وبلاگ

همه چیز درباره انواع روش تولید اسید استیک

همه چیز درباره انواع روش تولید اسید استیک

اسید استیک یک ترکیب آلی بوده که با سایر اسیدها به علت مایع بی‌رنگ، با بو و مزه ترش متمایز است. این یکی از ساده‌ترین اسیدهای کربوکسیلیک می‌باشد. استیک یک معرف شیمیایی قابل توجه و ماده شیمیایی صنعتی بوده که در تولید بطری‌های نوشابه، پلی وینیل استات برای چسب چوب و بسیاری از الیاف مصنوعی و پارچه‌ها استفاده می‌شوند. همچنین بسیاری از مصارف خانگی، غذایی و دیگر کاربردهایی که برای روزمره ضروری هستند، توسط خرید اسید استیک صورت می‌گیرد. اما روش تولید اسید استیک به چه صورت است؟ در ادامه به آن می‌پردازیم.

معرفی اسید استیک

اسید استیک یک ماده شیمیایی اصلی است که عمدتاً از گاز طبیعی به دست می‌آید. در سال 1999، تقاضای جهانی برای اسیدهای استیک به 6.4 میلیون تن رسید. بیش از 60 درصد ظرفیت تولید مبتنی بر فناوری کربونیلاسیون متانول کاتالیز شده همگن است. فرآیندهای فاز مایع و بخار جدید که از کاتالیزورهای ناهمگن برای کربونیلاسیون متانول استفاده می‌کنند، در مراحل مختلف تجاری‌سازی هستند.

تاریخچه ماده اسید استیک

در سال 1994 چندین شریک صنعتی یک کنسرسیوم تحقیقاتی را برای توسعه فناوری‌‌های کارآمد انرژی و اقتصادی برای تبدیل گاز طبیعی به سوخت مایع و پتروشیمی تأسیس کردند. یکی از فرآیندهایی که در حال حاضر در حال توسعه است، یک مسیر مستقیم برای تبدیل متان به استیک است. فرآیند یکپارچه اسید استیک متفاوت است. زیرا از تولید گاز سنتز و تصفیه CO جلوگیری کرده و همچنین از کربونیلاسیون متانول فاز بخار بر روی یک کاتالیزور پشتیبانی می‌کند. به عبارتی دیگر به طور مشترک نیروی الکتریکی تولید می‌نماید.

اهمیت تولید اسید استیک

استیک یک ترکیب آلی خورنده، قابل اشتعال و مایع با فرمول شیمیایی C2H4O2 است. شماره CAS آن 64-19-7 است. پس از اسید فرمیک، اسید استیک دومین اسید کربوکسیلیک ساده می‌باشد. همچنین گروه استیل، که از اسیدهای استیک مشتق شده که برای بیوشیمی تقریباً همه اشکال حیاتی ضروری است. این اسید توسط باکتری‌ها تولید می‌شود. برای پیدا کردن آن‌ها باید به خاک دسترسی داشت. همچنین زمان‌هایی که میوه یا مواد غذایی فاسد می‌شوند، چنین باکتری‌هایی را تولید می‌کنند. به طور کلی، دسترسی داشتن به چنین موجوداتی دشواری ندارد. روش تولید اسید استیک به دو صورت مصنوعی و طبیعی ( تخمیر باکتریایی) است. بیشتر اسید استیک از طریق کربونیلاسیون متانول ساخته می شود، جایی که متانول و مونوکسید کربن برای تولید اسید استیک واکنش نشان می‌دهند. این ترکیب با اتانول، اتیل اتر، استون و بنزن قابل اختلاط است و در تتراکلرید کربن و دی سولفید کربن محلول است.

اهمیت تولید اسید استیک

بیشتر فرآیندهای تولید بر اساس کربونیلاسیون متانول است که توسط یک ترکیب ید ترویج شده و توسط کاتالیزور رودیوم (فرایند مونسانتو) یا کاتالیزور ایریدیوم (فرایند کاتیوا) کاتالیز می‌شود. روش مونسانتو به شدت مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در سال 1996 شرکت BP Chemicals فرآیند Cativa را معرفی کرد که یک فناوری کارآمدتر است که به طور قابل توجهی هزینه را کاهش می‌دهد و اسید استیک با کیفیت بالا با محتوای ناخالصی بسیار کم تولید می‌کند.

شما می‌توانید مقاله روش تولید اسید سولفوریک را مطالعه کنید.

 

چرا باید اسید استیک تولید شود

روش تولید اسید استیک دارای مراحلی است که در این مقاله آورده شده است. در برخی موارد می‌توان از هر مول خوراک قند شش کربنه، 3 مول استات تولید کرد و غلظت استات تا 1.5 درصد را می‌توان انباشته کرد. این نوع تخمیر به طور موثری بازده نظری اسیدهای استیک از گلوکز را تا 50 درصد افزایش می‌دهد و مسیر معقول‌تری را برای منابع تجدیدپذیر فراهم می‌کند.

 

انواع روش تولید اسید استیک

انواع روش تولید اسید استیک

روش تولید اسید استیک | واکنش کربونیلاسیون

بیشترین اسید توسط چنین واکنشی تولید می‌شود. این فرایند در سه مرحله پیش می‌رود. کاتالیزور مورد استفاده در این واکنش‌ها، کربونیل فلزی است. البته که ممکن است علاوه‌بر آن، انیدرید استیک نیز تولید شود.

روش تولید اسید استیک | اکسیداسیون استالدئید

دومین روش که برای تولید اسید استیک استفاده می‌شود، اکسیداسیون استالدئید است. این فناوری در سال 1900 بیشتر استفاده شد، اما امروزه کربونیلاسیون غالب‌تر می‌باشد. با این حال، شرایط واکنش در این روش تولید، 150 درجه سانتی‌گراد و 55 اتمسفر است. طبیعی است که محصولات جانبی در این واکنش‌ها، تولید می‌شود. با این حال، جداسازی اسید استیک با این محصولات جانبی، هزینه‌بر می‌باشد. کاتالیزورها در این واکنش‌ها می‌توانند تا نزدیک 95 درصد اسید تولید کنند.

روش تولید اسید استیک | واکنش اکسیداسیون اتیلن

این فرآیند نیز توسط کاتالیزورهایی مانند فلز پالادیوم انجام می‌شود. این روش مبتنی بر یک فناوری جدید است. در آن اتیلن با اکسیژن ترکیب شده و اسید استیک را تولید می‌کند. همچنین از موارد دیگری مانند نور فرابنفش، دما و فشار نیز در محیط اطراف این واکنش استفاده می‌شود.

روش تولید اسید استیک | تخمیر اکسیداتیو

باکتری‌هایی که وظیفه دارند اسید استیک را تولید کنند، آن را به فرم سرکه می‌سازند. سپس با توجه به وجود داشتن کافی اکسیژن، از موادهای غذایی الکلی، ماده سرکه را تولید می‌نمایند. همچنین مواد غذایی که می‌توان در آن‌ها چنین واکنش‌هایی را پیدا کرد، سیب زمینی، مالت، برنج و غلات تخمیر شده است.

روش تولید اسید استیک | تخمیر بی هوازی

گونه‌هایی از باکتری‌ها، با انجام واکنش‌هایی تخمیر بی‌هوازی انجام می‌دهند. آن‌ها قندها را بدون کمک از اکسیژن به اسید استیک تبدیل می‌کنند.

 

خرید و فروش اسید استیک

قبل از خرید و فروش اسید استیک باید نکات مهم درباره موارد ایمنی و نحوه استفاده از اسید استیک را بدانید. هنگام کار با مواد شیمیایی و تهیه محلول، همیشه از تجهیزات حفاظت فردی مناسب PPE استفاده کنید. از این راهنما برای انتخاب PPE مناسب برای نیازهای شما استفاده کنید.

  • قبل از استفاده، برچسب یک ماده شیمیایی را دو بار بخوانید. هنگامی که مواد شیمیایی را از قفسه بیرون می‌آورید و قبل از اینکه مواد شیمیایی را از بطری خارج کنید، آن را بخوانید.
  • هنگام استفاده از مواد شیمیایی غلیظ برای تهیه محلول، مطمئن شوید که به آرامی محلول غلیظ‌تر را به محلول کم غلظت اضافه کنید. روش معکوس می‌واند باعث جوشیدن و پاشیدن محلول شود.

 

قیمت اسید استیک

قیمت اسید استیک به این که چگونه تولید شده و برای چه کاری استفاده شود، بستگی دارد. در نتیجه بهتر است که قبل از خرید بدانید که از اسید استیک برای چه دلیلی استفاده می‌کنید و قصد دارید نحوه روش تولید اسید استیک آن به چه صورت باشد. در آخر تصمیم به خرید آن بگیرید.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

سخن پایانی

در این مقاله به انواع روش تولید اسید استیک پرداختیم. شما می‌توانید برای خرید و سفارش انواع مواد شیمیایی از طریق شرکت پتروپارسان اقدام کنید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

انواع روش تولید اسید استیک به چه صورت است؟

روش تولید اسید استیک به دو صورت مصنوعی و طبیعی ( تخمیر باکتریایی) است. بیشتر اسید استیک از طریق کربونیلاسیون متانول ساخته می شود، جایی که متانول و مونوکسید کربن برای تولید اسید استیک واکنش نشان می‌دهند. این ترکیب با اتانول، اتیل اتر، استون و بنزن قابل اختلاط است و در تتراکلرید کربن و دی سولفید کربن محلول است.

قیمت خرید اسید استیک به چه صورت است؟

باتوجه به کاربردهای فراوان اسید استیک که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه اسید استیک مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *