وبلاگ

توضيحات جامع در خصوص دی اتیلن گلایکول + 32 كاربرد

انواع کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول یک ترکیب شیمیایی است که در صنعت، کاربرد بسیاری دارد. این ماده شفاف در تولید مواد اولیه ضدیخ، لوازم آرایشی، پاک‌کننده‌ها، مایعات ترمز، کاغذ دیواری و … به کار می‌رود. این ماده خطرناک اما سودمند در صنایع مختلف کاربرد بسیاری دارد. قصد داریم در این مقاله به معرفی ویژگی‌ها، کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول می‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

معرفی | دی اتیلن گلایکول چیست؟

دی اتیلن گلایکول از ترکیبات آلی و بسیار خوب به شمار می‌رود. این نوع ماده شیمیایی دارای فرمول C8H18O3 می‌باشد. به همین دلیل به عنوان برترین و با کیفیت‌ترین ماده شیمیایی به شمار می‌رود. دی اتیلن گلایکول با سرعت پایینی تبخیر می‌شود که این موضوع در کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول اهمیت دارد چرا که دارای نقطه جوش بسیار بالا و نوسان‌های بسیار کم می‌باشد. بنابراین این مایع شیمیایی و ترکیب آلی به عنوان پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 دلیل استفاده گسترده از این نوع مایع شیمیایی و کاربردهای متنوع آن، نقطه جوش بالا، تبخیر با سرعت کم و نوسانات کم می‌باشد. سایر ویژگی‌ها در جدول قابل مشاهده است:

ویژگی

ویژگی دی اتیلن گلایکول

فرمول شیمیایی 

C3H4O10

جرم مولی

۱۰۶.۱۲

ظاهر

مایع بی رنگ

تراکم

۱.۱۱۸ گرم در میلی لیتر

نقطه ذوب

۱۰.۴۵- درجه سانتی گراد

نقطه جوش

تا ۲۴۵ درجه سلسیوس

حلالیت در آب

قابل اختلاط

سمی بودن

بله

رنگ

فاقد رنگ

بو

بدون بو

 

اهمیت استفاده از دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول به عنوان یکی از برترین و با کیفیت‌ترین حلال‌های شیمیایی نیز به شمار می‌رود. لذا از آن به عنوان حلال شیمیایی برخی از اسپری‌ها مانند اسپری براق‌کننده چرم و مبل استفاده می‌کنند. علاوه‌براین، از این نوع حلال شیمیایی در صنعت چاپ نیز استفاده می‌کنند. چرا که به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه در تولید جوهرهای چاپ به شمار می‌رود. به عبارت دیگر می‌توان گفت این ترکیب آلی و بسیار خوب به عنوان یکی از عناصر اصلی در تولید جوهرهای چاپ به شمار می‌رود. لذا کاربرد و مزایای آن در صنعت چاپ را نمی‌توان نادیده گرفت. امروزه در صنایع مختلفی از مواد و محصولات شیمیایی استفاده می‌کنند. اما می‌توان گفت هر یک از مواد شیمیایی با توجه به کاربرد و فوایدی که دارند در صنعت‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول

کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول

دی اتیلن گلایکول بیشترین میزان انتقال حرارت را انجام می‌دهد. بنابراین از میان تمامی گلایکول‌ها از این جهت برتر و مناسب‌تر می‌باشد. همچنین صنعت‌های مختلف برای انتقال حرارت بیشتر از این محصول شیمیایی استفاده می‌کنند. علاوه‌براین یکی دیگر از کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول، ویسکوزیته کم آن در دماهای زیر صفر می‌باشد. چرا که این محصول شیمیایی نسبت به دیگر مواد گلایکول از ویسکوزیته کمتر و پایین تر در دماهای زیر صفر برخوردار است. از آنجایی که مواد با ویسکوزیته بالاتر به انرژی بیشتری برای پمپاژ نیاز دارند، می دانیم که هزینه های بیشتری برای کار کردن آن ها مصرف می شود. بنابراین این محصول شیمیایی از هزینه و قیمت ارزان تر برای کار کردن برخوردار است.

دی اتیلن گلایکول در چه صنایع دیگری استفاده می‌شود؟

همانطور هم که می‌دانیم برای کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول، درصد کمی از گلایکول هنگام مخلوط شدن با آب برای حفاظت و نگهداری در نقطه انجماد مورد نیاز است. بنابراین این محصول شیمیایی از نظر حفاظت و نگهداری نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و مزایای گسترده ‌ای دارد. معمولاً در حجم های بسیار بزرگ از این ماده شیمیایی پر کاربرد استفاده می کنند. چرا که هزینه تولید پایین می باشد و دسترسی به آن قابل اطمینان تر و آسان تر است. امروز یکی دیگر از برترین مزایای این محصول شیمیایی روش خرید و فروش آن می باشد. چرا که قیمت مناسب و مقرون به صرفه برای آن در نظر گرفته شده است. 

همچنین روش خرید و فروش آن بسیار راحت و آسان شده است. بنابراین افراد می‌ توانند با فروشندگان دی اتیلن گلایکول در ارتباط باشند و از قیمت روز دی اتیلن گلایکول مطلع شوند. سپس بر اساس بودجه خود آن را خریداری کنند. لیستی از موارد مصرف مختلف، در زیر قابل مشاهده است:

 • شیرین کننده در غذا
 • صنعت پزشکی
 • مرطوب کننده
 • محصولات تنباکو
 • کنترل رطوبت پر کننده تنباکو
 • تصفیه کاغذ
 • چوب پنبه
 • چسب
 • سلفون
 • آب گیر در صنعت گاز طبیعی
 • خارج کردن آب از خطوط لوله گاز
 • غیر اشباع ‌کننده ‌ها
 • رزین های آکریلات، متاکریلات ویورتان ها
 • آسیاب سیمان
 • استخراج با حلال نفتی
 • در ترکیبات جوهر چاپ
 • یافت شدن در اتصالات دیوار خشک
 • روان کننده نساجی
 • عامل اتصال
 • یک حلال در رنگرزی و چاپ پارچه نرم کننده
 • اسفنج های مصنوعی
 • ترکیبی ازسیالاتهیدرولیک
 • ماده خام تولید استرها و امولسیفایر
 • سنتز مورفولین
 • حلال برای روغن و سایر ترکیبات آلی
 • روغن ترمز
 • محلول های مه مصنوعی
 • سوخت گرمایشی
 • محصولات مراقبت شخصی
 • به عنوان محافظ در دئودورانت ها
 • ضد یخ

مزایای دی اتیلن گلایکول

این ماده در آب‌های آشامیدنی و آب‌های زیرزمینی شناسایی شده است. جذب خاک و رسوب آن بسیار کم می‌باشد. به علاوه به فتولیز در سطح خاک حساس نیست. اما به سرعت در خاک و آب تجزیه می‌شود. تجمع زیستی برای فروش دی اتیلن گلایکول در موجودات آبزی به دلیل ضریب غلظت زیستی کم می‌باشد. با رها شدن این ترکیب در اتمسفر، دی اتیلن گلایکول فاز بخار در اثر واکنش با رادیکال‌های هیدروکسیل فتوشیمیایی تولید شده، تجزیه خواهد شد. نیمه عمر این ماده در چنین شرایطی ۱۳ ساعت ارزیابی می‌شود. دی اتیلن گلایکول موجود در هوا در فاز ذرات، ممکن است با رسوب مرطوب حذف شود. این حلال پراستفاده می‌تواند یک آلاینده به شمار رود. اختلاط آن در محصولات مصرفی از اوایل قرن بیستم منجر به اپیدمی‌های متعدد مسمومیت شده است. این ماده از هیدرولیز جزئی اکسید اتیلن تولید می‌شود.

شما می‌توانید مقاله انواع کابردهای پرکلرین چیست را مطالعه کنید.

 

عوارض موثر بر سلامتی توسط دی اتیلن گلایکول

مسلماً افراد هنگامی که در معرض این مایع شیمیایی قرار بگیرند، دچار آسیب و بیماری‌هایی می‌شوند. لذا رعایت قوانین و مقرراتی برای جلوگیری از هرگونه عارضه و خطر بسیار مهم و ضروری می‌باشد. معمولا افراد اگر در کوتاه مدت این مایع را استنشاق کنند، هیچ گونه مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید. اما اگر به طور مستقیم با آن در تماس باشند، سبب سوزش چشم و آسیب رسیدن به قرنیه آن می‌شود. علاوه‌براین قرار گرفتن در مدت زمان طولانی در معرض این ماده شیمیایی می‌تواند باعث تحریک‌های جدی پوست شود.

از طرف دیگر، بوتیل گلایکول دارای سمیت بسیار کم می‌باشد. لذا راه‌های ورود سمیت آن به بدن از طریق بلعیدن و پوست است. اما خبر خوش این است که این ماده قابل احتراق نیست و هیچ گونه آسیبی برای کلیه‌ها و ریه به وجود نمی‌آورد. پس این ویژگی می‌‌تواند در استفاده گسترده از این ماده نقش بسیار داشته باشد. افراد برای جلوگیری از عوارض سلامتی دی اتیلن گلایکول و دیگر خطرات آن کافی است از تجهیزات و وسایل ایمنی بهره‌مند شوند. به عنوان مثال افراد با استفاده از دستکش، عینک و لباس مخصوص هنگام استفاده از این محصول می‌توانند از هرگونه عارضه و آسیب جلوگیری کنند.

 

نحوه بسته‌بندی دی اتیلن گلایکول به چه صورت است؟

همان طور که می‌دانیم تولیدکنندگان هنگام حمل‌ونقل و جابه‌جایی این محصولات توصیه‌هایی را به افراد می‌کنند. چرا که هرگونه آسیب و ضربه باعث انفجار و احتراق این مواد شیمیایی می‌شود. به عبارت دیگر محل نگهداری آن‌ها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. لذا افراد می‌بایستی هنگام جابه‌جایی این محصولات از هرگونه گرما و دما آن‌ها را دور نگه دارند. همچنین در دمای مناسبی که کارشناسان و تولیدکنندگان توصیه می‌‌کنند این مواد را نگهداری کنند.

نحوه بسته‌ دی اتیلن گلایکول به چه صورت است؟

نحوه بسته‌بندی دی اتیلن گلایکول به گونه‌‌ای است که تولیدکنندگان این مایع‌ها را در بشکه‌های ۲۳۰ کیلوگرمی بسته‌بندی می‌کنند. به عبارت دیگر این ماده شیمیایی در مخزن‌های فولاد ضدزنگ، بشکه‌های پلاستیکی، کانتینرهای مخزن‌دار و … بسته بندی و جابه‌جا می‌شود. سپس شرایط نگهداری از آن‌ها، مشخصات و کیفیتی که دارند، روی آن بشکه درج می‌‌کنند.

علاوه‌براین همانطور که بیان کردیم آن‌ها توصیه‌های لازم را جهت حمل‌ونقل و جابه‌جایی این ماده به افراد ارائه می‌دهند تا از هرگونه مشکل و آسیبی جلوگیری شود. همچنین می‌توان گفت وزن این ماده شیمیایی ۱.۱۱۸ و نقطه اشتعال آن ۱۵۴ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. لذا برای حمل‌ونقل و جابه‌جایی دریایی، هوایی، جاده‌‌ای و ریلی این محصولات تمامی استانداردهای حمل‌ونقل آن‌ها را رعایت کنند. پس باربرها و افراد می‌بایستی هنگام جابه‌جایی این محصولات تمامی نکات و قوانین نگهداری آن‌ها را رعایت کنند.

 

خرید و فروش دی اتیلن گلایکول

همان طور که می ‌دانیم افراد در خرید دی اتیلن گلایکول اولین مورد بعد از کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول که مد نظرشان است، قیمت و هزینه خرید این ماده شیمیایی می باشد. چرا که یکی از نکات بسیار مهم در خرید این محصول شیمیایی توجه به قیمت آن می‌باشد. همچنین برخی از افراد این ماده شیمیایی را بر اساس بودجه خود خریداری می‌کنند. از طرف دیگر می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عواملی که در خرید و فروش این مایع شیمیایی نقش گسترده‌ای دارد، قیمت آن می‌باشد. لذا تمامی افراد و مشتریان هنگام خرید و فروش دی اتیلن گلایکول به این مورد توجه بسیاری دارند.

در هنگام خرید و فروش دی اتیلن گلایکول به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

معمولاً قیمت این مواد شیمیایی و این مایع با توجه به کیفیت، مشخصات، نوع کارخانه تولیدکننده و نحوه بسته‌بندی آن‌ها محاسبه می‌شود. بنابراین هرچه کیفیت و نوع بسته‌بندی محصولات مناسب‌تر باشد، قیمت آن‌ها بیشتر خواهد بود و بالعکس. خرید ماده گلایکول نیز امروزه بسیار آسان و راحت شده است. چرا که کارشناسان فروش این محصولات خرید مطمئن و آسانی را برای مشتریان در نظر گرفته‌اند. معمولاً در گذشته افراد به صورت حضوری محصولات مد نظر خود را خریداری می‌کردند. چرا که هدف آن ها اطمینان از کیفیت محصولات و مشاهده آن‌ها از نزدیک بوده است‌. اما می‌‌توان گفت یکی از معایب این روش خرید پرداخت هزینه و صرف وقت بسیار می‌‌باشد. بنابراین کارشناسان و تولیدکنندگان امروزه راه‌های آسان‌تر و با تجربه‌تری را برای افراد ایجاد کرده‌اند. یکی از برترین و مقرون به صرفه‌ترین روش‌ها، خرید اینترنتی می‌باشد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

قیمت دی اتیلن گلایکول به چه صورت است؟

قیمت دی اتیلن گلایکول در صنعت ها با توجه به خواص و کاربرد هایی که دارند، متفاوت و متغیر می باشد.  به عنوان مثال دی اتیلن گلایکول  با توجه به فرمول شیمیایی، حالت فیزیکی و ترکیبات آلی که دارد، مورد استفاده صنایع قرار می گیرد. در صنعت هایی همچون صنعت چاپ، تولید و پخت انواع رزین ها، رنگ و چسب ها و….. استفاده می کنند. پس کاربرد و قابلیت های این نوع ماده شیمیایی بسیار متنوع و گسترده می باشد.

 

سخن پایانی

امروزه بازار خرید و فروش این ماده شیمیایی به علت کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول بسیار پررونق می باشد. بنابراین فروشندگان دی اتیلن گلایکول، قیمت خرید دی اتیلن گلایکول را به صورت روزانه در سایت‌های فروش خود قرار می ‌دهند. لذا افراد می‌‌توانند با مراجعه به سایت این محصولات از قیمت روز دی اتیلن گلیکول مطلع شوند. سپس با توجه به بودجه خود و کاربردی که محصولات دارند، آن ها را خریداری کنند. از طرف دیگر مشتریان کافی است با کارشناسان فروش این مایع شیمیایی تماس بگیرند و پس از استعلام قیمت از آن ها، درخواست ثبت سفارش داشته باشند. کارشناسان در کوتاه ترین زمان ممکن با مشتریان تماس می گیرند و شرایط را برای آن ها بازگو می‌کنند.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پترو پارسان

سوالات متداول

 • انواع کاربردها و مزایای دی اتیلن گلایکول چیست؟

از دی اتیلن گلایکول برای انتقال حرارت و استفاده در دماهای زیر صفر درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود.

 • قیمت دی اتیلن گلایکول به چه صورت است؟

باتوجه به کاربردهای فراوان دی اتیلن گلایکول که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه دی اتیلن گلایکول مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *