وبلاگ

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی | 3 كاربرد اساسی

کشاورزی یکی از مهم ترین صنایع در جهان است. یک پایه مهم در تقویت صنعت کشاورزی، غنی کردن خاک مورد استفاده برای کاشت محصولات خواهد بود. یکی از راه هایی که به کمک آن می توان خاک را غنی تر و حاصلخیز تر کرد، استفاده از کود می باشد.

کود کشاورزی دو نوع طبیعی و شیمیایی دارد. اسید سولفوریک پایه مهمی برای تولید کود شیمیایی به شمار می رود. به طور تقریبی نیمی از اسید سولفوریک تولید شده در جهان، برای تهیه و تولید کود شیمیایی مصرف می شود؛ ولی کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی چیست که نیاز به این حجم تولید گسترده را فراهم می کند؟

معرفی اسید سولفوریک

این ماده یک اسید معدنی است. این اسید در گذشته با نام روغن ویترول نیز شناخته می شد. گوگرد، هیدروژن و اکسیژن عناصر تشکیل دهنده سولفوریک اسید هستند. سولفوریک اسید خالص تمایل زیادی دارد تا به حالت گازی شکل در بیاید؛ به همین دلیل این ماده به صورت طبیعی روی زمین وجود نداشته و قابل استفاده نیست.

این ماده زمانی که در آزمایشگاه های شیمیایی تولید می شود، مایعی بی رنگ است و کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی را تامین می کند. این ترکیب حالتی روغنی دارد. سولفوریک اسید واکنش پذیری بالایی دارد؛ به همین دلیل در آب حل شده و در ضمن حل شدن تولید گرما می کند؛ همچنین در صورت تماس با فلزات سبب خورده شدن این مواد می شود. اگر اسید سولفوریک با چوب یا مشتقات چوبی در تماس باشد، زغال تولید می کند.

فروش کربنات سدیم با قیمت عمده و کیفیت بالا

قرار گرفتن در مجاورت این ماده یا گاز حاصل از فرآیند های آن برای سلامت انسان مضر است. تماس پوست بدن با این ماده می تواند سبب سوختگی یا خورندگی پوست شود. استنشاق حالت گازی شکل سولفوریک اسید مشکلات دستگاه تنفس و آسیب های ریوی را به دنبال خواهد داشت.

فرمول مولكولی سولفوریک اسید

موارد کاربردی اسید سولفوریک در کشاورزی

بیشترین کاربرد سولفوریک اسید برای تولید اسید فسفوریک است. اسید فسفوریک برای تولید کود های شیمیایی فسفاته مورد استفاده قرار می گیرد. کود های فسفاته اهمیت زیادی در صنعت کشاورزی دارند. فسفر یکی از نیاز های اساسی گیاهان برای رشد و بقا بوده و عدم وجود آن در خاک می تواند روند رشد و زندگی گیاهان را با مشکلاتی جدی رو به رو کند. بنابراین کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی کاملا عیان است.

کودهای شیمیایی

کود های فسفاته پر مصرف ترین نوع کود در جهان هستند. کود فسفاته خاک را غنی می کند؛ به همین دلیل این نوع کود می تواند نیاز های مغذی گیاهان را بر طرف کند. محبوبیت بالای این کود نیاز به تولید آن را در سطح جهان بالا می برد. از آن جایی که محصول میانی مورد نیاز برای تولید کود های فسفاته اسید فسفوریک است، حجم بسیاری از این ماده هر ساله تولید شده و استفاده می شود.

 اصلاح pH در خاک

از دیگر موارد کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی که به لطف کود های فسفاته محیا می شوند، از بین رفتن خاصیت قلیایی بیش از حد خاک است. به سبب آب یاری یا بارندگی، املاح و مواد معدنی خاک شسته شده و خاک خاصیت قلیایی پیدا می کند. بیش از حد قلیایی بودن خاک بستر مناسبی برای رشد گیاهان نیست. برای از بین نرفتن ریشه گیاه باید خاکی متعادل داشته باشیم. این تعادل به کمک خاصیت اسیدی کود های فسفاته محیا می شود.

فروش متانول با کیفیت بالا و قیمت رقابتی

فسفوریک اسید برای تولید شدن به سولفوریک اسید احتیاج دارد. درست است که سولفوریک اسید به طور مستقیم با صنعت کشاورزی مرتبط نیست؛ ولی رابطه غیر مستقیم این ماده شیمیایی با صنعت مهم کشاورزی اهمیت این ماده را در سطح جهان بالا می برد؛ زیرا در صورت نبود سولفوریک اسید، ماده شیمیایی اسید فسفوریک تولید نمی شود. در حال حاضر نیز جایگزینی برای فسفوریک اسید و کاربرد آن در تولید کود شیمیایی فسفاته وجود ندارد.

نفوذ پذیری خاک

سنگینی خاک و عدم وجود نفوذ پذیری کافی آن از عمده مشکلاتیست که در ایران به علت جنس خاک با آن برخورد داریم. برای جلوگیری از پوسیدن خاک به علت محبوس شدن آب در لایه های بالایی و نرفتن به پایین نیاز به افزایش نفوذ پذیری در خاک است. همچنین گیاهان برای رشد مناسب نیاز به هوای کافی دارند که متاسفانه در اکثر مناطق کشور درصد خاک رس بالاست و در نتیجه مقدار هوایی که به خود راه می دهد، کم می باشد.

اینجاست که سومین کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی معین می گردد. این ماده با افزایش نفوذپذیری خاک به رشد گیاهان کمک می کند.

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی

مقدار صحیح مصرف سولفوریک اسید در کشاورزی

برای حصول نتیجه مناسب و جلوگیری از سوختن ریشه گیاه باید نسبت به میزان شوری و نوع خاکی که نیاز به اصلاح دارد، اقدام کرد. در جدول زیر راهنمای مقدار مصرف این اسید آمده است.

شوری ( میلی زیمنس)

نوع خاکمیزان مصرف در هر هکتار(لیتر)

8000

شنی سبک

70

8000

لومی متوسط

100

8000-12000

شنی سبک

82

8000-12000

لومی متوسط

140

8000-12000

رسی سنگین

210

بالاتر از 15000

شنی سبک

130

بالاتر از 15000

لومی متوسط

240

بالاتر ز 15000رسمی سنگین

325

 

خرید سولفوریک اسید

از آن جایی که بیشترین کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی بوده و برای تولید کود های شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد، خرید اسید سولفوریک به طور معمول برای تولید همین کود های شیمیایی خواهد بود. مجموعه بامداد پتروپارسان به تولید و فروش انواع محصولات شیمیایی مشغول است. اگر تمایل به خرید سولفوریک اسید دارید، به راحتی می توانید خرید خود را از سایت این مجموعه انجام دهید.

برای اطلاع از قیمت اسید فسفریک روی لینک آبی کلیک کنید.

محصولات شیمیایی در این مجموعه با بهترین کیفت و مناسب ترین قیمت عرضه می شوند. همین طور می توانید سایر محصولات حاوی سولفوریک اسید مانند کود های شیمیایی مورد استفاده در صنعت کشاورزی و باغداری یا صنایع مرتبط را از سایت بامداد پتروپارسان تهیه و خریداری کنید.

نتیجه گیری

سولفوریک اسید یک ماده شیمیایی است. این ماده برای تولید انواع کود های شیمیایی فسفاته مورد استفاده قرار می گیرد. طبق آمار منتشر شده، در حدود نیمی از اسید سولفوریک هایی که در جهان تولید می شوند، در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی بیشتر برای تولید کود های شیمیایی است.

این کود ها می توانند خاک را بهبود ببخشند تا محصولات با کیفیت بالاتری تولید شده و وارد بازار شوند. مجموعه بامداد پتروپارسان از خوش نام ترین فعالان حوزه فروش مواد شیمیایی محسوب می شود. در سایت این مجموعه می توانید کود های شیمیایی با پایه سولفوریک اسید را با بالا ترین کیفیت و بهترین قیمت خریداری کنید.

منبع: chemicals

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

میزان مصرف اسید سولفوریک در باغات پسته چقدر است؟

اسیدیته 5 در آبیاری قطره ای در باغات پسته توصیه می گردد.

زمان مصرف اسید سولفوریک چه موقع است؟

برای استفاده از این اسید زمان خاصی وجود ندارد و شما می توانید هر زمانی که حس می کنید خاک نیاز به اصلاح دارد، آن را به کار ببرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *