وبلاگ

بررسی انواع کاربردهای آب ژاول در صنایع گوناگون

بررسی انواع کاربردهای آب ژاول در صنایع گوناگون

آب ژاول، وایتکس یا مایع سفیدکننده نام‌هایی است که برای معرفی یکی از کاربردی‌‌ ترین مایعات در صنعت و مصارف خانگی است. نام آب ژاول را احتمالا شنیده باشید، در واقع فروش آب ژاول آنقدر زیاد است که شما هم حتما برای رفع نیازهای خود از آن استفاده کرده‌اید.

با این وجود شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که آب ژاول واقعا چیست و چطور می‌‌تواند سخت‌ترین لکه‌ها را به راحتی از روی سطوح پاک کند؟ ما در این نوشته تلاش داریم تا بررسی جامعی درباره این مایع آشنا انجام دهیم. بنابراین اگر می‌خواهید به سوال‌های خود در این زمینه پاسخ دهید و با انواع کاربردهای آب ژاول آشنا شوید با ما همراه باشید.

 

آشنایی با آب ژاول | ساختار و خواص شیمیایی آن

آب ژاول یک ترکیب سفیدکننده و ضد عفونی‌کننده شناخته شده است که خواص خود را به خاطر تولید و آزاد کردن گاز کلر دارد. این مایع در واقع ترکیب سدیم هیپوکلریت (NaOCl) و آب است که قدرت آن بر اساس درصد ترکیب هیپوکلریت تعیین می‌شود.

آب ژاول در خانه

آب ژاولی که ما در منزل مصرف می‌‌کنیم معمولا حاوی 5 درصد هیپوکلریت سدیم در آب است. همین مقدار هیپوکلریت نیز باعث افزایش pH آب تا حدود 11 و ایجاد خاصیت تحریک‌کنندگی می‌‌شود. اگر مقدار هیپوکلریت تا 15 درصد افزایش پیدا کند، آب ژاول کاملا سوزاننده بوده و موجب خوردگی مواد می‌شود. توجه کنید که اگر درب آب ژاول را باز بگذارید، این مایع با آزاد کردن گاز کلر به مرور از بین می‌رود. همین اتفاق در اثر تماس آب ژاول با اسیدها و نور خورشید نیز اتفاق می‌افتد.

آب ژاول در صنعت

در صنعت برای تولید آب ژاول یک مخزن سدیم هیدروکسید را آماده کرده و سپس گاز کلر را از انتهای مخزن به آن وارد می‌‌کنند. گاز در مسیر خود تا رسیدن به سطح مخزن جذب مایع شده و هیپوکلریت سدیم را ایجاد می‌‌کند. اگر قصد استفاده از آب ژاول را داشتید توجه کنید که این ماده سمی است و می‌‌تواند باعث آسیب به پوست و مجاری تنفسی شما شود.

البته که بوی تند این مایع بسیار مشخص و آشکار کننده است، اما با این وجود اگر آن را اشتباهی نوشیدین، باید بلافاصله اقدام به نوشیدن شیر کنید. بطور کلی آب ژاول ماده‌ای نیست که بخواهید در مورد آن بی‌ احتیاط باشید. تلاش کنید تا در هنگام کار با آن جریان هوا وجود داشته و حتما از دستکش استفاده کنید.

آب ژاول و اهمیت استفاده از آن

وقتی در سال 1785 برتوله فرانسوی آب ژاول را تولید کرد، کاربرد آن تنها محدود به سفید کردن پنبه می‌‌شد. اما این محصول، به دلیل ویژگی‌‌های خاص خود، به زودی توانست به یک ترکیب معروف تبدیل شده و در صنایع مختلف خود را وارد کند. آب ژاول یا همان هیپوکلریت سدیم، در مقیاس بسیار بزرگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کشاورزی، صنایع شیمیایی، رنگ و آهک، صنایع غذایی، شیشه‌، کاغذ، داروسازی، صنایع مصنوعی و صنایع دفع زباله از انواع کاربردهای آب ژاول در صنعت محسوب می‌شوند.

شما می‌توانید مقاله تفاوت آب ژاول با وایتکس را مطالعه کنید.

معرفی | آب ژاول چیست؟

آشنایی با فراوانی انواع کاربردهای آب ژاول

 

همانطور که اشاره کردیم هیپوکلریت سدیم کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. اما اگر بخواهیم از مهم‌‌ترین انواع کاربردهای آب ژاول تعدادی را نام ببریم، می‌‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

کاربرد اول | آب ژاول برای ضد عفونی

آب ژاول یکی از معروف‌ترین مواد ضد میکروبی است که در موارد زیادی از آن استفاده می‌شود. این خاصیت ضد میکروبی در اثر واکنش هیپوکلریت با آب اتفاق می‌افتد که در طی آن هیپوکلرو اسید (HOCl) تولید می‌شود. این اسید خود به اسید هیدروکلریک تبدیل شده که در طی آن اتم اکسیژن به عنوان یک اکسید کننده‌ی بسیار قوی تولید می‌شود.

علاوه‌ بر این از خود هیپوکلریت سدیم نیز گاز کلر آزاد می‌شود که خاصیت ضدعفونی قوی دارد. تمام این موارد باعث می‌شود که آب ژاول در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی میکروارگانیسم‌ها نیز بسیار موثر باشد.

کاربرد دوم | آب ژاول به عنوان سفید کننده

یکی از متداول‌‌ترین کاربردهای آب ژاول استفاده از آن به عنوان مایع سفید کننده است. این ماده که احتمالا آن را به عنوان وایتکس می‌‌شناسید، با استفاده از قدرت اکسید کنندگی خود می‌‌تواند هر لکه و رنگی را از بین ببرد. این خاصیت باعث استفاده‌ی گسترده از آب ژاول در مصارف خانگی و نساجی‌ها شده است.

کاربرد سوم | تولید مواد شوینده با آب ژاول

خاصیت اکسید کنندگی آب ژاول می‌‌تواند در شستشوی سطوح بسیار کاربردی باشد. به همین دلیل است که مواد شوینده با استفاده از این ترکیب ساخته می‌شود تا در موارد مختلف از جمله شستشوی ظروف و سطوح استفاده شود.

کاربرد چهارم | از بین بردن بو با آب ژاول

آب ژاول می‌تواند میکرو ارگانیسم‌‌های مختلف را از بین ببرد. این میکرو ارگانیسم‌‌ها، که با تجزیه‌ی مواد محیط و انتشار گازهای هیدروژن گوگرد و آمونیاک باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شوند، از مشکلات عمده در صنایع به حساب می‌‌آیند. کاربرد آب ژاول در این مورد بیشتر در فاضلاب‌‌های صنعتی است که می‌تواند مانع از رشد میکرو ارگانیسم‌ها شده و همچنین گازهای آمونیاک و هیدروژن گوگرد را خنثی کند.

کاربرد پنجم | استفاده از آب ژاول در برج های خنک کننده

برج‌های خنک کننده اکثرا در معرض خطر رشد جلبک قرار دارند. آب ژاول می‌تواند با از بین بردن شرایط مناسب برای رشد جلبک از این مشکل جلوگیری کند.

آب ژاول را از کجا تهیه کنیم؟

ساده‌ترین راه برای تهیه و فروش آب ژاول رفتن به سوپرمارکت‌‌ها و خرید وایتکس است. این مدل از آب ژاول مناسب مصارف خانگی بوده و برای ایمنی بیشتر از قدرت پایین‌تری برخوردار است. اما شرکت‌هایی که غلظت‌های متفاوتی از هیپوکلریت سدیم را لازم دارند و به دنبال فروش آب ژاول صنعتی می‌گردند، باید به تولید کنندگان مواد شیمایی مراجعه کنند.

در این رابطه شرکت بامداد پتروی پارسان به عنوان تامین کننده‌ی مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی در ایران، این آمادگی را دارد تا این مواد را در بسته‌‌بندی‌های مختلف و به نسبت میزان درخواستی مشتری عرضه کند. شما می‌‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره و دریافت قیمت‌‌های روز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

جمع‌بندی

در این مقاله تمامی نکات مربوط به انواع کاربردهای آب ژاول توضیح داده شد. شما می‌توانید برای خرید و تهیه محصولات و مواد شیمیایی از طریق سایت پترو پارسان اقدام کنید. همچنین می‌توانید از کارشناسان مربوطه، مشاوره بگیرید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع کاربردهای آب ژاول چیست؟

از جمله انواع کاربردهای آب ژاول می‎‌توان به استفاده به عنوان ضد عفونی کننده، پاک کننده، تولید مواد شوینده و … اشاره کرد.

قیمت خرید و فروش آب ژاول به چه صورت است؟

با توجه به کاربردهای فراوان آب ژاول که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه آب ژاول مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *