وبلاگ

5 کاربرد از کاربردهای آمونیاک در صنعت

کاربردهای آمونیاک در صنعت

هیدروژن نیترید با نام تجاری آمونیاک (Ammonia) و با فرمول شیمیایی NH3 به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی شناخته می‌شود. اما دقیقا آمونیاک چیست و کاربردهای آمونیاک در صنعت کدام‌اند؟ آمونیاک یک گاز قلیایی بی‌رنگ و با بوی تند و شدید است که از نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده است و در سه حالت جامد، مایع و گاز پایدار است. این گاز از هوا سبک‌تر است و به راحتی به مایع تبدیل می‌شود. در ادامه به بررسی بیشتر ویژگی‌ها و کاربردهای آمونیاک در صنعت می‌پردازیم. 

در صورت نياز به فروش فنول با پتروپارسان در ارتباط باشيد.

معرفی | آمونیاک چیست؟

آمونیاک چیست؟

در بحث اینکه آمونیاک چیست و کاربردهای آمونیاک در صنعت چیست باید بگوییم که این ماده به طور طبیعی در هوا، خاک، گیاهان، بدن انسان و حیوانات وجود دارد. این ماده یکی از عناصر اصلی در فرآیندها و واکنش‌های شیمیایی است. همچنین این ماده شیمیایی کاربردهای فراوانی در مصارف صنعتی و خانگی دارد همانند اینکه آمونیاک در صنایع کشاورزی، دارویی، شیمیایی و یخ‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین کاربرد این ماده در تولید کودهای شیمیایی ازت‌دار از جمله آمونیوم سولفات، آمونیوم نیترات، آمونیوم فسفات و اوره است. همچنین در صنایع شیمیایی و نفت، فناوری انتقال گاز، حفاری و استخراج فلزات هم کاربرد دارد.

 

کاربردهای آمونیاک در صنعت و تولید

آمونیاک یکی از مواد شیمیایی ضروری و پرمصرف در بخش تولید و صنعت به شمار می‌آید. این ماده در صنایع مختلفی از جمله صنایع کشاورزی، معدن، بهداشتی، تولید نوشیدنی و مواد غذایی و داروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید کود از مهم‌ترین موارد مصرف آمونیاک محسوب می‌شود. این ماده یکی از عناصر اصلی در تولید پلاستیک، کاغذ، تخمیر، مواد منفجره و رنگ مو است. همچنین در تصفیه منابع آبی (ضایعات و فاضلاب) و تجهیزات تهویه (به عنوان گاز یخچال) هم استفاده می‌شود. این ماده به صورت هیدروکسید آمونیوم با غلظت پایین در مصارف خانگی کاربرد دارد که این از کاربردهای آمونیاک در صنعت است. این شوینده‌ها علاوه‌بر خاصیت پاک‌کنندگی سبب درخشش سطوح هم می‌شوند. این ماده به دلیل میزان بالای اکتان یک جایگزین مناسب برای سوخت های فسیلی است. در داروسازی برای تولید سولفونامیدها ویتامین‌های گروه B استفاده می‌شود. از کاربردهای دیگر این ماده می‌توان به استخراج روی و نیکل، سیستم‌های تبرید، سوخت موشک و کنترل آلودگی هوا اشاره کرد. همچنین آمونیاک در فرایندهای صنعتی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی آمونیاک

ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آمونیاک

آمونیاک یک گاز فشرده شده و بی‌رنگ با وزن مولکولی 17.03 گرم بر مول است. چگالی آن 73/0 کیلوگرم بر مترمکعب است. این ماده در حضور مواد اکسیدکننده بسیار قابل اشتعال است و دارای خاصیت انحلال پذیری در آب (54 گرم در هر لیتر) است. آمونیاک مایع از گاز تحت فشار به دست می‌آید که وزن، قدرت یونیزاسیون و فشار بخار بالایی دارد. دمای جوش آن 33- درجه سلسیوس (4/27- درجه فارنهایت) است. دمای ذوب این ماده 7/77- درجه سلسیوس (9/107- درجه فارنهایت) ثبت شده است. دمای خود اشتعالی در این ماده 651 درجه سلسیوس معادل با 8/1203 درجه فارنهایت است. این ماده به نام‌های هیدروژن نیترید، هیدروكسید اندروس آمونیوم و اندروس نیز شناخته می‌شود. این گاز در دمای 400 تا 450 درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شود و هیدروژن تولید می‌کند. این گاز اشک‌آور و خفه‌کننده است و در مجاورت مواد نفتی و اشتعال زا، خطر آتش‌سوزی و انفجار را دارد.

 

روش‌های تولید آمونیاک

در مبحث کاربردهای آمونیاک در صنعت باید بدانیم که آمونیاک به چه روش‌هایی تولید می‌شود. از انواع این روش‌ها می‌توان فرآیند قوس الکتریکی، فرآیند سیانامید و فرآیند هابر (هابر-بوش) را نام برد. در روش قوس الکتریکی برای تشکیل اکسید نیتریک، هوا در دمای 3000 درجه سانتی‌گراد از میان قوس الکتریکی عبور داده می‌شود. سپس اکسیژن و نیتروژن با هم ترکیب می‌شوند. شرکت باسف از نخستین شرکت‌هایی است که سنتز آمونیاک را با این روش انجام داد. در روش سیانامید، از مجاورت نیتروژن با کلسیم کاربید در کوره الکتریکی، کلسیم سیانامید به دست می‌آید. پس از تجزیه کلسیم سیانامید در آب، آمونیاک تولید می‌شود. روش هابر یکی از بهترین روش‌های تولید این ماده محسوب می‌شود. در این فرآیند نیتروژن و هیدروژن به نسبت 1 به 3 با یکدیگر ترکیب می‌شوند. نیتروژن از هوا و هیدروژن از یک گاز طبیعی (متان) گرفته می‌شود. این فرآیند در دما و فشار بالا و در مجاورت کاتالیزور  (کاتالیست آهن) انجام می‌شود. همچنین فرآیند هابر پرکاربردترین روش سنتز گاز آمونیاک است.

 

 مضرات و خطرات آمونیاک

مضرات و خطرات آمونیاک

در کنار کاربردهای آمونیاک در صنعت باید خطرات آن را هم بدانید که گازی سبک‌تر از هوا است و به سرعت در هوا پخش می‌شود. هنگام استفاده از این ماده باید محیط، تهویه مناسبی داشته باشد. تنفس این گاز بی‌رنگ می‌تواند منجر به تخریب سلول‌های بدن (در اثر تولید آمونیوم هیدروکسید) و در مواردی یاعث مسمومیت شود. همچنین میزان آسیب‌های ناشی از تماس آمونیاک با بدن به غلظت آن بستگی دارد. غلظت این ماده در مصارف خانگی و صنعتی متفاوت است. شوینده‌های خانگی حاوی غلظت پایینی از این ماده هستند و استنشاق آن می‌تواند باعث سوزش و خارش در پوست، چشم و بینی و یا سرفه گردد. در صنعت از این ماده با غلظت بالا استفاده می‌شود که در این موارد خطرات تماس بیشتر خواهد شد. سوختگی‌های شدید پوستی، آسیب جدی به سیستم تنفسی، از دست دادن بینایی و خستگی‌های مفرط از مهم‌ترین خطرات استنشاق این ماده با غلظت بالا است.

برای استفاده از آمونیاک چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

نکات مهم این ماده بر اساس استانداردهای سازمان ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) در رده خطرناک قرار گرفته است. این ماده در مواجهه با مواد اکسیدکننده بسیار واکنش‌پذیر است. کاربردهای آمونیاک در صنعت به شدت قابل اشتعال است و تحت فشار و حرارت احتمال انفجار دارد. در صورت جایگزین شدن این ماده با اکسیژن، امکان خفگی وجود دارد. در صورت استنشاق گاز هر چه سریع‌تر محیط را ترک کرده و هوای تازه تنفس شود. هنگام تماس این ماده با پوست و چشم، بهترین اقدام شستشوی محل آلودگی با آب فراوان است. این ماده برای آبزیان بسیار خطرناک است و اثرات زیان‌آوری در طولانی مدت دارد. آب آلوده شده به این ماده در اثر حریق، باید جمع شود. از تخلیه آب آلوده به فاضلاب، مسیر آب یا زهکش‌ها خودداری شود. به طور کلی، آمونیاک یک ماده شیمیایی پایدار است و اگر در شرایط نرمال و با رعایت استانداردها استفاده شود، خطری نخواهد داشت.

 

خرید و فروش آمونیاک 25%

با توجه به کاربردهای آمونیاک در صنعت های مختلف، استفاده از آن و همچنین خرید و فروش آن بسیار گسترده است. شما می‌توانید با استفاده مراجعه به سایت پترو پارسان محصولات مورد نیاز خود را همانند آب اکسیژنه تهیه کنید. شرکت بامداد پترو پارسان مفتخر است تا با به کارگیری کارشناسان مجرب و متخصص، قیمت آمونیاک صنعتی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تولیدکنندگان محترم ارائه نماید و همچنین قصد دارد با مشاوره رایگان، شما عزیزان را در این راه همراهی کند.

 

شما می‌توانید برای مشاوره و اطلاع از قیمت محصولات تماس بگیرید.

شماره تماس: 02143000910

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که کاربردهای آمونیاک در صنعت را برای شما بیان کنیم. شما می‌توانید برای تهیه آمونیاک از طریق مراجعه به سایت پتروپارسان اقدام کنید.

منبع: wikipedia

شرکت بامداد پترو پارسان

سوالات متداول

انواع کاربردهای آمونیاک در صنعت چیست؟

از جمله کاربردهای آمونیاک می‌توان به استفاده از آن در صنایع کشاورزی، معدن، بهداشتی، تولید نوشیدنی و مواد غذایی و داروسازی اشاره کرد.

قیمت آمونیاک چقدر است؟

باتوجه به کاربردهای فراوان آمونیاک که در صنایع گوناگون استفاده می‌شود، تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت پتروپارسان از قیمت و هزینه آمونیاک مطلع شوید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *