعتی به قیمت عمده فروشی

دیگر مصارف دی اتیلن گلیکول

 • از کاربردهای دی اتیلن گلایکول در ژاپن به عنوان کمک آسیاب سیمان است. همچنین می‌توان از دی اتیلن گلایکول در استخراج یک حلال نفتی استفاده کرده و یا در جوهر چاپ و ترکیبات اتصال خشک دیوار نیز می‌تواند مفید باشد.
 • از کاربردهای دی اتیلن گلایکول در صنعت در بسیاری از موارد مانند ضد یخ، مایعات ترمز هیدرولیک، برخی جوهرهای لنت تمبر، خودکارهای توپی، حلال‌ها، رنگ‌ها، پلاستیک‌ها، فیلم‌ها و لوازم آرایشی است. در ضمن دی اتیلن گلایکول در صنعت دارویی نیز کاربرد دارد.
 • یکی دیگر از کاربردهای دی اتیلن گلایکول به عنوان حلال، در رنگرزی و چاپ پارچه و به عنوان خشک کننده است.
 • استفاده از دی اتیلن گلایکول در محصولات مراقبت بهداشتی و شخصی؛ این ترکیب در فرمولاسیون کرم‌های پوست، لوسیون‌ها و دئودورانت کاربرد دارد.
 • از دیگر موارد مصرف DEG به عنوان یک جانشین برای گلیسیرین در خمیر دندان، شربت سرفه و سایر محصولات مصرفی است.

خرید دی اتیلن گلایکول

بسته بندی DEG

دقت کنید که دی اتیلن گلیکول (DEG) یک مایع سمی، چسبناک و خطرناک است که باید در محیطی بسیار ایمن و مطمئن و دور از نور مستقیم خورشید و تشعشع نگهداری شود. این ترکیب شیمیایی را می‌توان در فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، درام‌های پلاستیکی، ماشین یا کامیون‌ و مخازن IBC ذخیره کرد.

از آنجایی که دی اتیلن گلایکول (DEG) یک مایع سمی و خطرناک است، حمل و نقل این محصول باید با دقت و با استفاده از امکانات فوق مدرن و پیشرفته انجام شود. با استفاده از این تجهیزات مدرن می‌توان این محصول را به صورت ریلی، جاده ای و هوایی ذخیره و انتقال داد.

وجود همین ملاحضات نگهداری و حمل و نقل درست، باعث گردیده تا مشتریان، خرید این ماده شیمیایی را از مجموعه ای معتبر انجام دهند. مجموعه بامداد پتروپارسان با رعایت تمامی این نکات خریدی امن را تضمین می‌دارد.

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس:02143000910

نکات ایمنی

با توجه به خواص این ماده، ملاحضاتی در استفاده از آن مطرح است که حتما باید با آن ها آشنا شوید:

 • این ترکیب شیمیایی، یک مایع سمی و خطرناک است و کارگران باید در هنگام کار با دی اتیلن گلایکول آموزش دیده و از تجهیزات حفاظت فردی مناسب استفاده کنند. باید بدانید سمیت دی اتیلن گلایکول بسیاربالا است. به همین علت در ایالات متحده آمریکا به میزان کمی در غذا استفاده می‌شود.
 • دی اتیلن گلایکول می‌تواند با اکسیدان و اسیدهای قوی واکنش دهد. این ماده شیمیایی قابل اشتعال است و دقت کنید که در صورت اشتعال آن را با استفاده از یک ماده مناسب خاموش کنید. موادی مانند فوم الکلی، مواد شیمیایی خشک یا دی اکسید کربن مواد مناسبی هستند.
 • بخار حاصل دی اتیل گلایکول از هوا سنگین‌تر است و به همین خاطر در مکان‌هایی که تهویه ضعیف، کم ارتفاع یا محدود (مانند فاضلاب، زیرزمین و مخازن) هستند جمع می‌شود. مقدار بخار خطرناک، به سرعت در مکان‌های محصورشده با تهویه ضعیف یا کم ارتفاع جمع می‌شود.
 • دقت کنید که هنگام کار کردن و تماس با این ماده شیمیایی لباس و تجهیزات محافظ مناسب بپوشید از ماسک تنفسی استفاده کنید. همچنین از یک دستکش مقاوم و ایمن در برابر مواد شیمیایی کمک بگیرید.
 • همچنین، چکمه‌های مقاوم و بلند می‌تواند قسمت‌های پنجه و ساق پاهای شما را در برابر مواد شیمیایی بپوشاند. به مواد بعد از احتراق به هیچ وجه دست نزنید. همچنین می‌توانید منطقه خطر را به خوبی و به طور کامل ایزوله کنید و از ورود افراد دیگر به آنجا جلوگیری کنید.

منبع:ncbi

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

نحوه ارتباط با تولیدکنندگان دی اتیلن گلیکول چیست؟

شما می‌توانید با بامداد پتروپارسان به عنوان یکی از تولیدکنندگان معتبر در این زمینه با شماره 02143000910 ارتباط برقرار کنید.

دانسیته دی اتیلن گلایکول چه مقدار است؟

دانسیته این ترکیب شیمیایی g/mL 1.118 است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *