وبلاگ

راهنماي جامع در خصوص کاربردهای تری اتیلن گلایکول

راهنمای موارد استفاده تری اتیلن گلایکول

شناخت کاربردهای تری اتیلن گلایکول در فهم ارزش این ماده شیمیایی، حائز اهمیت است. در این مقاله در ابتدا به معرفی این ماده شیمیایی و سپس به موارد مصرف آن می‌پردازیم. ضمنا به نکاتی که در خرید و فروش این محصول نیاز دارید هم اشاره خواهیم کرد.

معرفی تری اتیلن گلایکول

تری اتیلن گلایکول، یک ترکیب شیمیایی است که در ایران، تری گلیکول نیز نامیده می‌شود. این ماده شیمیایی در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر جهان با نام Triethylene glycol معروف است و بیشتر از نام اختصاری آن  «TEG» استفاده می‌شود.

تری اتیلن گلایکول یک مایع شیمیایی بی‌رنگ و بی‌بو است که به آسانی در آب حل می‌شود و یکی از مواد شیمیایی می‌باشد که به خوبی رطوبت و آب را جذب می‌کند. به علت همین خاصیت، تری اتیلن گلایکول در سیستم‌های تهویه و تولید گاز طبیعی مصرف می گردد. در ادامه‌ی مطلب، با کاربردهای تری اتیلن گلایکول بیشتر آشنا خواهید شد.

 

اهمیت استفاده از تری اتیلن گلایکول

تری اتیلن گلایکول، یکی از مواد شیمیایی است که کاربردهای گوناگونی در صنعت دارد و در بسیاری از محصولات پلیمری استفاده می‌شود. ماده تری ‌اتیلن گلیکول (Triethylene glycol) یک نوع اتیلن گلایکول است که از نظر مولکولی به میزان یک درجه، بالاتر از دی اتیلن گلایکول قرار دارد و با توجه به  تفاوت زنجیره‌های مولکولی متصل به هم، هر کدام خواص خود را دارند.

خرید نرمال بوتانول با بهترین قیمت

در این مرحله که با ماده شیمیایی تری اتیلن گلایکول آشنا شدید، بهتر است با کاربردهای تری اتیلن گلایکول و خرید آن نیز آشنا شوید. در ادامه به بررسی دقیق این موارد در خصوص تری اتیلن گلایکول می‌پردازیم.

انواع کاربردهای تری اتیلن گلایکول

پالایشگاه به عنوان یکی از زمینه های کاربرد

 • نفت و گاز؛ پالایشگاه‌، یکی از زمینه کاربردهای تری اتیلن گلایکول است. در پالایشگاه، تری اتیلن گلایکول برای آب زدایی از گاز طبیعی و نیز گاز‌های CO۲ ، H۲S و سایر گازهای اکسیژندار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل از آسیب رسیدن و یخ زدن خط لوله گاز جلوگیری می‌کند. مصرف تری اتیلن گلایکول در آب زدایی گاز طبیعی بیش از نیمی از کاربرد این ماده شیمیایی می‌باشد.
 • یکی از کاربردهای تری اتیلن گلایکول در محصولات آرایشی- بهداشتی است. این ماده جزو ترکیبات اصلی محصولات آرایشی از جمله نرم کننده (conditioner) و شامپو می‌باشد.
 • پاک کننده‌های خانگی و صنعتی؛ به علت داشتن خاصیت ضدمیکروبی طبیعی و هم چنین بو و اثر سمی کم تری اتیلن گلایکول، این ماده شیمیایی گزینه مناسبی برای ضد عفونی کننده‌های هوا و دیگر محصولات خانگی است.
 • تری اتیلن گلایکول بر میکروب‌هایی مانند coli.، pneumococcus، آنفلونزا A و دیگر بیماری‌هایی که در هوا، محلول‌ها و سطوح وجود دارند، تاثیر می‌گذارد.
 • نساجی؛ تری اتیلن گلایکول در صنایع نساجی به عنوان رنگ استفاده می‌شود.

انواع کاربردهای تری اتیلن گلایکول

 • یکی دیگر از کاربردهای تری اتیلن گلایکول جذب بالای رطوبت مایعات است. به همین علت برای دهیدراسیون کردن گاز طبیعی و همچنین دیگر گازهای حاوی CO2و H2S از TEG استفاده می‌شود. چندین پارامتر، تأثیر قابل توجهی بر عملکرد موفقیت آمیز سیستم‌های آبگیری TEG دارند. شناسایی و کنترل این پارامترها می‌تواند تلفات عمده حاصل از TEG و تعطیلی موقت نیروگاه‌های گاز را کاهش دهد. این مورد را می‌توان با ایجاد رویه‌های عملیاتی استاندارد در کاربردهای تری اتیلن گلایکول انجام داد.
  به طوری که TEG تنها زمانی مورد استفاده قرار گیرد که میزان بخار آب گاز طبیعی بیشتر از سطح قابل فروش باشد. برای انجام این کار، TEG باید در دمای ایده آل، به گونه ای ذخیره شود که از اکسیژن محافظت کند. جداسازی سیستم آبگیری و خودکارسازی پراکندگی TEG بر اساس محتوای بخار آب گاز، تلفات TEG به بخار، خوردگی تجهیزات انتقال گاز و گشت و گذارهای عملیاتی را محدود می‌کند. راه حل‌های مورد بحث عبارتند از تغییر خودکار نرخ گردش TEG و استفاده از یک گاز بی اثر در مخازن ذخیره سازی
 • زنگ آهن؛ یکی دیگر از کاربردهای تری اتیلن گلایکول در نگهداری بلند مدت آهن و جلوگیری از اکسید شدن آن است. با کمک پوشش رزینی یا عایق ضد زنگ و فولاد بر پایه ی رزین‌های فنولی و اپوکسی این کار صورت می‌گیرد. به علت این که تری اتیلن گلایکول در ساخت این مواد نقش دارد، در نهایت می‌توان آن را در زنگ نزدن آهن و جلوگیری از اکسید شدن آن موثر دانست.
 • از دیگر کاربردهای تری اتیلن گلایکول پلاستیسایزر است که باعث انعطاف پذیری پلیمرهای وینیلی می‌شود. از آنجایی که این محصول بدون رنگ است، در کفپوش ساختمان‌ها، شیشه‌های ایمنی خودرو و پنجره‌های تجاری و اداری استفاده می‌شود.
 • همچنین این ماده شیمیایی در تولید خیلی از محصولات صنعتی و تجاری مانند حلال‌ها، چسب‌ها، روان کننده‌ها، فوم‌های پلی اورتان، امولسیفایر وترموپلاستیک استفاده می‌شود.
 • از آنجایی که تری اتیلن گلایکول حلال بسیار خوبی است، در بخش‌های مختلف مانند مواد شوینده، جوهر پرینت، حلال جوهر، رزین‌های پلی استری غیراشباع، پلاستیسایزر و جداسازی هیدروکربن‌های آروماتیک کاربرد دارد.
 • تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این ماده شیمیایی ممکن است یک سلاح قوی در برابر اپیدمی‌ها، به عنوان یکی از کاربردهای تری اتیلن گلایکول در مبارزه با همه گیری‌های آنفولانزا در آینده مطرح باشد. با این حال، حداقل برخی از ویروس‌ها، از جمله سودوموناس فاژ فی6 ، زمانی که با تری اتیلن گلایکول درمان می‌شوند، عفونی تر می‌شود.
 • به این نکته هم توجه کنید که روی و آلیاژهای آن، نباید با اتیلن گلایکول‌ها، همراه باشد.

فروش کربنات سدیم با قیمت عمده

خرید و فروش تری اتیلن گلایکول

خرید و فروش تری اتیلن گلایکول

در هنگام خرید تری اتیلن گلایکول، اطلاع داشتن از قیمت این محصول، در بازار بسیار مهم است. اهمیت این نکته برای محصولات شیمیایی که در میزان بالا خریداری می‌شود بسیار مهم است.

فروش سود مایع با قیمت عمده

چنانچه قصد خرید تری اتیلن گلایکول را دارید، بهتر است این ماده را از تولید کنندگان عمده خریداری کنید. قیمت تری اتیلن گلایکول بستگی به میزان خلوص و نوع تحویل گرفتن آن دارد. بر این اساس، قیمت تری اتیلن گلایکول متفاوت است. در ضمن قیمت مواد اولیه تری اتیلن گلایکول در قیمت نهایی آن تاثیر دارد.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

تری اتیلن گلایکول در دمای عادی به شکل مایع است، به همین علت می‌توان آن را به صورت بشکه‌ای خریداری کرد.  کاربردهای تری اتیلن گلایکول در گاز طبیعی در نیروگاه تولید برق، در حمل و نقل زمینی و در مصارف خانگی باعث افزایش تقاضای این ماده شده است. پیش بینی می‌شود بزودی در صنعت ساختمان سازی و ساخت انواع مواد پلاستیکی هم از این ماده استفاده شود.

منبع: atamankimya

شرکت بامداد پتروپارسان

سوالات متداول

خريد teg را چگونه مي‌توان انجام داد؟

فروشگاه‌هايي كه محصولات مختلف شيميايي عرضه مي‌کنند، معمولا تری اتیلن گلایکول را نیز در سبدکالایی‌اشان دارند.

چگونه مي‌توان با توليدكنندگان تری اتیلن گلایکول ارتباط برقرار كرد؟

برای برقراری ارتباط با پتروپارسان به عنوان یکی از تولیدکنندگان معتبر این محصول با شماره 02143000910 تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *